Село Горна Митрополия се намира в община Долна Митрополия, област Плевен.
Името на селището идва от думите Митра (бог Митра) и полис (град) – и значението му е Град на бог Митра. Източното божество Митра е било почитано от римските легионери.
В местността "Боев геран", която е на около 2 км западно от селото, има останки от голямо римско селище от I - IV век. На повърхността се откриват керамика, монети, върхове на стрели, каменни основи от сгради, римски зидани гробове. Селището било унищожено през 376-378 г., когато от север през Дунав преминават племената на готите.
През октомври 1877 г. край Горна Митрополия са разположени значителни руски сили, участващи в обсадата на Плевен. Северно от селото по пътя за Тръстеник са били лагерите на 11-ти Фанагорийски полк и 12-ти Астрахански гренадирски полк. Към тях е придадена артилерия и два конни казашки полка. Южно от селото са били лагерите на 9-ти Сибирски полк и 10-ти Малоросийски гренадирски полк. Полковете при Горна Митрополия са войските, които спират Осман паша при опита му да пробие руската обсада на 10 декември 1877 година.
През 1897 г. в селото се заселват около сто словашки семейства, които за няколко години успяват да облагородят пустеещите земи и да ги превърнат в земеделски. През годините словаците участвали активно в културния и обществен живот на селото и общината – имало общински съветници, а един от тях – Йозеф Микулаш бил и кмет на селото. Съжителството довело и до създаване на смесени семейства.
След 1950 г. част от словашките семейства се връщат в родната си страна, а малка част продължили живота си в Горна Митрополия. Всяка година словаци живеещи в Словакия, но родени в България, посещават селото, за да се видят с близки и роднини. Съвместното съжителството и сближаване между словаци и българи оставя следи и до днес по отношение на речник, култура, традиционни ястия и обичаи.
Още за миналото и настоящето на Горна Митрополия разказват Атанаска Василева – кмет на селото, Галя Димитрова –¬ секретар на местното читалище и Емилия Върбанова – служител в кметството и ръководител на детската танцова група към читалището.
Свободата на печата и религиозната свобода следва взаимно да се подкрепят в едно демократично общество. Религиозната вяра може да окаже влияние върху журналистите по няколко начина, като им предоставя морална и етична рамка, подкрепа в трудни моменти и възможност за разширяване на разбирането за различни култури и общества. Как точно това се случва..
Къде в общуването между политиците и гражданите можем да поставим израза "Да разлаем балъците", кога властимащите използват такава стратегия към обществото и защо темата за добродетелите в училище е "пушилка", коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Любомир Аламанов , експерт по класически, иновативни и кризисни комуникации, който..
Изминаха 100 дни (20 януари – 29 април 2025) от началото на втория мандат на американския президент Доналд Тръмп в Белия дом. Журналистката от NPR (общественото радио на САЩ) Моника Евстатиева коментира в " Мрежата " по програма " Христо Ботев ": "Бих казала, че за много хора животът в момента в Америка е абсолютен хаос и е много..
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Николай Гинков, Бургас: Преди много години прехвърлих апартамента си на сина ми под формата на дарение. Той създаде семейство, роди му се дъщеричка, след което двамата с жена му се разделиха. Детенцето му остана на нашите грижи със..
На 5 май светът отново ще обърне внимание към едно от най-незабележимите, но сериозни заболявания – пулмоналната хипертония. За 13-и пореден път България се присъединява към глобалната инициатива , посветена на повишаването на информираността за това трудно диагностицирано състояние, известно още като "болестта на сините устни". В страната с него..
На 3 май Стара Загора ще бъде домакин на Националния хоров фестивал "Августа Траяна", който събира 16 хорови формации от различни краища на България ...
По повод Световния ден на изкуствата българският автор Александър Ал. Хаджихристов беше удостоен с почетна награда в Истанбул. Турската Асоциация за..
Къде в общуването между политиците и гражданите можем да поставим израза "Да разлаем балъците", кога властимащите използват такава стратегия към..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg