Здравната система е недофинансирана от години. От БЛС периодично призовават за увеличаване на здравната вноска. Как могат да влязат повече пари в здравната система и пациентите да не плащат под масата, а болниците да не страдат от финансов дефицит в "Нашият ден“, коментира Аркади Шарков, икономист в областта на здравеопазването и съветник на служебния министър на здравеопазването.
Едно от предложенията за привличането на допълнителен ресурс в здравеопазването е въвеждането на ваучерната система. В България тази схема работи под формата на ваучери за храна в размер на 200 лв., които работодателят предоставя ежемесечно. Здравните ваучери могат да бъдат използвани за закупуване на лекарствени препарати или за доплащане на болнични услуги.
Икономисти предлагат да се залеят 10% от приходите от акцизи за алкохол и цигари за преодоляване на финансовия недостиг в здравеопазването.
"Цялостната идея на акцизния данък, от една страна, е да възпрепятства използването на определен вид акцизна стока, за който той е определен. А от друга, парите, които са събрани, да бъдат заделяни за лечение или за превенцията на употреба на такъв вид стоки", казва Аркади Шарков.
Той допълва, че изчисленията показват, че постъпленията от акцизи от миналата година, биха допълнили с около 550 млн. лв. здравната система, което и един добър показател във времена на икономическа нестабилност."Българското здравеопазване струва около 7 млрд. лв. по Каса и за допълнителното финансиране. Но има още 6 млрд. лв. за доплащания под различна форма. Това са плащания, които се въртят в системата и под една или друга форма ясно да се опише нерегламентираната част, за да се види реалното остойностяване на здравните дейности“, казва още здравният икономист.
Чуйте повече в звуковия файл.
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..
В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..
Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg