Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Посланикът ни във Варшава Маргарита Ганева: Половин милион поляци летуват у нас

Геометричният център на Европа се намира близо до Варшава, затова в израза "Полша е сърцето на Стария континент" няма поетично преувеличение. За някои от нас тази славянска държава е Фредерик Шопен, за други – Мария Склодовска-Кюри, за трети – крал Владислав Варненчик, а за всички – вкусните ябълки в магазина и днес и красивите блондинки на плажа в близкото минало. Да, всичко това е Полша! Обаче от разговора ми с посланика ни там, Нейно Превъзходителство Маргарита Ганева, стана ясно, че поляците отново припознават България като туристическа дестинация, но вече търсят не само слънце на Черноморието.

Но да ви представя моята събеседничка. Тя е дипломат от кариерата с икономическа ориентация. По време на нейния мандат във Варшава бе открито национално туристическо представителство.

Маргарита Ганева добави, че при толкова редовни полети от Варна и Бургас и ние можем да  върнем визитата в тази толкова красива и интересна страна.

Маргарита Ганева (вляво) и Магдалена ГиговаПреди да връчи акредитивните си писма като извънреден и пълномощен посланик в Полша, дамата е бил заместник-ръководител на дипломатическата ни мисия в Прага и е оглавявала тази в Братислава. 

От статия в полски сайт научих, че Българя е страната в Европа с най-много горещи минерални извори след Исландия – 1600 и поляците доста се интересуват от СПА процедури и терапии. От разговора с посланика ни във Варшава, Маргарита Ганева става ясно, че има раздвижване и в този сектор на туризма от полска страна.

Безкрайно съм ѝ благодарна, че разкри нови аспекти от взаимоотношенията ни с Полша. Но също така, че имах възможност да разгледам сградата на дипломатическата ни мисия там. Историческата постройка на повече от 110 години е една от малкото оцелели през Втората световна война. Изумително съхранени са паркетът с шарки като персийски килим, дървените ламперии, залите с елегантни мебели, резбованите шкафове, мраморните камини и конзоли, кристалните полилеи. Посланик Маргарита Ганева прави и невъзможното да поддържа тази красота. А гордостта на салона е един от 100-те рояла Стейнуей на такава солидна възраст в света. Да се докоснеш до всичко това е безценно преживяване. Също колкото изненадата да видиш прекрасни снимки, направени от поляци в България на оградата на посолството.

Чуйте разговора в звуковия файл.


Снимки: Магдалена Гигова

По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Кръстът и огънят: равноапостолство

Предаването, излъчено в Деня на светите равноапостоли Константин и Елена, припомня събития и слабоизвестни факти от зората на християнството. Обръща се особено внимание на "огнения" елемент в честванията, на нестинарските традиции и съответната ритуална обредност, съпътстваща отбелязването на 21 май в някои региони на страната ни. Говорим със..

публикувано на 22.05.25 в 11:05
Проф. Цветалина Танкова

За сладостта и горчивината...

Използвахме това словосъчетание с житейски и медицински привкус в диалога ни с проф. Цветалина Танкова – ендокринолог, преподавател, учен и изследовател на диабета. Поставихме акценти върху прословутото "коварство" на болестта, която протича без симптоми, без болка и няма изявена клинична картина. Коментирахме и последиците от захарната болест и..

публикувано на 22.05.25 в 09:45

Училището за деца с нарушено зрение във Варна празнува 120-годишнина

Специално училище за ученици с нарушено зрение "Проф. д-р Иван Шишманов", гр. Варна, е открито през 1905 г. в София, като Държавен институт за слепи.  Първият директор на ДИС е д-р п.н. Стойчо Донев, който е и родоначалник на българската специална педагогика за зрително затруднени. Д-р Донев е човекът, адаптирал Брайловата азбука на български..

публикувано на 21.05.25 в 17:24
Снимката е илюстративна.

Юношеството – възрастта на кризи и търсене на себе си

Днешните абитуриенти са децата, на които се наложи още в 7. клас – в ключовия момент за кандидатстване в гимназия – да преминат към онлайн обучение. По-късно, когато вече влязоха в гимназия, отново останаха по домовете си, без възможност да се запознаят с новите си учители и съученици. Въпреки това се адаптираха, устояха. Дори до вчера не беше сигурно..

обновено на 21.05.25 в 09:54

Българската кирилометодиевистика във времето на технологиите

Повод за разговора с проф. Андрей Бояджиев, ръководител на Катедрата по кирилометодиевистика на Софийския университет и проф. Искра Христова в предаването "За думите" са 41-вите Кирило-Методиевски четения на Катедрата и 45-ата годишнина от създаването ѝ. Създаването на Катедрата по кирилометодиевистика е първият опит да се съчетаят в едно..

публикувано на 20.05.25 в 10:15