Двама почти непознати за българската публика, но забележителни художници са изложени в "Галерия 88 Камен Попов" в София. Това са роденият в Мексико Рафаел Мадави, син на американка и персиец, и българинът Датим Димов. Миналата година галерията преместена от Люксембург от сестрата на починалият известен български художник Камен Попов Юлита Попова и нейният съпруг Жос Селис, отвори врати в София.
С тази изложба, която е отворена от 9 март до 30 април, галерията се стреми с двама противоположни в творчеството си автори да предизвика провокация у зрителя, казва Юлита Попова. Мадави е много драматичен, с огромен замах и страхотен колорит, а нещата на Димов са много пречистени и структурирани. Принципно това е идеята на галеристите да представят чужди автори съвместно с не много нашумели български.
Самият Датим Димов споделя, че не чувства толкова силно разделение между него и Мадави. В изложбата провокацията я има, защото картините са различни, но и Мадави, като мен, търси различни форми, за да изрази това, което чувства и мисли, казва Димов. "По същия начин и аз търся такива форми, за да кажа нещо за различните неща. Понякога езикът е по-суров, а понякога по-мек и деликатен. Понякога се изисква абсолютна прецизност и точност, а друг път нещата трябва да се разглеждат , като чувство и емоция. Аз се стремя да бъда толкова различен, колкото и животът ми е показал.", казва Датим Димов, за когото градът е структура, състояща се от различни елементи. Най-близка му е атмосферата на Париж.
Рафаел Мадави е завършил образованието си във Виена, но през 60-те години започва кариерата си от Париж. Зад него застава легендарният за френската столица галерист Стадлер, който експонира в прочутата си галерия на своето име автори като Саура, Тапиес, Брак. Галерията лансира Мадави, който тръгва от там, но стига до най-големите центрове на изкуството по света.
Чуйте повече за изложбата в звуковия файл.
Продуцентката и актриса Деси Тенекеджиева , режисьорът и съсценарист Бен Чарлз Едуардс , изпълнителният продуцент и актьор Гари Стреч и операторът Денис Мадeн – създателите на новия българо-британски филм "Дяволски игри" – са в студиото на "Артефир". Става ясно, че драматичният трилър, който днес тръгва по кината у нас, е вдъхновен от..
Драматичният театър "Любомир Кабакчиев" в Казанлък гостува на софийската публика с един от най-новите си спектакли – "Взрив" от Елизе Вилк. Постановката по пиесата на съвременната румънска драматуржка е дело на Бюрхан Керим, който е работил по превода на Лора Ненковска. "Модерна гимназия. Таблоидите биха казали, че това е гимназия за..
Часове преди премиерата на "Трамвай "Желание" в Младежкия театър "Николай Бинев" в "Артефир" разговаряме с режисьора Антон Угринов. Сюжетът на пиесата от Тенеси Уилямс проследява историята на Бланш Дюбоа (Веселина Конакчийска), която решава да избяга от личните си проблеми, като отива при по-малката си сестра Стела (Ния Кръстева) и нейния..
Десетото издание на филмовия фестивал "Мастер оф арт" започва днес с биографичен филм за песен. Това е известната My way. Програмата включва 50 документални филма. Както винаги официалната селекция е на филми за архитектура, музика и танц, литература, театър и кино, изящни изкуства, фотография и съвременно изкуство, дизайн и мода, видеоарт, изкуство..
200 оригинални скици на художника Салвадор Дали ще бъдат показани за първи път в стoлицата на Индия – Ню Делхи, съобщи BBC. Самостоятелната изложба е озаглавена "Дали идва в Индия". В колекцията ще бъдат показани още акварелни картини и графики. Експозицията е подготвена от Кристин Аржилет, дъщеря на френски колекционер, който е бил..
Нашият екип никога не е оставал далеч от най-сериозните и важни дискусии в обществото на тема "здраве". Една от тях – разграничаването и систематизирането..
6 февруари е важна дата в историческата хроника на Националната художествена академия в София. На този ден през 1896 година княз Фердинанд подписва..
Неволята често се оказва най-добрият, макар и труден учител. Именно чрез нея изграждаме по-дълбоко разбиране за себе си, за околните и за важността на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg