Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Любомир Илиев в разговор с Белослава Димитрова

Един от най-знаменитите наши съвременни преводачи Любомир Илиев е първият гост във втория сезон на литературните срещи “Прочити” в галерия “Прегърни ме”. Отдал живота и талантa си най-вече на немската класика, благодарение на него четем на български език съвършените текстове на Гьоте, Шилер, Лесинг, Хесе, Кафка, Брох, Томас Ман. Запълващ огромна празнина е и неговият превод на едно от най-сложните литературно-философски произведения изобщо “Човекът без качества” на Роберт Музил. Известен с умелото и точно предаване на нашия език на прозаични текстове, Любомир Илиев изумява и с поетичния усет, с който превежда и стихотворната форма ("Фауст" на Гьоте, "Корабът на глупците" на Себастиан Брант, Нели Закс (Нобелов лауреат от 1966).

Към момента равносметката е впечатляваща – около 100 заглавия в проза и около 120 000 стиха. И всъщност, ако трябва да бъдем точни, негови автори са петима Нобелови лауреати: Хесе, Бьол, Грас, Томас Ман и Нели Закс.

Още за своята безценна работа, както и за литературното приятелство с един от най-важните писатели на новото време Гюнтер Грас (Нобелова награда за литература за 1999 г.), разказва лично Любомир Илиев. Надникваме и в това, което той в момента пресъздава на български език.

Актьорът Нено Койнарски прочете откъси от литературни произведения.

Събитието е в галерия “Прегърни ме” днес (9 март) от 19 часа.

Чуйте повече от звуковия файл.

Програма "Четвъртък в Галерията – втори сезон" е реализирана с финансовата подкрепа на Националния фонд "Култура“ по програма "Едногодишен грант“ – 2022 г.

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Фотокниги, номинирани за Dummy Award 2025, ще бъдат показани в изложба

На трети април независимата платформата ПУК и Гьоте институт организират поп-ъп изложба с книгите, номинирани за Dummy Award – една от най-важните международни награди за непубликувани фотокниги, която се организира ежегодно от Музея на фотокнигата в Кьолн. PhotoBookMuseum е основан през 2014 г. в Кьолн като неправителствена организация, която..

публикувано на 02.04.25 в 16:33

Театралният фестивал Ex Machina се открива в Пловдив

Едно от основните автентични предназначения на Античен театър Пловдив – да бъде платформа за изява на антични театри, не се е реализирало от векове, след като през IV век част от иначе добре запазения и реставриран Античен театър е разрушен. Връщането на традицията е по инициатива на Античен театър "Огнян Радев " , който организира фестивала Ex..

публикувано на 02.04.25 в 14:29
Захари Захариев

Поетът, писател, философ и градинар Захари Захариев

Захари Захариев през погледа на неговите колеги и приятели Светослав Тодоров – журналист и редактор, и Иван Димитров – поет, писател и драматург. Захари Захариев (1989-2024) е роден в гр. Сливен и твърде рано напусна този свят. Завършил е философия в Софийския университет. Поезията му представлява неудържим поток от ярки метафори, една..

публикувано на 02.04.25 в 13:01
документалният филм

Дългогодишна любов в писма представя документалният филм "Писма до... и обратно"

Документалният филм "Писма до... и обратно" на режисьора и оператор Христо Димитров - Хиндо и продуцента Станимир Петров бе част от програмата на София филм фест.  Филмът разказва историята зад кореспонденцията между двойка влюбени, а след това и съпрузи от Бургас, която двамата поддържат в продължение на повече от 30 години между 1952 и..

публикувано на 02.04.25 в 11:55
Илюстративна снимка

Маратон на четенето 2025 започва с изненади

С изненади в Стаята на приказките започва "Маратонът на четенето 2025", в който Регионална библиотека "Христо Ботев" – Враца се включва за поредна година със серия от събития в дните от 2 до 23 април . Директорът на Регионалната библиотека във Враца, Силвия Павлова, разказва повече. Слушайте! 

обновено на 02.04.25 в 11:53