Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Защо доброволното даряване на кръв спасява животи?

Снимка: ВМА

На 14 юни светът отбелязва Международния ден на кръводаряването. На тази дата е роден Карл Ландщайнер, носител на Нобелова награда за откриването на системата АBО кръвни групи. 

В ефира на "Нашият ден" дългогодишният кръводарител проф. д-р Веселин Симеонов разказва защо доброволното кръводаряване е жест, който спасява нечий живот. Той е преподавател във Факултета по пожарна и аварийна безопасност и защита на населението в Академията на МВР. Споделя, че за първи път е дарил кръв в далечната 1975 г. в една кръводарителска акция, когато служи в редовете на Българската армия. 

"Даряването на кръв е необходимост и в своята същност е хуманна проява, тъй като помага на хора в нужда и спасява човешки живот“, казва проф. д-р Веселин Симеонов.

Чуйте подробности звуковия файл.  

"Позитивите на доброволното кръводаряване са големи, защото в световен мащаб то е признато като най-безопасният способ за даряване на кръв и доброволните кръводарители са тези, които не носят рискове, защото, когато човек е притиснат от обстоятелствата, когато трябва да търси дарители за себе си и за свои близки, когато получава облага, пари или каквото и да било, той е склонен да скрие своите противопоказания."

Това заяви пред БНР Стефка Попова, председател на Българската организация за доброволно кръводаряване.

"Нека да благодарим на хората, даряващи доброволно, защото този жест спасява живот. Кръвта няма аналог, няма заместител", казва тя. 
Необходимите количества кръв за здравеопазването ни не могат да се набавят единствено чрез дарителски акции. Тя е категорична, че държавата трябва да стимулира доброволното и сигурно кръводаряване. Според нея това може да стане с условията в кръвните центрове и с яснотата за кръводарителите.

Чуйте повече в звуковия файл. 


По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Варненски фермерски пазар

Варненски фермерски пазар

През 2025 г. фермерският пазар във Варна отбелязва своята десетгодишнина, готвейки се за все по-успешни и богати събития, с все повече интерес от потребителите. Според Никола Куташки, един от организаторите на пазара, успехът на начинанието в бъдещето е повече от сигурен, защото освен качествена храна, фермерските пазари създават и безценна..

публикувано на 23.07.25 в 14:15
Д-р Илко Семерджиев

Д-р Илко Семерджиев: Говорим за заплатите, а не говорим за здравната рамка

Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на персонала в болниците у нас. Два от тях обвързват възнаграждението с процент от средната работна заплата. Третият законопроект предвижда праговете за категориите персонал да се договарят чрез колективен..

публикувано на 23.07.25 в 13:45

Силвия Гордеева: Искаме пълно финансиране на корсетите за деца със сколиоза

В ефира на предаването Lege Artis , Силвия Гордеева – управител и съучредител на фондация "Живот със сколиоза", повдигна важен въпрос, свързан с липсата на цялостно финансиране от страна на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за ортопедични корсети, използвани при лечение на сколиоза. Гордеева сподели, че фондацията е отправила..

обновено на 23.07.25 в 13:08

Димитър Маринов: Работата е много, но лекарствата няма да поскъпнат заради еврото

С наближаването на въвеждането на еврото в България, фармацевтичният сектор се подготвя усилено за предстоящите промени. В ефира на предаването Lege Artis , председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов коментира опасенията на аптекари и пациенти относно възможен хаос при преминаването към новата валута. По думите на Маринов,..

обновено на 23.07.25 в 12:15

Безплатни тестове за хепатит В и С в цялата страна

В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. Четирима души..

публикувано на 23.07.25 в 12:10