Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изкуственият интелект – възможност или заплаха?

| обновено на 02.05.23 в 12:28
Снимка: Pixabay

Как ще се променят креативните и творчески индустрии след навлизането на изкуствения интелект? Това беше една от темите на дискусията в предаването “Нашият ден“, в което участваха Камен Банковски и Кристина Верославова, част от екипа на социалната платформа СРЕДА. Каква е възможността или заплахата за креативността с настъпването на технологичната ера и по-конкретно с навлизането на изкуствения интелект?

Банковски сподели мнението си, че е важно да се замислим къде можем да използваме изкуствения интелект и къде да се фокусираме върху регулацията му.

Според Банковски трябва да сме внимателни кога и къде да използваме изкуствения интелект.

Този проблем все още не е решен и много хора смятат, че сме пуснали новите технологии без да сме ги оценили достатъчно за ефекта им върху психиката и върху нас като хора. Той спомена социалните мрежи, които имат голямо влияние върху нашата психика, но все още не сме наясно как това ще се отрази в бъдеще върху нас и следващите поколения.

“Излязоха изследвания за последици от ползването на Инстаграм. Те са, че подрастващите се чувстват ужасно със себе си, че имат по-голяма склонност към изолация и депресия. Те базират своята идентичност на това каква валидация получават в социалната мрежа“, казва той.

“Преди да сме се справили с предишните предизвикателства, социалните мрежи, пускаме нова технология, която е най-бързо растящият интернет феномен, който до момента сме срещали. В образованието например сме напълно неподготвени за това, че учениците могат да напишат есе за секунди“, казва още той в интервю за БНР.

Изкуственият интелект е тема, която в момента засяга много хора, както казва актрисата и културен предприемач Кристина Верославова в интервюто си за “Нашият ден“. Тя споделя, че като човек, който се занимава с изкуство, често води разговори и спорове по тази тема, защото е важно да се разбере до каква степен изкуственият интелект може да повлияе върху професиите и обществото като цяло. Според нея той  представлява и възможност, и заплаха.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Аркади Шарков

Аркади Шарков: Държавата не покрива напълно своя дял в здравното осигуряване

"В началото на реформата беше заложено здравната вноска да расте през определен период от време до достигане на над 12%. През годините това нещо се забрави, но ние го помним и ще го напомняме." С тези думи д-р Николай Брънзалов, председател на Българския лекарски съюз (БЛС), напомни преди дни в ефира на БНР за един от първоначалните ангажименти в..

публикувано на 21.05.25 в 13:42

Четирима души умират от хепатит всеки ден заради ненавременно лечение

В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. На..

публикувано на 21.05.25 в 13:13

128 СУ "Алберт Айнщайн" в София празнува 50-годишен юбилей

128 СУ "Алберт Айнщайн" в София празнува 50-годишнина. В седмицата на училищния юбилеен концерт в "Нашият ден" гостува Юлиян Плачков, директор на 128 СУ "Алберт Айнщайн" от 2011 година насам, учител по история, но човек, улавящ пулса на съвременността. Екипът на училището се придържа към максимата на Айнщайн, която гласи: "Животът е..

публикувано на 21.05.25 в 12:46

По-високи доходи в здравеопазването – неотложна необходимост

В ефира на предаването Lege Artis  Петър Галев от платформата CredoWeb коментира актуалните проблеми и нужди на българската здравна система. Основният фокус бе върху необходимостта от адекватно финансиране на здравеопазването и структурни промени, които да осигурят устойчивост и по-високо качество на услугите. От Българския лекарски съюз настояват..

публикувано на 21.05.25 в 12:28
Г-жа Мончева с ученици

Българското училище "Иван Станчов" и мирната битка за самосъзнание и принадлежност

За Българското училище "Иван Станчов" към Посолството на Република България в Лондон в "Нашият ден" разказва журналистът от екипа на предаването Нина Цанева. Цанева споделя впечатленията си от посещението си в столицата на Обединеното кралство по покана на Лектората по български език към Департамента по славянски и източноевропейски езици в..

публикувано на 21.05.25 в 10:30