Световният ден на водата се отбелязва ежегодно на 22 март. Денят на прясната вода е предложен на Конференцията за околната среда и развитието (UNCED), проведена през 1992 г. в Рио де Жанейро, Бразилия. Целта му е да привлече внимание върху важността на питейната вода и защитата на водните ресурси.
“Качеството на водата, която пием, е добро, осъществява се постоянен контрол от ВиК операторите, а когато се появи влошаване, се вземат мерки. По отношение на качеството българите могат да са спокойни, изпълняваме европейските норми, поне досегашните“, казва в ефира на “Нашият ден“ инж. Иван Иванов, председател на Българската асоциация по водите.
Той отбеляза в предаването, че наскоро е била приета нова директива за питейните води, която поставя по-високи цели пред държавите-членки на ЕС, както по отношение на нови параметри, които трябва да бъдат обследвани, така и към приемане на по-строги норми на текущите параметри и това може би ще постави под напрежение ВиК операторите, които трябва да инвестират за постигане на подобни мерки.
Иванов отбеляза също, че в по-малките населени места има системни проблеми, свързани с някои примеси, там хората не ползват за питейни цели, доставената вода.
По думите му статистиката у нас показва, че около 200-250 хил. човека в България годишно имат проблем с водоснабдяването.
Какви инвестиции са необходими?
“По отношение на водоснабдяването се върти една цифра от 6 млн. инвестиции, които са необходими, за да се подобри качеството на водоснабдителната услуга, това включва, както качеството на предоставената вода, така също и подмяна на мрежата и осигуряване на постоянен достъп до водата.
ВиК операторите на могат да осигурят тези средства сами, за да постигнат този размер на инвестициите. Разчита се както на подпомагане от държавния бюджет, така и на европейските фондове“, каза още той в ефира на “Нашият ден“.
Инж. Иванов уточни още, че се спазват европейските директиви, свързани с пречистването на питейните води, но не се спазват тези, свързани с пречистването на отпадъчни води:
“До края на 2014 г. трябваше да бъдат построени канализации и пречиствателни станции във всички населени места с над 2000 жители, но сме далеч от тази цел, поставена от Европейската комисия и е вероятно скоро да получим санкции за неизпълнение."
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
Семинар на тема "Българи, останали докрай и в Плиска си пренесли трона: разказването на националното в жанровете на метъл музиката след 1990 г. в България" ще се състои днес от 14:30 часа в Института по етнология и фолклористика с Етнографски музей към БАН. В България възходът на твърдия звук местно производство може да бъде проследен назад някъде до..
Последното издание на популярното ловно-рибарско предаване "И рибар съм, и ловец съм" е посветено, както винаги, на теми, изключително интересни за природолюбителите. Като например, големия традиционен за началото на април празник – Празника на гората! А вторият сюжет ни спира дъха, защото става дума за мечки! Нашите родни български мечки в..
Журналистът и пътешественик Васил Велев споделя своите мисли за различните видове управления в Азия. Наследствени демокрации или наследствени монархии? Общото между Дюран Дюран, Баден-Баден и народнодемократичната република. За един султанат, бивша руска стриптийзьорка, един крал и военните режими. Икономика, богатства, коне и кучета, рак и водка...
Забавянето на мрежата е проблем, с който се сблъсква всеки, независимо дали у дома, в офиса или някъде навън. Забавянето може да се дължи на различни причини – от претоварени рутери до проблеми с честотната лента. Докато разглеждаме причините, ще предложим практически стъпки за отстраняването им. Бавният интернет професионално се нарича..
Центърът за книгата и департамент "Медии и комуникация" представят днес монографията -"ПР и изкуствен интелект"- автори Десислава Бошнакова и Евелина Христова. Събитието ще се проведе от 18:00 ч. в книжарницата на корпус I на Нов български университет. Повече познания за човешкия интелект ще ни помогнат да разберем изкуствения Водещ ще..
На 7 април – Деня на здравния работник, отбелязваме значимостта на хората, които се грижат за здравето ни не само в болничните зали, но и чрез словото...
Представете си ярко розово езеро със захарно бели облаци… във водата. Трудно е дори за разюздано въображение. А такова място съществува! Селото около..
"Ганьограф" е авторско работно наименование на кратките визуално-словесни творби в социалните мрежи, описващи "класическия българин" или "класѝка", нещо..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg