В квартал "Бенковски" в столичния град София, на 18 юли, ще бъде открит първият музей на Апостола - реставрираната къща-музей "Васил Левски". Това специално място пренася посетителите в историята на големия български революционер. Цветанка Тонева, секретар на Народно читалище "Георги Бенковски-1911", споделя подробности за къщата в интервю за "Нашият ден".
Нейната история започва в началото на XVIII век, когато е построена. През 1871 година тя преминава в притежание на Веле Митров и се намира в село Биримирци, което по-късно, заедно със съседното Обрадовци, е обединено в квартал "Бенковски" в София.
През тази година Васил Левски посещава селото и нощува в къщата на Веле Митров. Заедно с приятеля си, о. Генадий Ихтимански, който е игумен на Драгалевския манастир, Левски събира родолюбиви селяни от Биримирци и Обрадовци и основава Биримирския таен революционен комитет.
Днес къщата е преобразена в музейна сбирка, запазваща духа на XVIII и XIX век. Тя е едноетажна с площ от 73 кв.м. и разполага с характерното за българското селско обитаване от това време разпределение. Планът ѝ е правоъгълен, а разпределението се състои от две равни помещения - "соби". Входът е от врата, която води в дневното помещение, а оттам има връзка към зоната за спане. Къщата има четиристранен покрив с дървена носеща конструкция.
Цветанка Тонева разказва, че мястото не е получило нужното внимание през годините. Въпреки че през 1979 година е признато за Паметник на културата с местно значение, къщата не е била подходящо поддържана и популяризирана. Въпреки това, всеки 19 февруари се отбелязва годишнина от обесването на Левски.
Историята на основаването на революционния комитет се свързва с посещението на Васил Левски в Драгалевския манастир през края на 1871 година. На 8 ноември, който е Арахангелов ден според църковния календар, Левски се запознава с поп Георги, местния свещеник, който извършва водосвет в домовете. Левски му държи котлето със светена вода. Още в двора на манастира получава информация за характера и живота на Веле Митров. Цветанка Тонева изразява своето възхищение към Левски, считайки го за “светец и неговото дело за достойно за подражание“.
Така реставрираната къща-музей "Васил Левски" в квартал "Бенковски" в София се открива на 18 юли, за да запознае посетителите с богатата история на Апостола и да запази жива паметта за неговия подвиг.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
В деня, наричан от народа ни Трифон Зарезан, насочваме вниманието ви към значението на виното в религиозните традиции на юдеи и християни. Виното е една от най-старите напитки в историята на човечеството. Различните култури и цивилизации придават на виното различен символичен и духовен характер, което е довело до образуването на уникални ритуали..
Александър Лукашенко спечели седми пореден мандат на изборите миналата седмица. Западните лидери не признават за свободен и честен вота заради репресиите над опозицията в бившата съветска република. Режимът на Лукашенко забрани независимите медии в страната, а опозиционните лидери или са в наказателни колонии, или в изгнание в чужбина. Какво..
Какъв е административноправният режим на защитените зони. В юридическото предаване "Законът и Темида" представяме монографията "Административноправен режим на защитените зони" на доц. Надежда Христова – преподавател в Юридическия факултет на УНСС и арбитър в Арбитражния съд при Българската стопанска камара. "Една от причините за написването на..
Музиката има силата да свързва поколения, да разказва истории и да предава ценности. Чрез песните си ние не само запазваме културното си наследство, но и укрепваме връзките в семейството. Именно тази идея е в основата на творческия път на певицата Виктория Куприна , която открива красотата на българската музика и решава да я сподели със света...
Рубриката "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз" на предаването "Законът и Темида" се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз. Можете да я слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа по програма "Христо Ботев". Това е седмо издание. Европейската комисия (ЕК), като пазител на учредителните Договори в..
Юджийн О'Нийл пише "Дългият път на деня към нощта" през 1940 година, само четири години преди това, през 1936-та, той става Нобелов лауреат като..
"Не, аз благодаря!" е първата премиера на Плевенския театър "Иван Радоев" за 2025 година. Това е нова българска пиеса, автор е Албена Ненкова и сега..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg