Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Защо е важен диалогът между властта и училищата?

Снимката е илюстративна.
Снимка: @pixabay

В рамките на три дни Центърът за междуетнически диалог и толерантност "Амалипе“ организира две големи събития – Националната среща на професионалната директорска общност за интеркултурно образование и XI Национална педагогическа конференция. В нея участваха близо 300 директори, учители, преподаватели от университети и ученици от цялата страна. 

"Това са училища, където се обучават деца от уязвими групи и се опитват да въведат интеркултурно образование, да ангажират родители, да направят децата по-активни и по-успяващи“, това каза Теодора Крумова, програмен директор на център "Амалипе“.

На срещата на директорите бяха дискутирани предстоящите промени по отношение наредбата за финансиране, образователните медиатори, както и образователната интеграция.

Второто събитие бе годишната Педогогическа конференция, на която бяха представени добри практики от работата на училищата. Темата на конференцията тази година беше активното младежко участие. Поради тази причина включването на учениците в конференцията за педагозите е от съществено значение.

Според Теодора Крумова е важно да се чуе гласът на училищата. На срещата са поканени и управляващите, за да се постигне директен диалог между властта и педагозите и техните образователни институции.

Повече за двете събития чуйте в звуковия файл. 


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Световният ден на радиото ще бъде посветен на климатичните промени

По инициатива на ЮНЕСКО от 2012 година насам на 13 февруари се отбелязва Световният ден на радиото . Датата е рождена както за радиото, така и за ООН. В днешната турбулентна епоха на постистината радиото остава медията, на която се доверяват най-много хора.   Тази година организаторите от ЮНЕСКО призовават деня да бъде посветен на "Радиото и..

публикувано на 11.02.25 в 13:58

Традиционната кухня – част от безсмъртната фолклорна система

Екипът на Регионален исторически музей – Русе тръгва по следите на традиционната местна кухня с теренни проучвания в няколко села от областта. В "Нашият ден" разговаряме с Десислава Тихолова от отдел "Етнография" на РИМ – Русе. Проектът, който се предвижда да завърши с изложба, търси паметта за традиционните храни, кулинарни практики и..

публикувано на 11.02.25 в 10:05

Мрежата за женско предприемачество връчва своите годишни награди

Утре (12 февруари) Мрежата за женско предприемачество "Бизнес на високи токчета" ще връчи своите годишни награди . Почетният председател на най-голямата женска мрежа за бизнес в България Биляна Тончева е гостува в "Нашият ден", за да говори за мястото на жените в бизнеса и предстоящото награждаване. "Не сме феминистки, вървим с..

публикувано на 11.02.25 в 09:25

Конкурсът "Боклучко и магията на рециклирането" – екоавантюра за децата в Стара Загора

В какво могат да се превърнат ненужните отпадъци според децата – разговор в "Нашият ден" с директора на Девето ОУ "Веселин Ханчев" – Стара Загора Мария Горчева . Училището организира конкурса "Боклучко и магията на рециклирането" за деца от детските градини в града . По думите на Горчева целта е малките ученици да бъдат подготвени на тема..

публикувано на 11.02.25 в 09:05

Интелектът – бихме ли го преотстъпили на машината?

Съществува ли изкуствен интелект, или тази фраза е лъжа, повторена хиляди пъти? Откъде идва интелектът и как се развива? Защо хората имат по-ниско IQ вследствие на съвременните технологии?  По темата около понятието "интелект" в това издание на "Гласът на времето" дискутират главният редактор на сатиричния сайт "Не!Новините" Самуил..

публикувано на 10.02.25 в 18:05