Тя се озовава в Америка, защото баща ѝ печели "зелена карта“ и на 19 години влиза в американската армия, за да получи образование. На 27 години излиза с чин старши сержант и диплома по бизнес администрация и психология от Университета в Сакраменто. Започва да гради кариера в корпоративния свят, занимавайки се с маркетинг и реклама, но носталгия я кара да се потопи в света на лютиерството и да поеме семейния бизнес – единствената фабрика за струнни музикални инструменти в България.
В "Нашият ден" историята на почти стогодишната фабрика разказва Теодора Димчева. Тя е съсобственик на мястото, където се произвеждат среден майсторски клас класически китари и щрайхови инструменти – цигулки, виоли, виолончела, укулеле и контрабаси.
"Ако изключим потенциала да бъдеш във военна обстановка и във война, което за съжаление е едно от основните неща на армията, реално, това е едно страхотно училище, защото се учиш на дисциплина, да работиш в екип, да следваш правила и същевременно донякъде е една много добре организирана система да те изгради като морални стойности, образование, физическа култура и спорт“, казва Теодора Димчева.
Споделя, че идвайки във фабриката, е била омаяна как от парче дърво, абсолютно грубо чрез различни производствени операции, да се направи един инструмент, който да изглежда уникално красив и попаднало в ръцете на музикант, да звучи изключително добре.
"Първият пазар, на който успяхме да стъпим и който помогна за по-доброто съществуване на фабриката, беше Германия“, припомня тя.
Всяка година от фабриката излизат около 13 хиляди инструмента, които пътуват до новите си собственици в САЩ, Европа и Австралия. От Япония основно поръчват цигулки, а във Франция предпочитат класически китари. Продукцията на фабриката е позната и в скандинавските страни.
Пандемията дава своето отражение върху производството на музикални инструменти. Има хаос в доставките и отмяна на поръчки заради фалити в музикалния бизнес. "Едно от нещата, които наистина помогнаха тогава, беше мярката 60/40", спомня си тя .
Усилията на Теодора Димчева в момента са насочени към това фабриката да започне да произвежда китари от по-висок клас.
Целия разговор с Теодора Димчева можете да чуете в звуковия файл.
Как Deepfake или дълбоките фалшификации могат да навредят на обществото, как да ги разпознаем и имат ли полезна страна, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Никола Тулечки , лингвист, експерт по данни в "Онтотекст", част от екипа на Factcheck.bg и един от основателите на Сдружение "Данни за Добро" Deepfake – от английски "дълбок..
Техните корени са от Мелник, както и тяхното вино. Любка и Никола Зикатанови се завръщат към миналото си, за да построят бъдеще за себе си, децата и внуците. Вярват, че във виното е истината, както и в спасението на малкото лозе. "Във Вила Мелник се ражда вино единствено и само от грозде", категоричен е Никола Зикатанов. Стотиците туристи, посещаващи..
В неделята на жените мироносици се спираме на христовия поздрав "Радвайте се". Какъв е смисълът на неделята на жените мироносици? За понятията еманципация и феминизъм в Църквата. На какво се основават упреците, че в православното учение жената е подценявана? Защо ни напомня, че в безнадеждната тъмнина са светили единствено любовта и верността. Как..
Свободата на печата и религиозната свобода следва взаимно да се подкрепят в едно демократично общество. Религиозната вяра може да окаже влияние върху журналистите по няколко начина, като им предоставя морална и етична рамка, подкрепа в трудни моменти и възможност за разширяване на разбирането за различни култури и общества. Как точно това се случва..
Село Горна Митрополия се намира в община Долна Митрополия, област Плевен. Името на селището идва от думите Митра (бог Митра) и полис (град) – и значението му е Град на бог Митра. Източното божество Митра е било почитано от римските легионери. В местността "Боев геран", която е на около 2 км западно от селото, има останки от голямо римско селище от I -..
Режисьорският дебют на Боян Крачолов на Голяма сцена в Народения театър вдигна публиката на крака три поредни вечери. Причината са изумителните..
Най-старият музей в югозападна България - Археологическият музей в Сандански, е домакин на предаването "Семейно радио" в края на април.Изнесеното студио е..
Село Горна Митрополия се намира в община Долна Митрополия, област Плевен. Името на селището идва от думите Митра (бог Митра) и полис (град) – и значението..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg