Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ръждясалите лифтове на Витоша: Един забравен парк и визия за промяна

Йордан Рангелов: Витоша и София могат да се превърнат в отлична туристическа дестинация

| обновено на 17.05.23 в 09:30
Снимка: БГНЕС

Много от прозорците на столичани гледат именно към красивата и магична Витоша. Месец назад президентът Радев излезе с изявление, че “Витоша се превръща в музей на ръждясали лифтове и съоръжения“. Това изявление предизвика съмнения и недоволство сред обществото.

Защо имаме ръждясали съоръжения през 2023 г.? Това е въпросът, който си задават мнозина. Йордан Рангелов от сдружение "Сдружение за развитие на ски зона Витоша" също споделя загрижеността. В ефира на “Нашият ден“ той предлага една много модерна визия за бъдещето на планината. 

Роден под Витоша и работил дълги години на нея, Рангелов е загрижен за състоянието, в което се намира планината в момента. Той изразява убеждението си, че държавата носи голяма отговорност за това състояние, особено по отношение на ски зоната. Сдружението, в което членува, поддържа въпроса не само за ски зоните, но и за цялостното състояние на планината.

В допълнение към безобразното състояние на лифтовете, Рангелов изтъква, че целият Парк “Витоша“ е в безобразно състояние. По думите му в продължение на три години сдружението се опитва да разговаря с институциите, но те отказват да ги чуят. Те са неправителствена организация, регистрирана по всички изисквания на закона, и са се обърнали към много инстанции със становище какво трябва да се направи.

Предложението на сдружението е свързано с изграждането на подходяща мрежа от лифтови съоръжения, тъй като това е най-екологичният транспорт в планината. В предаването Рангелов подчертава, че лифтът влиза и като градски транспорт в редица градове, защото е екологично чист и не е труден за изпълнение.


“Витоша не е само планината на софиянци, от другата страна пак имаме един голям град за мащабите на България – Перник“, казва той. Сдружението предлага и оттам да се създаде удобна връзка към планината. По думите на Рангелов вече има разговори с кмета на Перник за изграждане на лифт, като той изразява подкрепа към такава идея, но казва, че в общината липсва средства за реализирането й. “Ако бъде изграден такъв лифт, това ще допринесе не само за развитието на минералните извори в Рударци, но и за София като туристическа дестинация“, убеден е той.

Визията на сдружението е за изграждане  на достатъчно въжени линии и развитието на минералните извори в подножието на планината. Според тях Витоша и София могат да се превърнат в чудесна туристическа дестинация. Това би стимулирало развитието на туризма, създаването на нови работни места и привличането на инвестиции.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Игри, симулации и знания: Ескейп стая за млади лидери в борбата с климатичните промени

Илияна Семерджиева, посланик на Европейския климатичен пакт, споделя в ефира на "Нашият ден" своето виждане за важността на климатичната тема и начините, по които тя я превръща в част от ежедневието и мисията си. Според нея климатичните промени вече не са просто тема за конференции или доклади – това е реален проблем, който засяга всички и който..

обновено на 04.12.24 в 10:28

За сечта и строителството в горските територии

Могат ли промени в законодателството по отношение на сечта и на строителството в горските територии да превърнат 17% от горите на България в просеки и пътища? В "Нашият ден" чуваме мнението на Тома Белев , горски експерт, представител на инициативата "Зелени закони” и съпредседател на "Зелено движение". На телефонната линия на..

публикувано на 04.12.24 в 09:26

"Грийнпийс" - България набира участници за обучение за създаване на енергийни общности

"Грийнпийс" – България* заедно с "Energy cities"** организират "енергийно еспресо" – специализирано обучение за създаване на енергийни общности – онлайн курс, насочен към общински специалисти от цялата страна, ангажирани в сферите: градско планиране, зелен политики, енергетика и енергийна ефективност, както и в инвестиции и социална политика. За..

публикувано на 04.12.24 в 08:35

Как "Дивата София" ни учи да забелязваме природата в града

Д-р Атанас Грозданов от Биологическия факултет на Софийския университет сподели в ефира на "Нашият ден" вдъхновяващи мисли за градското биоразнообразие и инициативата "Дивата София". Основната цел на този проект е да разкрие на широката публика богатството на дивата природа, която съществува дори в рамките на големия град. Според д-р Грозданов много..

обновено на 03.12.24 в 13:14

Как общините могат да създават енергийни общности: ново обучение

В предаването "Време за наука" Христо Панчев, координатор на инициативата за "зелено възстановяване" в "Грийнпийс" за Централна и Източна Европа, разказва за новия проект на организацията – специализирания курс "Енергийно еспресо". "Енергийно еспресо" е безплатен онлайн курс, насочен към общински специалисти, ангажирани в сферата на градското..

обновено на 03.12.24 в 12:33