Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Словашката връзка на Горна Митрополия

Село Горна Митрополия се намира в община Долна Митрополия, област Плевен.

Името на селището идва от думите Митра (бог Митра) и полис (град) – и значението му е Град на бог Митра. Източното божество Митра е било почитано от римските легионери.

В местността "Боев геран", която е на около 2 км западно от селото, има останки от голямо римско селище от I - IV век. На повърхността се откриват керамика, монети, върхове на стрели, каменни основи от сгради, римски зидани гробове. Селището било унищожено през 376-378 г., когато от север през Дунав преминават племената на готите.

През октомври 1877 г. край Горна Митрополия са разположени значителни руски сили, участващи в обсадата на Плевен. Северно от селото по пътя за Тръстеник са били лагерите на 11-ти Фанагорийски полк и 12-ти Астрахански гренадирски полк. Към тях е придадена артилерия и два конни казашки полка. Южно от селото са били лагерите на 9-ти Сибирски полк и 10-ти Малоросийски гренадирски полк. Полковете при Горна Митрополия са войските, които спират Осман паша при опита му да пробие руската обсада на 10 декември 1877 година.


През 1897 г. в селото се заселват около сто словашки семейства, които за няколко години успяват да облагородят пустеещите земи и да ги превърнат в земеделски. През годините словаците участвали активно в културния и обществен живот на селото и общината – имало общински  съветници, а един от тях – Йозеф Микулаш бил и кмет на селото. Съжителството довело и до създаване на смесени семейства.

След 1950 г. част от словашките семейства се връщат в родната си страна, а малка част продължили живота си в Горна Митрополия. Всяка година словаци живеещи в Словакия, но родени в България, посещават селото, за да се видят с близки и роднини. Съвместното съжителството и сближаване между словаци и българи оставя следи и до днес по отношение на речник, култура, традиционни ястия и обичаи.

Още за миналото и настоящето на Горна Митрополия разказват Атанаска Василева – кмет на селото, Галя Димитрова –¬ секретар на местното читалище и Емилия Върбанова – служител в кметството и ръководител на детската танцова група към читалището.

Снимки: Валери Леков
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. Владислав Миланов и д-р Антоанета Начева

Езикът на политиците е неразбираем, зад него не откриваме човека

Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета Начева и доц. Владислав Миланов , преподаватели във Факултета по славянски филологии на Софийския университет "Св. Кл. Охридски". Д оц. Владислав Миланов :  "Чистото и задълбочено политическо..

публикувано на 28.07.25 в 08:55
Георги Трайков пред очакващите реставрация мебели

Теория и практика на реставрирането

Георги Трайков от София се захваща с реставрирането на мебели почти като на шега, а се увлича дотолкова, че създава собствено ателие и се сдобива и с помощник – тапицера Александър Петренко. Да се реставрират мебели изглежда лесно, но е свързано с много груба и фина работа, усет за душата на предметите и за тяхната история. И понеже Георги..

публикувано на 27.07.25 в 10:05

Завистта и клеветата

В неделното евангелско четиво Христос излекува двама слепци и един, обхванат от бяс ням човек. За Сина Божи, който е Лекар на душите и телата, това не е първото изцеление. Прави впечатление не отричането на безспорното чудо, а неговото обяснение. Множество са физическите недъзи, които Христос облекчава, но винаги показва, че истинският носител на..

публикувано на 27.07.25 в 09:35
Валентин Вълканов

Борисов и Пеевски – феномените на българската демокрация

Защо 12 години след протестите ДАНСwithme и "Белия автобус"  днес по площадите на големите български градове отново има протестиращи хора, които искат справедлива съдебна система у нас . Какво пропусна гражданското ни общество, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Валентин Вълканов , преподавател по социология в НБУ. Какво..

публикувано на 26.07.25 в 09:05
Доц. Жана Попова

Журналистите не бива да спират да пишат за това кой проверява проверяващия

Осъдителната присъда за журналиста Борис Митов и "Медиапул"  коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова , преподавател във ФЖМК. "Това дело е изключително важно в няколко посоки, особено сега, когато говорим за събитията с кмета на Варна и за всички последици от действието на прокуратура, на Антикорупционната комисия и..

публикувано на 25.07.25 в 15:20