Загадъчната смърт на великия Пьотър Чайковски и до днес вълнува духовете. Всъщност целият живот на големия руски композитор е белязан от тайни и драматични преживявания, за които малцина знаят.
Романът на нидерландския писател Артюр Жапен "Коля" се опитва да открехне завесата за причината за смъртта на Чайковски. Увлекателният разказ на Жапен е и за средата и нравите от онова време от края на XIX век в Санкт Петербург и Европа.
Артюр Жапен е автор на романи с исторически фон и персонажи с интересна съдба. Книгата му "Коля" се опира на действителни събития, които се развиват в Санкт Петербург и в Европа, както и на документи, казва преводачката му Анета Данчева Манолова.
Книгата е написана през погледа брата на Чайковски – Модест, който е бил неотлъчно до него, и неговия възпитаник глухия Николай Конради. Авторът е избрал интересен начин да ни поднесе случващото се в ония години на XIX век през историята на глухия Коля – ученик на Модест Чайковски – или през записките на самия Модест.
В романа има и политически поглед върху събитията – това самоубийство нямаше да е факт, ако в Русия от това време, до ден-днешен включително, хомосексуализмът не се наказваше с изгнание – тогава в Сибир, а днес в лагери в Чечения.
Каква е истината за смъртта на Чайковски, за интригите, заговорите, традициите на честта и посегателствата върху личността и свободата и виновниците за нея – чуйте в звуковия файл.
Снимка – изд. Летера
Известният попарт художник Калоян Илиев - Кокимото открива интересна изложба в галерия "Видима", Севлиево. Роден е през 1979 г. във Варна. Завършва Факултета по изобразителни изкуства във Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий". Специализира "Графика" в класа на проф. Радко Спасов, а след това в графичния департамент на Академията за..
Механизмите, които трябва да подпомагат финансово държавните театри, почти не работят. Културните политики са в някаква агония, а е необходимо да се обърне внимание на потребностите на всеки един културен институт, за да може той максимално добре да изпълнява своята функция. Това смятат директорката на Театрална работилница "Сфумато" проф...
Навършват се 143 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора. За 13-и път ще бъде връчена Националната награда за живопис на името на художника. Ден преди награждаването на новия лауреат и откриването на изложбата на миналогодишния носител на наградата – Димитър Чолаков, в "Артефир" е разговорът с директора на Художествената галерия..
В предаването ви предлагаме документален запис от 4 ноември 2024 г. от залата на Виенската държавна опера на спектакъла на "Мадам Бътерфлай" – триактната драма от Джакомо Пучини, под диригентство на Джампаоло Бизанти. Композиторът открива сюжета за своята шеста опера по време на престоя си в Лондон, където гледа едноактната трагедия "Гейша" на Давид..
"С образа на онези деца, които бяхме" – в "Артефир" гостува авторът на мемоарната книга Андрес Сааведра Бараона . Институтът Сервантес бе домакин на представянето на книгата, написана от чилиецът Сааведра, който вече 40 години живее в България. В своята мемоарна книга Сааведра събира спомени, лица, анекдоти, съдби на онези млади..
Фондация за хуманитарни и социални изследвания – София (ФХСИ) излезе с новия брой 7 на Бюлетина "Антидемократичната пропаганда в България онлайн". Как..
Столичната галерия за модерно градско изкуство "Риволи" кани публиката на пътуване в сърцето на Португалия с поредната си изложба на водещи съвременни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg