Село Горна Митрополия се намира в община Долна Митрополия, област Плевен.
Името на селището идва от думите Митра (бог Митра) и полис (град) – и значението му е Град на бог Митра. Източното божество Митра е било почитано от римските легионери.
В местността "Боев геран", която е на около 2 км западно от селото, има останки от голямо римско селище от I - IV век. На повърхността се откриват керамика, монети, върхове на стрели, каменни основи от сгради, римски зидани гробове. Селището било унищожено през 376-378 г., когато от север през Дунав преминават племената на готите.
През октомври 1877 г. край Горна Митрополия са разположени значителни руски сили, участващи в обсадата на Плевен. Северно от селото по пътя за Тръстеник са били лагерите на 11-ти Фанагорийски полк и 12-ти Астрахански гренадирски полк. Към тях е придадена артилерия и два конни казашки полка. Южно от селото са били лагерите на 9-ти Сибирски полк и 10-ти Малоросийски гренадирски полк. Полковете при Горна Митрополия са войските, които спират Осман паша при опита му да пробие руската обсада на 10 декември 1877 година.
През 1897 г. в селото се заселват около сто словашки семейства, които за няколко години успяват да облагородят пустеещите земи и да ги превърнат в земеделски. През годините словаците участвали активно в културния и обществен живот на селото и общината – имало общински съветници, а един от тях – Йозеф Микулаш бил и кмет на селото. Съжителството довело и до създаване на смесени семейства.
След 1950 г. част от словашките семейства се връщат в родната си страна, а малка част продължили живота си в Горна Митрополия. Всяка година словаци живеещи в Словакия, но родени в България, посещават селото, за да се видят с близки и роднини. Съвместното съжителството и сближаване между словаци и българи оставя следи и до днес по отношение на речник, култура, традиционни ястия и обичаи.
Още за миналото и настоящето на Горна Митрополия разказват Атанаска Василева – кмет на селото, Галя Димитрова –¬ секретар на местното читалище и Емилия Върбанова – служител в кметството и ръководител на детската танцова група към читалището.
Защо 12 години след протестите ДАНСwithme и "Белия автобус" днес по площадите на големите български градове отново има протестиращи хора, които искат справедлива съдебна система у нас . Какво пропусна гражданското ни общество, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Валентин Вълканов , преподавател по социология в НБУ. Какво..
Осъдителната присъда за журналиста Борис Митов и "Медиапул" коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова , преподавател във ФЖМК. "Това дело е изключително важно в няколко посоки, особено сега, когато говорим за събитията с кмета на Варна и за всички последици от действието на прокуратура, на Антикорупционната комисия и..
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Минчо Димчев, Търговище: Съседът ми направи ламаринен гараж в двора си, непосредствено до моята ограда. Направих молба до Общината и до МРРБ. От министерството ми отговориха, че от Общината могат да разрешат въпроса. Зная, че..
Какви са отговорностите на производителите на дефектни стоки? Кое е новото според европейската директива? Проф. Таня Йосифова – експерт по гражданско и търговско право, председател на Арбитражния съд при Българската стопанска камара, консултант на "Законът и Темида", коментира новото в правната уредба: "Става дума за новата директива на ЕС 2024/2853, в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гости са двама млади, но вече наложили се български дизайнери – Калоян Василев и Симеон Димитров . Те са съоснователи на първото българско студио за мебели, което е представило страната ни на престижната Седмица на дизайна в Милано – едно от най-големите събития в света на интериорния и продуктов..
Защо 12 години след протестите ДАНСwithme и "Белия автобус" днес по площадите на големите български градове отново има протестиращи хора, които..
На Световния ден за предотвратяване на удавянията в рубриката "Темата на деня" ви срещаме с Васил Загорчев от Life Saving Bulgaria – специалист по..
Поетеса, писателка, преподавателка и учен от БАН, Людмила Миндова написва книгата си "Ангелът на прехода" не само в памет на своята майка Свобода..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg