Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Смелите в документалистиката

В първата десетдневка на юли в Смолян се проведе третото издание на Международния документален Родопи филм фест, по-известен като РИФЕ. Международно жури в състав Мира Сталева, Луц Пенерт, Сибел Текин определи наградите в конкурсните категории от състезателната селекция:

Голямата награда за пълнометражен документален филм отиде при "Нямаш място в нашия град". Неговите автори режисьорът и оператор Николай Стефанов и продуцентката и сценаристка Ралица Големанова неведнъж са гостували в нашите предавания "Какво се случва", "Аларма" и "Артефир". 

"Нямаш място в нашия град" печели публиката си не само с умело разказаната история, но и с риска, който филмът поема, като решава да застане срещу предразсъдъците на зрителя. С подобен риск се отличават и останалите наградени филми в програмата на фестивала. 

За най-добър среднометражен филм е избран "Дъщерята на художника" на израелската режисьорка Маргарита Линтон, която през личните си семейни несполуки и опитите си да изгради връзка с баща си, отдавна напуснал семейството, задава въпроса колко може да си позволи един артист в името на изкуството.

Чуйте репортаж от дискусията с Маргарита Литон

Немският доументален филм "Самотни дъбове" на режисьорското трио Фабиана Фрагале, Килиан Кулендал и Йенс Мюлхоф беше отличен с две специални награди. Филмът използва материали, заснети от трагично загиналия студент по кино Щефан Майн, който прекарва две години, документирайки живота на екоактивисти, заселили се по върховете на дърветата, за да предотвратят изсичането на една гора.

След смъртта му трима негови състуденти, режисьорите на филма успяват да получат достъп до камерата му, конфискувана от полицията, и да възстановят изтритите от органите на реда кадри, включително и последните мигове на Щефан.

Чуйте интервю с Йенс Мюлхоф, един от тримата режисьори.

Снимки – РИФЕ

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Лекции за българско изкуство в ново квартално пространство

"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..

публикувано на 16.02.25 в 12:15

Философската поезия на Цочо Бояджиев в спектакъл на "Сфумато"

Носталгично дивертименто Люлееше лятото своите тежки камбани. По устните лепнеше сладкият сок на живота. Светът нямаше сенки. В реката се стапяха бавно дори неясните очертания на хоризонта. Аз знаех, че този ден няма да се повтори, но времето беше отключило катинара си и тихия ход на нашата смешна история отмерваха не часове и..

публикувано на 16.02.25 в 08:45

Обявиха победителите в VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем"

Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в тазгодишното издание на конкурса с поезия на тема: "Монолог на хвърления камък". С отзвук от завършилия VI Национален литературен конкурс в "Артефир" гостуват писателите и издатели Симеон Аспарухов и..

публикувано на 15.02.25 в 09:45

Ана Андреу Бакеро: Беше трудно, но важно да намеря баланса между емоции и историческа реалност

"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..

публикувано на 14.02.25 в 16:35

Даниел Келман за изплъзващите се послания на историческото

Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина Драгостинова и разказва историята на австрийския режисьор Георг Вилхем Пабст, който добива слава с няколко големи филма от епохата на немския експресионизъм.  Пабст остава спорна фигура и до днес..

публикувано на 14.02.25 в 16:25