Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Защо доброволното даряване на кръв спасява животи?

Снимка: ВМА

На 14 юни светът отбелязва Международния ден на кръводаряването. На тази дата е роден Карл Ландщайнер, носител на Нобелова награда за откриването на системата АBО кръвни групи. 

В ефира на "Нашият ден" дългогодишният кръводарител проф. д-р Веселин Симеонов разказва защо доброволното кръводаряване е жест, който спасява нечий живот. Той е преподавател във Факултета по пожарна и аварийна безопасност и защита на населението в Академията на МВР. Споделя, че за първи път е дарил кръв в далечната 1975 г. в една кръводарителска акция, когато служи в редовете на Българската армия. 

"Даряването на кръв е необходимост и в своята същност е хуманна проява, тъй като помага на хора в нужда и спасява човешки живот“, казва проф. д-р Веселин Симеонов.

Чуйте подробности звуковия файл.  

"Позитивите на доброволното кръводаряване са големи, защото в световен мащаб то е признато като най-безопасният способ за даряване на кръв и доброволните кръводарители са тези, които не носят рискове, защото, когато човек е притиснат от обстоятелствата, когато трябва да търси дарители за себе си и за свои близки, когато получава облага, пари или каквото и да било, той е склонен да скрие своите противопоказания."

Това заяви пред БНР Стефка Попова, председател на Българската организация за доброволно кръводаряване.

"Нека да благодарим на хората, даряващи доброволно, защото този жест спасява живот. Кръвта няма аналог, няма заместител", казва тя. 
Необходимите количества кръв за здравеопазването ни не могат да се набавят единствено чрез дарителски акции. Тя е категорична, че държавата трябва да стимулира доброволното и сигурно кръводаряване. Според нея това може да стане с условията в кръвните центрове и с яснотата за кръводарителите.

Чуйте повече в звуковия файл. 


По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Тоня Димитрова

Доналд Тръмп – продавачът на послания

Доналд Тръмп отново ще управлява Съединените щати. Той ще се върне в Белия дом след 4- годишно отсъствие. Какво ще се случи по време на новия му мандат? Разговор в "Мрежата" с журналистката Тоня Димитрова от БНТ Кое доведе Тръмп до нов мандат "Американците имат два основни проблема, поне това показват изборните резултати. Първият..

публикувано на 09.11.24 в 09:30
Марин Трошанов, Мария Мира Христова и Димитър Трошанов

Двамата братя и златната ябълка на успеха: Марин и Димитър Трошанови

Много са приказките за братята в българската и световната литература и всяка има сюжет и поука. Двамата братя Марин и Димитър Трошанови са добър тандем – не само в семейството, но и професионално. "Работим заедно по общи проекти и се подкрепяме във всяко едно начинание", казва Марин. А Димитър отсича, че са добър тандем. Родени са в Бургас,..

публикувано на 08.11.24 в 14:46

От Бристол до Розовата долина: Артистичният път на Джоана Брадшоу

В поредицата "Мигранти с таланти" днес ви представяме една британка, която се казва Джоана Брадшоу, досущ като известната героиня от "Сексът и градът" – Кари Брадшоу. Но за разлика от съименичката си Джоана е родом от Бристол и заменя подредената Великобритания с малко живописно казанлъшко село, сгушено в Розовата долина. Джоана завършва..

публикувано на 08.11.24 в 12:02
Цветелина Терзийска

Вътрешен мир и арт: Пътят към баланса с Цветелина Терзийска

В рубриката "Разговорът" ви срещнахме с Цветелина Терзийска, организатор на артсъбития, тя разказва за вдъхновението, трудностите и смисъла на нейната работа, както и за изборите в живота, които правим от вътрешна потребност. Тя е организационен психолог, а преди това се е занимавала със счетоводство и финанси. Споделеното от нея разкрива дълбокото..

публикувано на 08.11.24 в 11:45

Как поливагусната теория променя разбирането ни за психиката

Във Военната академия "Г.С. Раковски" бе представена книгата "Нашият поливагусен свят" на проф. Стивън Порджъс, която поставя на преден план революционната поливагусна теория – едно от най-значимите нови постижения в областта на психологията и физиологията. Тази теория вече намира приложение в множество дисциплини и научни публикации, като..

публикувано на 08.11.24 в 10:53