Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българският Борхес

4
Хорхе Луис Борхес - 1951 г.
Снимка: Grete Stern

Университетско издателство "Св. Климент Охридски" публикува литературоведския сборник "Тльон, Укбар & Orbis Universitarius. Четейки Борхес, който чете света", посветен на присъствието на Хорхе Луис Борхес, големия аржентински писател, в българската литература. 

Това присъствие начева с излизането в издателство "Народна култура" през 1989 г. на две негови книги – избраните разкази "Вавилонската библиотека" в превод на Анна Златкова и Роза Хубеш и книгата с подбрани стихотворения "За Ада и за Рая" в превод на покойната Рада Панчовска. 

Съставители на сборника са Лиляна Табакова и Красимир Тасев. 

Изданието обглежда на фона на Борхес един период в развитието на българската литература, задал днешните нейни параметри, които все повече се разширяват до и отвъд границите на Библиотеката, на Вавилонската библиотека. 

Тъкмо за това въздействие и разширяване говорим в "Литературата. Начин на употреба" с доц. Ани Бурова – бохемист, литературовед, редактор в "Литературен вестник". Водещ на предаването е Митко Новков.

Снимки – Стефан Пресиянов, Институт "Сервантес" - София, и Grete Stern, Уикипедия

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Фестивал на детското четене

Фестивал на детското четене се завърна с второ си издание в SOHO Sofia. Насладата от него включва  базар със специална селекция качествени детски книги, множество работилници за деца, визуална култура и време в смислено общуване с хора, горящи за детското четене. Участие във фестивала имат писателката Петя Кокудева и художничката Ина Кьорова, а повече..

публикувано на 13.04.25 в 15:41
Андрей Янев (вляво) и Емил Янев

Докосване до пеперудите на Рос

В епизод 586 "Трамвай по желание" представя на своята публика прочутия в САЩ и по света български художник Рос Росин. Конкретен повод за вниманието към известния българин е новият документален филм на мексиканския режисьор Октавио Майя Роча "Butterflies on Everest" ("Пеперуди на Еверест"), който се фокусира върху последното артистично..

публикувано на 12.04.25 в 13:15

Лекциите на Иван Шишманов от 20-те години във Фрайбург са призив за мир

Книгата "Славянски свят. Фрайбургски лекции 1923/1924 г." с лекции на Иван Шишманов (1862-1928) излезе скоро на български език, след като в Германия се появи на немски през 2023 година.  Съставители на тома са Елизабет Шоре и Румяна Конева. Те дешифрират и възпроизвеждат четените от Шишманов лекции на немски език във Фрайбургския университет..

публикувано на 12.04.25 в 12:12

Творчеството като неуморно бачкане през очите на колектив от артисти

"Кой бачка сега! Разкриване на невидимото: труд, несигурност и изкуство" е изложба, която разглежда неуморната отдаденост, постоянство и усилия, които определят както труда, така и творчеството. Продуцент е Рада Дечева, а куратор Алесандро Винчентели. В контекста на несигурни и алтернативни форми на работа бачкането въплъщава спектър от труд,..

публикувано на 12.04.25 в 11:59

Роман за победените герои и раните на историята

Оценена високо както в Испания, така и извън нея, "Войници от Саламин" е книга за историческата памет , за победените герои, забравени в дълбините на историята, за прозрението, че Гражданската война, нещо толкова далечно за днешното поколение, колкото е битката при Саламин, не е минало, а едно от измеренията на настоящето, за отговорността към..

публикувано на 12.04.25 в 11:49