В рамките на четири вечери между 11 и 14 май София ще се преобрази в бляскава галерия под открито небе по време на второто издание на Фестивала на светлините LUNAR.
Артисти от цял свят ще разкажат истории и ще провокират въображението на публиката със своите вълнуващи 3D мапинг проекции и светлинни спектакли и инсталации. Дълго подготвяните произведения на светлинното изкуство ще засияят върху едни от най-красивите сгради, паркове и площади в столицата.
Сред тях са Народният театър "Иван Вазов", Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий", НДК, Регионалният исторически музей на София, който се помещава в емблематичната сграда на Централната минерална баня в центъра на града.
Фестивалът на светлините LUNAR e независима инициатива и се реализира съвместно с един от най-популярните фестивали за светлинно изкуство в света Festival of Lights ("Фестивал на светлините"). Той се организира за първи път в Берлин през 2005 година. За близо 20 години успява да преобрази стотици сгради, забележителности, улици и площади в германската столица и в множество градове по света като Аугсбург, Дубай, Загреб, Цвикау, Кувейт, Напа, Ню Йорк, Пловдив, Сиатъл и др.
През 2022 година Фестивалът на светлините LUNAR събира над половин милион посетители в София.
Достъпът до всички произведения на фестивала и тази година е свободен.
Програмата на фестивалното събитие може да разгледате тук
Организатор на фестивала е българското студио за визуални ефекти MP-STUDIO, реализирало над 450 проекта в повече от 25 страни. Събитието ще се проведе с институционалната подкрепа на Бюрото на Европейския парламент в България, Представителството на Европейската комисия в България и Столична община.
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..
Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg