Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Когато иновацията не е самоцел – ОУ "Васил Левски" - Враца

Преди 15 години кварталното училище е изправено пред застрашителна перспектива. След механичното преместване в него на ученици от помощно училище и значителен брой деца от уязвими групи балансът на изградената система е силно нарушен. Децата от квартала започват да се прехвърлят в други учебни заведения, резултатите на учениците силно се понижават и училището е напът да се превърне в едно от за жалост немалкото сегрегирани учебни заведения.

Остротата на проблема мотивира директора и екипа да направят решителни промени, за да запазят доброто равнище на обучение и да осигурят пълноценната интеграция на учениците от уязвими общности. Училището има традиции в областта на изобразителното изкуство и спорта, които се запазват, въвеждат се занимания в областта на религията и гражданското образование, където след време се постигат изключително добри резултати на национално равнище. Основното обаче е позитивна работна атмосфера, инвестирането в квалификацията на екипа и най-вече в хуманния индивидуален подход към всяко дете с уважение към неговите способности и култура.

"Всяко едно дете е една вселена и ние имаме много добре изградена система за оценяване на постиженията на всяко едно дете" – казва директорът Румен Петков. Изработена е система за стимулиране на постиженията на децата. Учениците от 5 до 7 клас получават стипендия за отличен успех. Успехът се измерва всеки срок, като постиженията на учениците се оценяват индивидуално и тези, на които не им достига да получат стипендия, се стимулират с посещения на културни, архитектурни, исторически забележителности в страната, кино, театър и книги.

Въвеждането на новата система на организация, работа с децата, атмосфера и отношения не става бързо и лесно. Някои учители напускат, други се присъединяват към екипа. Днес училището се гордее с положителния си обществен имидж и с примера за успешна училищна политика в областта на интеграцията на деца от социално уязвими групи, в това число и роми, с "позитивна и устойчива мултикултурна среда, в която социалните, културните и етническите различия са в унисон с традиционните български и европейски културни ценности", както гласят целите на проекта "Възможно е!".

Чуйте разговора с директора Румен Петков в звуковия файл.

Снимки -  ОУ "Васил Левски" - Враца
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Пролетният ден на кариерата във Физическия факултет към СУ

Наука, образование и бизнес ще се срещнат във фоайето на Физическия факултет към СУ по време на Пролетния ден на кариерата във ФзФ (30 май) . В "Нашият ден" доц. д-р Владимир Божилов , зам.-декан на Факултета разказва за инициативата, чиято цел е да свърже работодатели и студенти, както и да покаже на бъдещите възпитаници възможностите за..

публикувано на 28.05.24 в 13:15

Отпадъкът – хибрид между природа и култура

Науката често се отнася до взаимовръзката ни с околния свят на всекидневно и дори на битово ниво. Отношението към боклука е показателно за ред характеристики на обществото. Всеки от нас има представа за "чистото общество" като подредено и напреднало и "мръсното общество" – затънало в проблеми и боклук. Дебатите по отношение на отпадъците мобилизират..

публикувано на 28.05.24 в 11:02
Иво Анев, Слава Савова, Георги Мъглов, Любо Стефанов, Радослав Чичев и Ивайло Захариев

Минералните бани и османското наследство

Минералните бани и османското наследство в България. Какво е културното, социалното и политическото значението на минералните бани днес? Заедно със Слава Савова, архитект и изследовател в Института за етнология и фолклористика на БАН, Любо Стефанов, сдружение "Княжевец", Иво Анев, икономист, специалист по водите. Георги Мъглов, гражданска инициатива..

публикувано на 28.05.24 в 08:50
Пламен Бейков

Балетът "Пожар" и мисията за възстановяване на Русенската опера

Балетът "Пожар" е амбициозен и провокативен проект, който директно адресира проблемите и предизвикателствата, пред които е изправена Русенската опера след пожара през 2020 година. Тази продукция не само предизвиква публиката на Русе, но и всички институции и организации, от които зависи възстановяването на оперната сцена. Тя ще бъде представена..

обновено на 27.05.24 в 12:34