На извънредно заседание правната комисия на Народното събрание прие предложенията за промени в Наказателния кодекс, с които се завишават санкциите за нанесена лека и средна телесна повреда. С 12 гласа "за", 6 "въздържали се" депутатите приеха на първо четене и промените в Закона за защита от домашното насилие, според които насилие при интимна връзка се приравнява към случаите на домашно насилие заедно с фактическото съпружеско съжителство.
За важността да има независима съдебна експертиза и самостоятелна структура, както и за промените в Наказателния кодекс за по-строги санкции за лека и средна телесна повреда, коментар в предаването "Нашият ден" правят журналистът Петър Бучков и адв. Надежда Ковачева:
Адв. Надежда Ковачева: "По отношение на предстоящите промени в Наказателния кодекс, споделям мнението на депутата Радомир Чолаков – самите правила съществуват и ако те се спазват, ще е добре. Подчертавам, въпреки невежеството на някои депутати, че на досъдебното производство съдът не разследва, не събира доказателства, не внася обвинителен акт... и точно в това производство, което се е провело във връзка с мярката за неотклонение "задържане под стража", именно районният съдия е определил неправилно мярка за неотклонение "задържане под стража", защото обвинението е за средна телесна повреда, за която няма доказателства. Никой не казва каква е повредата. Засега има доказателства за леки телесни повреди. След като не е обосновано обвинението и няма доказателства за средна телесна повреда, районният съдия не е следвало да определи мярка "задържане под стража". И затова Окръжният съд при обжалването/протестирането правилно е отменил мярката за неотклонение "задържане под стража". Той не е имал задължение да се произнася по квалификацията. Това едно съвсем ограничено производство по вземане на мярка за неотклонение. Как може да има такова безобразие към съдията, който е приложил закона? Защото прокуратура е сбъркала квалификацията."
Петър Бучков: "Това е поредното избухване на проблема около съдебната медицина. Случва се периодично, решава се да се предприемат мерки и като отмине всичко, спира. А проблемът е много сериозен, защото без експертна дейност за съдебното производство правосъдието е куцо.
Хората очакват от съдебната система процесът да бъде справедлив, бърз, предвидим и по възможност не много скъп. Всичко това без съдебно-експертна дейност от т.нар. "вещи лица" не може да се случи. А те са в едно безтегловно състояние у нас от много години. Най-драстично е положението със съдебните медици. Професията съдебен медик е напът да изчезне в България."
Още за съдебната практика и за съдебната експертиза, за обособяването на независим Институт по съдебна медицина, какъвто липсва у нас, както и по делото за смъртта на журналиста Милен Цветков и до какво ще доведе прецедентът в съдебната практика – чуйте повече от звуковия файл.
Снимка – Алами/Ройтерс
През 2025 г. фермерският пазар във Варна отбелязва своята десетгодишнина, готвейки се за все по-успешни и богати събития, с все повече интерес от потребителите. Според Никола Куташки, един от организаторите на пазара, успехът на начинанието в бъдещето е повече от сигурен, защото освен качествена храна, фермерските пазари създават и безценна..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на персонала в болниците у нас. Два от тях обвързват възнаграждението с процент от средната работна заплата. Третият законопроект предвижда праговете за категориите персонал да се договарят чрез колективен..
В ефира на предаването Lege Artis , Силвия Гордеева – управител и съучредител на фондация "Живот със сколиоза", повдигна важен въпрос, свързан с липсата на цялостно финансиране от страна на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за ортопедични корсети, използвани при лечение на сколиоза. Гордеева сподели, че фондацията е отправила..
С наближаването на въвеждането на еврото в България, фармацевтичният сектор се подготвя усилено за предстоящите промени. В ефира на предаването Lege Artis , председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов коментира опасенията на аптекари и пациенти относно възможен хаос при преминаването към новата валута. По думите на Маринов,..
В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. Четирима души..
Културният компас този път ни отвежда към едно наистина специално събитие – "Изчезващият град: Работилница за старите къщи" , което ще се проведе тази..
До 20 август ще продължи приемът на текстове за Националния литературен конкурс за поезия и проза "Янаки Петров". Всеки желаещ може да изпрати своите..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg