Ирина Станчева е млада учителка на английски език в 106 ОУ „Григорий Цамблак“, гр. София, където почти всички ученици са от ромската общност на кв. “Христо Ботев“.
След като завършва Немската гимназия в София (91 НЕГ) и получава бакалавърска степен по Философия от Техническия университет в Дрезден, Ирина решава да се върне в България, за да впрегне знанията си и усилията си за подобряване на средата за живеене в страната.
Тя се присъединява към програмата “Нов път в преподаването” на фондация „Заедно в час“. Ирина е силно ангажирана с учениците си и се стреми да им помогне да преодолеят пречките, които срещат на пътя си.
“Две неща са много важни в моя живот – смисълът и това да съм полезна. Заминавайки за чужбина не смятах да остана там. Беше важно да науча максимално и да се върна, за да го инвестирам в моята страна“, споделя тя в ефира на “Нашият ден“.
Както сама твърди - вярва, че нещата могат да се променят и че промяната тръгва от децата. Въпреки трудностите, които среща в средата, в която работи, тя не се предава и продължава да работи упорито за една по-добра образователна система.
Макар че не я притеснява произходът на децата, тя разбира, че е трудно да виждаш всеки ден средата, в която те израстват. Самата Станчева е възпитана в амбиция, в развитие и в търсене на възможности, но когато среща деца, които не вярват в себе си и не знаят защо са в училище, това я тревожи. Има надежда, че нещата могат да се променят, защото промяната тръгва от децата. Тя е силно привързана към тези от училището и вярва, че има какво да се направи за тях.
Ирина счита, че родителите би трябвало да бъдат част от образованието и не трябва да се допуска ситуацията, в която учителите затварят класната си стая, а родителите само изискват. Те трябва да бъдат част от процеса, за да се постигне по-добро образование.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета Начева и доц. Владислав Миланов , преподаватели във Факултета по славянски филологии на Софийския университет "Св. Кл. Охридски". Д оц. Владислав Миланов : "Чистото и задълбочено политическо..
Георги Трайков от София се захваща с реставрирането на мебели почти като на шега, а се увлича дотолкова, че създава собствено ателие и се сдобива и с помощник – тапицера Александър Петренко. Да се реставрират мебели изглежда лесно, но е свързано с много груба и фина работа, усет за душата на предметите и за тяхната история. И понеже Георги..
В неделното евангелско четиво Христос излекува двама слепци и един, обхванат от бяс ням човек. За Сина Божи, който е Лекар на душите и телата, това не е първото изцеление. Прави впечатление не отричането на безспорното чудо, а неговото обяснение. Множество са физическите недъзи, които Христос облекчава, но винаги показва, че истинският носител на..
Защо 12 години след протестите ДАНСwithme и "Белия автобус" днес по площадите на големите български градове отново има протестиращи хора, които искат справедлива съдебна система у нас . Какво пропусна гражданското ни общество, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Валентин Вълканов , преподавател по социология в НБУ. Какво..
Осъдителната присъда за журналиста Борис Митов и "Медиапул" коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова , преподавател във ФЖМК. "Това дело е изключително важно в няколко посоки, особено сега, когато говорим за събитията с кмета на Варна и за всички последици от действието на прокуратура, на Антикорупционната комисия и..
От 21 до 30 юли продължава тазгодишното издание на Седмицата на италианската култура в Държавен културен институт "Културен център Двореца" в Балчик...
RADAR Festival Beyond Music се завръща между 7-и и 10-и август във Варна и както всеки път, предлага богата програма от аудио-визуални преживявания...
В редакция "Хумор и сатира" сме виждали всякакви забавления и сме се убедили, че много важно е забавлението да е на точното място в точното време...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg