Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дигитален музей за Белене и цената на свободата

Снимка: belene.camp

За цялото съществуване на лагера "Белене" през него преминават над 15 000 души. Той отдавна е символ на комунистическата репресия, макар да е един от десетките други. Сега Белене се превръща в основа на първия дигитален музей у нас, който предлага 3D тур и дори холограмен разговор с оцелели.

"На първо място правим това, за да си дадем сметка какво представлява свободата и каква е нейната цена. – казва Луиза Славкова, директор на фондация "Софийска платформа" и една от създателките на музея. "Много бързо и особено сред по-младите поколения, които не са преживявали репресия, подценяването на това, което притежаваме в момента може лесно да се случи. Дали е свободата да пътуваме, да изразяваме мнението си, дали е свободата да работим, учим и живеем по какъвто си начин искаме – по всички тези причини правим това виртуално пространство. То ще служи и за образователни цели, но и за да си дадем сметка колко лесно може да се загуби свободата. Тенденции за ограничаване правата на човека има и в демокрациите в наши дни, човек трябва да бъде нащрек и да знае какви са механизмите, по които се случва това."

Общ изглед на 2-ри обект. Рисунка: Крум Хорозов
"В горния ляв ъгъл на сайта има бутон, който се нарича "Говори с оцелял" – разказва Луиза Славкова – Имаме шест такива истории. На тази страница можете да започнете да задавате въпроси или да пишете в чат. Миналата година записахме в студио тези шестима оцелели и отговорите на вашите въпроси се крият в тези записи. Имаме и набор от въпроси. Нашата цел е да направим възможен разговор с такъв човек, във връзка с неговия специфичен опит"

"В българското общество е редно да се обединим около фактите, а те са, че това е един престъпен режим. Той все пак е взел хиляди жертви, за да се наложи. Държавата не е подредила категорично този разказ. Носталгията не е нещо лошо, но миналото, особено такова като нашето, може да бъде и много опасно".



По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Вярата и неверието

Темата за вярата и неверието логично е една от най-дискутираните в страниците на Свещеното Писание. В първата неделя след Възкресение Христово, наречена Томина, евангелското четиво от св. евангелист Йоан ни разказва за проявеното неверие от страна на св. ап. Тома, един от дванадесетте Христови ученици. Неверие, което благодарение на Спасителя се..

публикувано на 27.04.25 в 09:35

Реформистът папа Франциск - експертите коментират понтификата му

В началото на седмицата римският папа Франциск напусна този свят. По време на 12-годишния си понтификат Франциск осъществи мащабни реформи в управлението на католическата църква, Светия престол и Ватикана. Той постави началото на нова ера на ръководство на Римокатолическата църква. Като първият папа от Западното полукълбо, първият от Южна Америка и..

публикувано на 26.04.25 в 12:35

Черковица – някъде там на брега на Дунав

Село Черковица се намира в община Никопол и в него живеят около 350 човека. Селото е разположено на брега на река Дунав и поречието на река Осъм. На около 5 километра от Никопол и на около 50 от областния град Плевен. За произхода на името му има две кратки легенди: В миналото селото е било разположено близо до с. Жернов. Било построено във вид на..

публикувано на 26.04.25 в 10:05
Лъчезар Лисицов и Кристияна Стефанова

"Ту-туу" журналистите в света на "Ту-туу" политиците – или за отклонените премълчани проблеми

Парламентарните репортери Кристияна Стефанова от телевизия "Евроком" и Лъчезар Лисицов от "Клуб Z" коментират в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" "Ту-туу" журналистите в света на "Ту-туу" политиците. От кого е по-лесно да се възмутиш Кристияна Стефанова : "Според мен ние трябва да сме възмутени главно от себе си, всички парламентарни..

публикувано на 26.04.25 в 08:45
Надежда Цекулова

България е сред държавите от ЕС с най-лоша медийна свобода

Тази седмица за поредна година излезе докладът на Българския хелзинкски комитет за правата на човека в България за 2024-та. Какво констатира той в частта за медиите и правосъдната система, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Надежда Цекулова , един от авторите на доклада. "За съжаление нищо в доклада не ни изненада. Установихме,..

публикувано на 25.04.25 в 18:30