Как ще се променят креативните и творчески индустрии след навлизането на изкуствения интелект? Това беше една от темите на дискусията в предаването “Нашият ден“, в което участваха Камен Банковски и Кристина Верославова, част от екипа на социалната платформа СРЕДА. Каква е възможността или заплахата за креативността с настъпването на технологичната ера и по-конкретно с навлизането на изкуствения интелект?
Банковски сподели мнението си, че е важно да се замислим къде можем да използваме изкуствения интелект и къде да се фокусираме върху регулацията му.
Този проблем все още не е решен и много хора смятат, че сме пуснали новите технологии без да сме ги оценили достатъчно за ефекта им върху психиката и върху нас като хора. Той спомена социалните мрежи, които имат голямо влияние върху нашата психика, но все още не сме наясно как това ще се отрази в бъдеще върху нас и следващите поколения.
“Излязоха изследвания за последици от ползването на Инстаграм. Те са, че подрастващите се чувстват ужасно със себе си, че имат по-голяма склонност към изолация и депресия. Те базират своята идентичност на това каква валидация получават в социалната мрежа“, казва той.
“Преди да сме се справили с предишните предизвикателства, социалните мрежи, пускаме нова технология, която е най-бързо растящият интернет феномен, който до момента сме срещали. В образованието например сме напълно неподготвени за това, че учениците могат да напишат есе за секунди“, казва още той в интервю за БНР.
Изкуственият интелект е тема, която в момента засяга много хора, както казва актрисата и културен предприемач Кристина Верославова в интервюто си за “Нашият ден“. Тя споделя, че като човек, който се занимава с изкуство, често води разговори и спорове по тази тема, защото е важно да се разбере до каква степен изкуственият интелект може да повлияе върху професиите и обществото като цяло. Според нея той представлява и възможност, и заплаха.
Чуйте разговора в звуковия файл.
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година. Десислава Желева от издателство "Колибри", Темз Арабаджиева от "Сиела" и Димитър Риков от издателство "СофтПрес". Те обсъдиха какви са очакванията, темите и предизвикателствата, които предстоят в света..
През 2024 г. състоянието на българската журналистика продължи да бъде тревожно. Това стана ясно от годишното проучване на Асоциацията на Европейските журналисти в България (АЕЖ), според което близо 80% от журналистите оценяват медийната среда като "лоша", "много лоша" или "средна". Едва около 20% споделят, че ситуацията е "добра", а под 4% я..
През настоящата година българското здравеопазване се изправя пред редица важни предизвикателства и приоритети. Проф. Христо Хинков, бивш министър на здравеопазването, направи обобщение на ключовите моменти в ефира на Lege Atris , акцентирайки върху отчетените и пропуснатите теми в здравната политика за периода април–декември 2024 г. Един..
С наближаването на пика на грипната вълна в края на януари, все повече пациенти се обръщат към личните си лекари със симптоми на респираторни заболявания. Според д-р Гергана Николова, ситуацията в кабинета ѝ е показателна за сезона – наблюдава се увеличение на пациенти с оплаквания като висока температура, кашлица и главоболие. "Типично за този период..
Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е дълбоко вкоренена в българската народна култура. За нея разказва Милка Петрова в запис от 4 януари 1990 г., съхранен в Златния фонд на БНР. Слушайте!
Неотдавна в Сливен се проведоха два граждански протеста срещу намаляването на територията на природния парк "Сините камъни". Организаторите изразиха..
Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е..
Как да разбера този свят? 10 000 снежинки* се топят върху перваза – Из книгата с хайку и хайбун "Бели Петна" "Terra Култура" преминава в новата..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg