Архитектите Анета Василева, Емилия Кълева и Зекие Емин канят на лекцията си "Gegen Die Wand" или "Срещу стената – Градски активизъм и културно наследство" на 22 май, от 19.00 часа, в залата за събития на Гьоте институт - София.
В очите на архитекти и урбанисти градът е фронт, а културното наследство в градската среда е линия на ожесточени битки – при това не само в България и далеч не от днес. Как архитектурата изобразява обществото с неговите ценности, надежди и сблъсъци? Как опазваме наследството си и идентичността в условия на политически и икономически промени? И защо е важно винаги да се борим за качество на градската среда, включително през културното наследство? Това са въпросите, които лекцията се стреми да задава, а отговорите са нееднозначни.
Анета Василева е позната като архитектурен историк, критик и публицист, доктор по история и теория на архитектурата, специалист в областта на следвоенната архитектура и опазването на архитектурното наследство, преподавател като съосновател на архитектурна група WhAT-а.
Емилия Кълева е архитектурен историк и е ръководител на българския екип в международния проект ATRIUM (Архитектурата на тоталитарните режими на ХХ век в управлението на градовете). Зекие Емин също изследва архитектурната история. Трите са част от сдружението "Ново архитектурно наследство", което се бори за документирането и опазването на следвоенното наследство в българските градове.
Анета Василева и Емилия Кълева гостуват в "Какво се случа" за да въведат слушателите в темата за големите градски конфликти.
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава Величков от Инициатива "Правосъдие за всеки". Оставането на Борислав Сарафов на поста му "Висшият съдебен съвет (ВСС) реши да направи едно обсъждане и да стигнат до едно становище, не решение, а..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите атаки и далеч не само. Как и защо в близко бъдеще само AI модели ще могат да се изправят срещу Deep Fakes. Коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Борис Грозданов , ръководител на..
Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..
Споделеното родителство – защитен ли е най-добрият интерес на детето? Защо е важно за детето да има съвместно упражняване на родителските права, равностойно и равнозначно участие на двамата родители в живота му? Народното събрание прие на първо четене 3 законопроекта за промени в Семейния кодекс, свързани със споделеното родителство, внесени от ИТН,..
На 10 юли десетокласникът Кристиян Вълев – момче с детска церебрална парализа, изкачи връх Мусала с помощта на специализирана количка. Тази негова мечта сбъднаха доброволците от фондация "Ела и ти". Събитието с наслов "С Криско на Мусала" е част от тяхната кауза за по-достъпни природни гледки и кътчета, с което за пореден път напомнят, че планината е..
25-ото издание на летния фестивал на H.M.S.U. е на 19 и 20 юли 2025 г. в център VIDAS Art Arena в колодрума на Борисовата градина, София. Това е..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във..
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg