Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Малки пластики и живописни платна оживяват в столичната галерия „Сердика“

Снимка: Личен архив

Малки пластики и живописни платна на Любка Кирилова оживяват в столичната галерия „Сердика“ в слънчевите дни на лятото. Вдъхновени са от балета „Лебедово езеро“ и потопени в цветна градина, сътворена от икебана „СОГА“.

Идеята за изложбата дойде спонтанно, казва Любка Кирилова в интервю за БНР. Тя се надява, че като скулптор и художник е успяла да предаде усещането за танц и очаква с нетърпение срещата с публиката след повече от две години мълчание.

Преди половин век съдбовна среща със скулптура Крум Дерменджиев отвежда Любка Кирилова до Националната художествена академия, където завършва с успех в класа на Величко Минеков. „На 28 години преобърнах живота си и от счетоводството отидох в изкуството.


Малцина толкова спонтанно променят живота си…“, споделя с вълнение скулпторката. И до днес тя живее и твори в родния си град София, а малките пластики - рожби на творчеството й, изваяни от восък и отливани от бронз, достигат различни краища на света и обикалят земното кълбо. Нейни творби притежават държавни и частни колекции, галеристи и почитатели на пластичните изкуства в: България, Македония, Нидерландия, Швейцария, Германия, Англия, САЩ, Канада и другаде.

Тялото доминира в пластичните търсения на скулпторката, а жената, женското тяло и танцът са любимите й теми, доведени до съвършенство. „Потъвам в платното, докато рисувам“, разказва Кирилова. Не крие, че определя това като магическа връзка. Едно от платната в изложбата „Одета и цветята“ е „Умиращият лебед“- като печат за красота и свидетелство за вечен живот.


Авторката на малките пластики и живописните платна в изложбата се шегува със семейството и приятелите си, че е жена без възраст и не усеща биологичните си години. И от позицията на вечното усещане за танц кани зрителите на изложбата да станат част от процеса на духовно преселване от ежедневието.

Целия разговор с Любка Кирилова чуйте в звуковия файл.

Снимките са предоставени от Любка Кирилова. 
По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Носталгия по бунта

"С криле обърнати към Рая" е дебютната изложба на Георги П. Павлов, която може да се види в пространството на галерия "+359". Тя полемизира факта, че революционният, утопичният и бунтарският заряд на младежките субкултури от миналия век е загубен. "Тези субкултури все пак са успявали да влияят на обществото и да променят някакви неща, а днес..

публикувано на 01.10.24 в 17:10

"Портрети отвисоко" на Руфина Ву и Щефан Канъм

Фотографии и архитектурни планове на незаконни постройки по покривите на високите сгради в Хонконг показват в  проекта "Портрети отвисоко" Руфина Ву и Щефан Канъм. Експозицията е в столичната галерия "Синтезис".  Архитектурните планове са начертани от Руфина Ву, която е архитект, родена е в Хонконг и често превръща в изкуство собствените си наблюдения..

публикувано на 01.10.24 в 16:46

Боян Тончев и неговият "Безкраен свършек на света"

Боян Тончев е журналист, писател и сценарист. Той е възпитаник на Софийския университет, където е завършил философия. Работил е като сценарист в телевизионното предаване "Господари на ефира", бил е и редактор в "Дневник". В момента работи за "Свободна Европа". Автор е на сборниците с разкази "Безкраен свършек на света", "Животът като следобедна дрямка"..

публикувано на 01.10.24 в 16:06

Пътят на сърцето във филма "Сватба" по Николай Хайтов

Постановъчен костюмен филм, който не сме гледали от години в българското кино – така критиците определиха филма "Сватба" на Магдалена Ралчева. Той получи наградата на гилдия "Критика" към СБФД на 42-рата "Златна роза" заради достоверността си и изисканата си стилистика. Филмът е екранизация на едноименната творба на Николай Хайтов от сборника му..

публикувано на 01.10.24 в 12:57

Пътешествие до Виена в Световния ден на кафето

През 2011 година виенските кафенета са включени в списъка на нематериалното културно наследство на ЮНЕСКО. На 1 октомври, когато традиционно се отбелязва Световният ден на кафето , мислено се отправяме на пътешествие във времето и пространството – в красивата атмосферата на XIX век, която все още може да бъде усетена в австрийската столица...

публикувано на 01.10.24 в 09:28