Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Пламен Димитров, психолог:

По болезнен начин разбираме колко сме нужни, един на друг

Депресивна модалност е нормалното състояние на ума, което разпознава, че нещата не са чернобели

| Интервю
Пламен Димитров
Снимка: Борислава Борисова

"Националният траур има смисъл съпричастно да се включим в работата на скръбта и да влезем в онова зряло депресивно състояние на ума и действията си при които, отчитаме не само пожелателните неща, копнежите и предпочитанията. Да си дадем сметка, колко уязвими сме. Колко лесно може да се срине благополучието, ако не мислим".

Това заявява в интервю за БНР психологът д-р Пламен Димитров.

Скръбта е лична работа, което е много дълбока . Човек я преживява по много поводи, но понякога тя е дълбоко интимна. А когато касае големи общности и хора, каквото е нацията, допълва психологът.

Да сведем глави. Да си дадем сметка, че по едни честен начин, че много от щетите, загубите в живота ни биха могли да бъдат избегнати или разберем логиката на нещата, която може да ни направи по-мъдри в следващите ни действия.

Когато човек загуби нещо важно за себе си или не му се сбъднат мечтите, както на маса хора днес. Той влиза в едно по-зряло нюансирано състояние, което наричаме депресивна модалност. Това не е болест. Това е нормалното състояние на ума, когато вижда, че нещата не са чернобели,  пояснява д-р Димитров.

"Съединението прави силата, но психолозите допълват, ако и когато сме единни и човечни във взаимната си зависимост, защото независими няма“, казва той.

Психологът коментира, че не сме взели поуки от предните трагедии. В рамките на този месец колко трагични събития запълниха съзнанието и вече не ги помним. Изтласкани са. Те работят на подсъзнателно ниво, защото нищо те се забравя. То обаче не влиза в съзнанието. Вниманието го управляваме по един нарцистичен самовлюбен начин и много бързо изтласкваме тежките мисли, траура, мъката. Поуките от предишни събития и повтаряме грешките си. 

Доброто

"Понякога по болезнен начин ние разбираме колко сме си нужни един на друг. И колко всички сме уязвими, но от друга страна колко добри неща могат да се случат, ако сме по-солидарни, по-отзивчиви", твърди психологът.

Имаме толкова загуби, които сме си ги причинили по някакъв начин, защото сме допуснали поведения, които не са част от човешката култура, казва още д-р Димитров.

Хората имат способността да изтласкват, да прикриват от съзнанието си, да фалшифицират картината за реалността.

"Да си дадем сметка, какви действия да не допускаме или кога да сме действени, а не да скрием", посочва д-р Димитров.

Автентичното поведение на хората изисква много размисъл и дълбочина и функциониране в депресивна модалност.

Посланието

"Бъдете добри, скърбете честно и от това извлечете отговор за това кои избори, ще доведат до по-добри последствия", казва в заключение д-р Пламен Димитров.

Чуйте целия разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Амир Горен

Амир Горен: Ще запомня миризмата на кръв и омраза

Полковник Амир Горен, утвърден международен експерт по въпросите на антитероризма, ветеран от 8 войни, активно участвал в стотици бойни действия, който има 42-годишен опит в областта на отбраната и сигурността към  IDF  и е съосновател на отряда от командоси "Маглан", разказва за първи път пред слушателите на БНР, в "Мрежата", от първо лице, за..

публикувано на 04.10.24 в 16:45

Игровизация в образованието: Основен акцент на Sofia Game Night

Малко по-малко от месец ни дели от една от най-очакваните вечери за гейминг общността – голямата нощ на игрите, позната като Sofia Game Night. Това е най-голямото събитие за видеоигри, мобилни приложения и настолни образователни игри в България. За втора поредна година събитието ще включва не само изложби, но и лекционна част, в която ще се..

обновено на 04.10.24 в 14:12
ОД на МВР в Пловдив

Защо бившият ръководител на "Човешки ресурси" в ОДМВР - Пловдив води дълга съдебна битка

Защо в продължение на две години бившият ръководител на "Човешки ресурси" в ОДМВР (полицията) в Пловдив води битка в съда и иска да докаже, че неговият отдел е бил преструктуриран, за да бъде назначен ексдиректорът на местната дирекция на МВР Димитър Балев? Какъв е Частният случай на Траян Тодоров от град Пловдив? Той води 2-годишна съдебна битка в опит..

публикувано на 04.10.24 в 13:25
д-р Ани Шкодрова

Защо пациентът и терапевтът трябва да "кликнат", или за важността на доверието в терапията

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" имахме удоволствието да разговаряме с д-р Ани Шкодрова – психиатър с дългогодишен опит и съосновател на център "Емпатиум", посветен на психичното здраве и възстановяването. В интервюто тя сподели важни неща относно терапевтичния процес и значимостта на доверието между пациента и терапевта...

обновено на 04.10.24 в 12:27
проф. Таня Йосифова (вдясно) и Анелия Толошанова

Какво се случи на конференцията във Виена, посветена на арбитража в Югоизточна Европа?

Какво се случи на конференцията във Виена, посветена на арбитража в Югоизточна Европа? За новите технологии и сигурността, и свързаните с тях особености на арбитражното производство – разказва  проф. Таня Йосифова – председател на Арбитражния съд при Българската стопанска камара, най-младата жена – професор по право, дългогодишен консултант на "Законът и..

публикувано на 04.10.24 в 12:25