Център за енергийна ефективност отвори врати преди ден в столицата. Създаването му е по предложение на кмета на Столична община Йорданка Фандъкова и кмета на район "Слатина“ Георги Илиев.
"Както знаете, по Националния план за възстановяване и устойчивост се предоставя възможност за 100% безвъзмездно финансиране на мерки за енергийна ефективност в многофамилните жилищни сгради."
Това заяви в интервю за БНР Венера Милова, секретар на Столична община.
Тя допълва, че центърът се открива по примера на Реформа 5 по Плана за възстановяване и устойчивост, който е на национално ниво, но понеже неговата дейност се очаква да стартира в края на тази година, а ние нямаме такова време, решихме да го открием на местно ниво.
Експертите в центъра ще предоставят информация за изискванията за кандидатстване, техническа помощ да попълване на заявления, справки и необходими документи, издавани или съхранявани от съответните райони, направление "Архитектура и градоустройство", както и ще съдействат за подготвяне на документи за регистрация на сдружения на собствениците на сгради.
Секретарят на Столична община отбелязва, че вече шестима експерти работят, но при нужда и необходимост техният брой може да бъде увеличен на ротационен принцип. Тя уточни, че работното време е от 12.30 ч. до 19.30 ч.
На страницата на Столична община има специална рубрика за Центъра за енергийна ефективност, където гражданите могат да намерят необходимата информация. В допълнение те могат да изпращат запитвания на електронната поща, както и да се обърнат към експертите на посочения телефон.
Центърът за енергийна ефективност се намира на ъгъла на ул. "Съединение“ и ул. "22 септември“. От Столична община уточняват, че в него не се подават документи – това се прави по райони.
Повече можете да чуете в звуковия файл.
На специално медийно събитие, организирано в литературен клуб "Перото", беше обсъдена темата "Мигрената – актуален проблем на обществото". Фокусът на дискусията беше поставен върху значението на информираността, адекватното лечение и подкрепата за ефективно управление на състоянието . Темата подчерта и влиянието на мигрената върху бизнеса,..
В Димитровград днес и следващата сряда се открива възможност за незабравимо преживяване – масово наблюдение на небесни тела в Народната астрономическа обсерватория и планетариум "Джордано Бруно". Директорът на обсерваторията, Димитър Кокотанеков , разказа повече за значението на тази уникална институция и за вълнуващите небесни обекти, които могат..
Лекари и пациенти поискаха да се регламентира заплащането на биомаркерите , които са важна част от съвременното персонализирано онколечение с най-модерни терапии. Парадоксално тези терапии се поемат от НЗОК. Липсата на подходящ регламент за изследване на биомаркерите обаче води до неефективно лечение и повишаване на смъртността от ракови..
Във Военномедицинска академия бе представен апарат за роботизирана хирургия Da Vinci Xi от ново поколение. Апаратът комбинира високотехнологични иновации и прецизност при извършването на операции. Първата такава беше извършена от д-р Янчо Делчев , ръководител на Клиника по обща и онкологична гинекология на ВМА. "Случаят касае 40-годишна..
На 21 януари в Деня на родилната помощ, известен като Бабинден, в най-старата АГ болница у нас "Майчин дом" се състоя водосвет и освещаване на III операционна зала на името на доц. д-р Божидар Славчев. В ритуала по измиване на ръцете участие взеха директорът на болницата проф. Иван Костов, началникът на Родилна клиника проф. Асен Николов и..
Дори да посетите Аржентина за кратко, като мен, пак ще усетите някои особености на тамошните нрави и специфични професии, които правят впечатление на..
В петък, 24 януари в родните киносалони влиза българският игрален филм "Клас 90". Сюжетът събира съученици 33 години след завършването на средното им..
На днешния 21 януари отбелязваме 146 години от смъртта на Любен Каравелов – революционер, поет, журналист и енциклопедист, оставил дълбока следа в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg