Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Христо Проданов – историята на един човек и мечтата му за Еверест

Методи Савов (вдясно) и Христо Проданов
Снимка: Личен архив

След два дни се навършват 39 години от покоряването на Еверест от българския алпинист Христо Проданов. На 20 април през 1984 г. Христо Проданов покорява най-високия връх в света – Еверест и така става първият българин, изкачил се на "покрива на света" в Хималаите.

Той успява да достигне сам до върха без кислороден апарат по най-трудния и дълъг път – западния (непалски) склон, наричан още „Жестокия път”, като изкачва върха от базовия лагер за 33 дни – рекорд за този маршрут.

“Бях на 11 години и много ярко си спомням тази дата и това събитие, защото след това последваха и други подобни. Сестра ми, която е алпинист, още тогава каза – “Чичо твърде късно изкачи върха и най-вероятно и рискувал живота си“. След първата еуфория, която изпитахме вкъщи, тя попари всички с тази новина“, разказва в ефира на “Нашият ден“ Димитрина Проданова, племенница на Христо Проданов.

Водещият Божидар Александров с Димитрина Проданова и Димитър Димитров в студиото на “Нашият ден“

“Може би бях на 14 години, когато от хижа “Мальовица“ потеглихме към върха. И там край паметната плоча на Людмил Янков, нашият водач Владислав Маринов, спря и започна историята за Българската национална експедиция на Еверест през 1984 г. Разказа ни за възхитата, която изпитва и към личността на Христо Проданов, и на Людмил Янков, и на Трифон Джамбазов и на всички останали“, каза в  ефира на “Нашият ден“ Димитър Димитров, общественик, автор на книгата "По пътя към върха".

Според него фигури от ранга на Христо Проданов ще бъдат вечни, не само в историята на Еверест, но и на света. Той си спомни в предаването и за завета на друг голям алпинист, останал завинаги на върха – Боян Петров, който е казвал, че “пътят към всеки голям връх минава през малките връхчета в ежедневието“. 

“Действително трябва да си даваме сметка за борбите, които всеки един от нас води всеки ден в различни сфери и поприща и за готовността да се обърне и да подаде ръка на тези зад него“, посочва още той в ефира на “Нашият ден“.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.

По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Надежда за Ръжево Конаре

Село Ръжево Конаре се намира в община Калояново и е на 27 километра от областния град Пловдив. В него живеят около 1400 човека. Ранни сведения за живота в селото през първата половина на 19-и век са преданията за чумавото – чумната епидемия от 1836 - 1837 година. Те разказват, че цели семейства напускали селото и се заселвали или само нощем..

публикувано на 01.06.24 в 09:05
Амели Льоклер

Животът на една френска бизнесдама в България

В "Мигранти с таланти" ви срещаме с Амели Льоклер , една французойка, родена близо до Бордо, живяла из цяла Франция и дори за няколко години в Белгия, която казва, че климата на България е най-хубавият. Амели живее трайно тук от вече седем години.  След като е премила през работа в съдебната и МВР системата у нас, днес Амели е управител на своя..

публикувано на 31.05.24 в 16:44

Литературни маршрути представиха "Софийските страници на Лора Шумкова"

Фондация "Прочети София" стартира своите първи литературни разходки в града, които се развиват в две издания, всяко от които с шестмесечна програма. Всяка година литературните маршрути се обновяват с нова и напълно безплатна литературна програма, което ги прави уникални и разнообразни за любителите на литературата. Лора Шумкова е фигура,..

обновено на 31.05.24 в 13:10
Магдалена Димитрова, Ивайло Димитров, Мария Мира Христова и Елинка Величкова

"Семейно радио" с Магдалена Димитрова, Ивайло Димитров и музикалният редактор Елинка Величкова

В последното майско издание на "Семейно радио" за 2024-а гостува журналистката от Балканска редакция на БТА Магдалена Димитрова заедно с баща си – вестникарят и журналист Ивайло Димитров. Музикален редактор на броя е легендата на програма "Христо Ботев" Елинка Величкова. За нея и за екипа на предаването събитието е – последен ефир за Елинка преди..

публикувано на 31.05.24 в 13:01

Пандемия ли е насилието: Битката на една майка със съдебната система

Пандемия ли е насилието? Предаването "Законът и Темида" насочва вниманието на слушателите към частния случай на Биляна Борисова от град Шумен . Борисова споделя: "Съдебната война започна от 31 декември 2021 година, когато, след като съпругът ми сподели традиционната вечеря, се оказа, че ми е завел първото дело за домашно насилие. Никоя майка..

публикувано на 31.05.24 в 12:03