Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Аркади Шарков:

Дали ваучерната схема е решение за дофинансиране на здравната система?

Снимката е илюстративна
Снимка: @pixabay

Здравната система е недофинансирана от години. От БЛС периодично призовават за увеличаване на здравната вноска. Как могат да влязат повече пари в здравната система и пациентите да не плащат под масата, а болниците да не страдат от финансов дефицит в "Нашият ден“,  коментира Аркади Шарков, икономист в областта на здравеопазването и съветник на служебния министър на здравеопазването.

Едно от предложенията за привличането на допълнителен ресурс в здравеопазването е въвеждането на ваучерната система. В България тази схема работи под формата на ваучери за храна в размер на 200 лв., които работодателят предоставя ежемесечно. Здравните ваучери могат да бъдат използвани за закупуване на лекарствени препарати или за доплащане на болнични услуги.

Икономисти предлагат да се залеят 10% от приходите от акцизи за алкохол и цигари за преодоляване на финансовия недостиг в здравеопазването.

"Цялостната идея на акцизния данък, от една страна, е да възпрепятства използването на определен вид акцизна стока, за който той е определен. А от друга, парите, които са събрани, да бъдат заделяни за лечение или за превенцията на употреба на такъв вид стоки", казва Аркади Шарков.

Той допълва, че изчисленията показват, че постъпленията от акцизи от миналата година, биха допълнили с около 550 млн. лв. здравната система, което и един добър показател във времена на икономическа нестабилност.

Бюджетът за здраве продължава да се възприема като разход, а не като инвестиция.
Това е резултат от факта, че абсолютно всеки бюджет се гледа механично. Увеличението на бюджета трябва да се основава на оценка на въздействието. 

"Българското здравеопазване струва около 7 млрд. лв. по Каса и за допълнителното финансиране. Но има още 6 млрд. лв. за доплащания под различна форма. Това са плащания, които се въртят в системата и под една или друга форма ясно да се опише нерегламентираната част, за да се види реалното остойностяване на здравните дейности“, казва още здравният икономист.

Чуйте повече в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
адв. Велислав Величков

Велислав Величков: Прокуратурата води съда за носа

Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава Величков от Инициатива "Правосъдие за всеки". Оставането на Борислав Сарафов на поста му "Висшият съдебен съвет (ВСС) реши да направи едно обсъждане и да стигнат до едно становище, не решение, а..

публикувано на 19.07.25 в 09:10
доц. Борис Грозданов

С навлизането на Deep Fakes обществото ще загуби доверие към всякакви информационни платформи

Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите атаки и далеч не само. Как и защо в близко бъдеще само AI модели ще могат да се изправят срещу Deep Fakes. Коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Борис Грозданов , ръководител на..

публикувано на 19.07.25 в 08:45
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Промяна на лично и/или фамилно име

Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..

публикувано на 18.07.25 в 14:45
Адв. Пламен Борисов

За да израсне пълноценна личност, детето се нуждае от двамата си родители

Споделеното родителство – защитен ли е най-добрият интерес на детето? Защо е важно за детето да има съвместно упражняване на родителските права, равностойно и равнозначно участие на двамата родители в живота му? Народното събрание прие на първо четене 3 законопроекта за промени в Семейния кодекс, свързани със споделеното родителство, внесени от ИТН,..

публикувано на 18.07.25 в 12:40

За първи път момче на количка достигна връх Мусала

На 10 юли десетокласникът Кристиян Вълев – момче с детска церебрална парализа, изкачи връх Мусала с помощта на специализирана количка. Тази негова мечта сбъднаха доброволците от фондация "Ела и ти".  Събитието с наслов "С Криско на Мусала" е част от тяхната кауза за по-достъпни природни гледки и кътчета, с което за пореден път напомнят, че планината е..

публикувано на 18.07.25 в 10:53