Загадъчната смърт на великия Пьотър Чайковски и до днес вълнува духовете. Всъщност целият живот на големия руски композитор е белязан от тайни и драматични преживявания, за които малцина знаят.
Романът на нидерландския писател Артюр Жапен "Коля" се опитва да открехне завесата за причината за смъртта на Чайковски. Увлекателният разказ на Жапен е и за средата и нравите от онова време от края на XIX век в Санкт Петербург и Европа.
Артюр Жапен е автор на романи с исторически фон и персонажи с интересна съдба. Книгата му "Коля" се опира на действителни събития, които се развиват в Санкт Петербург и в Европа, както и на документи, казва преводачката му Анета Данчева Манолова.
Книгата е написана през погледа брата на Чайковски – Модест, който е бил неотлъчно до него, и неговия възпитаник глухия Николай Конради. Авторът е избрал интересен начин да ни поднесе случващото се в ония години на XIX век през историята на глухия Коля – ученик на Модест Чайковски – или през записките на самия Модест.
В романа има и политически поглед върху събитията – това самоубийство нямаше да е факт, ако в Русия от това време, до ден-днешен включително, хомосексуализмът не се наказваше с изгнание – тогава в Сибир, а днес в лагери в Чечения.
Каква е истината за смъртта на Чайковски, за интригите, заговорите, традициите на честта и посегателствата върху личността и свободата и виновниците за нея – чуйте в звуковия файл.
Снимка – изд. Летера
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..
Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg