Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Над 270 лечебни растения са описани в енциклопедия

Снимка: БГНЕС

Енциклопедията "Лечебните растения" представя над 270 растения, като акцент е тяхната практическата приложимост и употреба в домашни условия. Подбрани са растения, разпространени в българската флора, които се използват в народната медицина от векове, както и някои чуждестранни видове, които могат да се намерят на българския пазар или са привнесени и виреят добре в нашите природни условия. 

В книгата са включени и "бабини рецепти", които са изпитани във всекидневието. Описани са точни пропорции и може съвсем безопасно човек да се обърне към този вид медицина. Главен научен редактор на енциклопедия е проф. Илина Кръстева от МУ - София, доктор на науките по фармакогнозия и фитохимия, автор на множество иновативни изследвания върху лечебни растения с редки биологичноактивни вещества. 

"Имаме едно издание, което съдържа най-новите научни разработки и открития в областта на лечебните растения и съдържа много ценна, проверена и достоверна научна информация, която е селектирана от екипа разработила енциклопедията."

Това каза пред БНР Виктория Лазова, директор на Научноинформационния център "Българска енциклопедия" към БАН. 

Тя допълва, че в изданието са включени определен брой чуждестранни растения, които намират голямо приложение в България, като куркума, джинджифил и палмата джудже Сао Палмето. 

По думите ѝ, това е издание за масовия читател, въпреки че тя може да се ползва от студенти, учени, лекари, фармацевти и други заинтересовани специалисти. В книгата не са включени лечебни растения с много силно действие, които трябва да се приемат под лекарско предписание.

 В края на книгата читателят може да получи информация за действието на лечебните растения върху отделните органи и системи в човешкото тяло. 

Чуйте повече в звуковия файл.



По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Перник беше домакин на Национална младежка конференция

Преди броени дни Перник стана център на Националната младежка конференция под надслов "Приобщаващи общества и ролята на младите хора" . Събитието привлече над 100 участници от цялата страна, включително представители на младежки организации, държавни институции, местни власти и експерти по младежка политика. Конференцията имаше за цел да обсъди..

обновено на 05.11.24 в 09:57

Сигурността или вечната игра на котка и мишка

С Йовко Ламбрев, IT експерт, разговаряме в рубриката "Въпреки мрежата" за същността на компютърните престъпления. Къде да пазим многото си пароли? Какво да знаем за фалшивите профили? Защо да не се предоверяваме за неща, които изглеждат хубави, евтини и лесни за достъп? Какво са "фишинг" имейлите? Как да пазаруваме онлайн така, че да не попаднем в..

публикувано на 05.11.24 в 09:00

Специален фокус на "Университетската седмица на книгата в УНСС" са книжните инфлуенсъри

В Шестото издание на "Университетската седмица на книгата в УНСС" участват 20 издателства, които са подготвили намаления и промоции специално за студентите в Университета за национално и световно стопанство (УНСС). Очакват се десет премиери на книги, с участието на техните автори. Съвременни книги за съвременни деца: Защо е важно съдържанието да е..

обновено на 04.11.24 в 14:07

Да свалиш наметалото, или искейпизмът – защо?

Ескапизъм, искейпизъм, оттегляне, отдръпване, доброволно отшелничество – дълга синонимична редица, обозначаваща явление, присъщо на човечеството, откакто има човечество, но набиращо сила в модерната епоха. Говорим с философа от СУ професор Стилиян Йотов, с журналиста и писателя Иво Беров, с психолога Иван Иванов и с публициста и колумниста Диян..

публикувано на 04.11.24 в 12:50