Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българският Борхес

4
Хорхе Луис Борхес - 1951 г.
Снимка: Grete Stern

Университетско издателство "Св. Климент Охридски" публикува литературоведския сборник "Тльон, Укбар & Orbis Universitarius. Четейки Борхес, който чете света", посветен на присъствието на Хорхе Луис Борхес, големия аржентински писател, в българската литература. 

Това присъствие начева с излизането в издателство "Народна култура" през 1989 г. на две негови книги – избраните разкази "Вавилонската библиотека" в превод на Анна Златкова и Роза Хубеш и книгата с подбрани стихотворения "За Ада и за Рая" в превод на покойната Рада Панчовска. 

Съставители на сборника са Лиляна Табакова и Красимир Тасев. 

Изданието обглежда на фона на Борхес един период в развитието на българската литература, задал днешните нейни параметри, които все повече се разширяват до и отвъд границите на Библиотеката, на Вавилонската библиотека. 

Тъкмо за това въздействие и разширяване говорим в "Литературата. Начин на употреба" с доц. Ани Бурова – бохемист, литературовед, редактор в "Литературен вестник". Водещ на предаването е Митко Новков.

Снимки – Стефан Пресиянов, Институт "Сервантес" - София, и Grete Stern, Уикипедия

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Китана Гигова (вляво) и Теодора Церовска

Лесно ли се илюстрира романът "Под игото"?

На 8 юли 2024 г. в рубриката "Радиоколекция" на Радиотеатъра, започваща в 0.15 часа, която се излъчва по програма "Христо Ботев", тръгва феноменален проект: "Под игото" на Иван Вазов под адаптацията на актьора Руси Чанев. Тя е насочена към българчетата, които живеят извън пределите на България. За предизвикателството да илюстрираш най-популярното..

публикувано на 08.07.24 в 16:57
 Михаил Михайлов - Шольо

Антон Митов представя: Музикантът и диригент Михаил Михайлов - Шольо

Михаил Михайлов е на 83 години – роден е и живее в Стара Загора. Той е от доайените на златните времена на българската естрада – един от основателите на група "Траяна", издава плочи с "Импулс" като част от конкурса "Тракийска лира", работил с Лили Иванова и Йорданка Христова, участвал в безброй концерти в страната ни и извън нея. Спомени от "онова..

публикувано на 08.07.24 в 16:40

"Малки грехове" – фаталният копнеж по изгубения рай

Стремежът към божественост и безсмъртие често е път към разруха за човека от всяка епоха. " Малки грехове" е вторият роман на писателката Паулина Георгиева  след "Симулацията" (2022). Редактор на книгата е литературният публицист Силвия Недкова. В "Артефир" Георгиева споделя, че това е книга за изконния копнеж по рая. Действието неслучайно се развива..

публикувано на 08.07.24 в 15:06
Марио Гергинов

Изкуството в българското училище – мисия възможна

На училището с любов – там, където учителите и учениците са заедно. За досега до творчество в българското образование като мисия възможна в "Terra Култура" разговаряме с Марио Гергинов , зам.-директорът на 140 СУ "Иван Богоров" в София. Ваканцията е предимно за учениците. За училищното ръководство юли месец е време на усилена подготовка за..

публикувано на 08.07.24 в 13:36

Клара Арнаудова: За таланта като живот

Едно талантливо поколение, което преживя Халеевата комета, Чернобил, падането на Берлинската стена и Перестройката, 35 години след завършването на сливенското Средно специално художествено училище по приложни изкуства випуск 1989 на НХГ "Димитър Добрович" представя изложба. Експозицията е своеобразно продължение на срещата между съученици и..

публикувано на 08.07.24 в 12:45