Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Пламен Димитров, психолог:

По болезнен начин разбираме колко сме нужни, един на друг

Депресивна модалност е нормалното състояние на ума, което разпознава, че нещата не са чернобели

| Интервю
Пламен Димитров
Снимка: Борислава Борисова

"Националният траур има смисъл съпричастно да се включим в работата на скръбта и да влезем в онова зряло депресивно състояние на ума и действията си при които, отчитаме не само пожелателните неща, копнежите и предпочитанията. Да си дадем сметка, колко уязвими сме. Колко лесно може да се срине благополучието, ако не мислим".

Това заявява в интервю за БНР психологът д-р Пламен Димитров.

Скръбта е лична работа, което е много дълбока . Човек я преживява по много поводи, но понякога тя е дълбоко интимна. А когато касае големи общности и хора, каквото е нацията, допълва психологът.

Да сведем глави. Да си дадем сметка, че по едни честен начин, че много от щетите, загубите в живота ни биха могли да бъдат избегнати или разберем логиката на нещата, която може да ни направи по-мъдри в следващите ни действия.

Когато човек загуби нещо важно за себе си или не му се сбъднат мечтите, както на маса хора днес. Той влиза в едно по-зряло нюансирано състояние, което наричаме депресивна модалност. Това не е болест. Това е нормалното състояние на ума, когато вижда, че нещата не са чернобели,  пояснява д-р Димитров.

"Съединението прави силата, но психолозите допълват, ако и когато сме единни и човечни във взаимната си зависимост, защото независими няма“, казва той.

Психологът коментира, че не сме взели поуки от предните трагедии. В рамките на този месец колко трагични събития запълниха съзнанието и вече не ги помним. Изтласкани са. Те работят на подсъзнателно ниво, защото нищо те се забравя. То обаче не влиза в съзнанието. Вниманието го управляваме по един нарцистичен самовлюбен начин и много бързо изтласкваме тежките мисли, траура, мъката. Поуките от предишни събития и повтаряме грешките си. 

Доброто

"Понякога по болезнен начин ние разбираме колко сме си нужни един на друг. И колко всички сме уязвими, но от друга страна колко добри неща могат да се случат, ако сме по-солидарни, по-отзивчиви", твърди психологът.

Имаме толкова загуби, които сме си ги причинили по някакъв начин, защото сме допуснали поведения, които не са част от човешката култура, казва още д-р Димитров.

Хората имат способността да изтласкват, да прикриват от съзнанието си, да фалшифицират картината за реалността.

"Да си дадем сметка, какви действия да не допускаме или кога да сме действени, а не да скрием", посочва д-р Димитров.

Автентичното поведение на хората изисква много размисъл и дълбочина и функциониране в депресивна модалност.

Посланието

"Бъдете добри, скърбете честно и от това извлечете отговор за това кои избори, ще доведат до по-добри последствия", казва в заключение д-р Пламен Димитров.

Чуйте целия разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Паневропейска конференция обединява държави за енергийна солидарност

Енергийната бедност е критичен проблем, който засяга не само социалната справедливост, но и екологичния баланс. Тя често се разглежда в контекста на климатичните промени, но също така е измерение на несправедливостта в съвременното общество. В днешните "Минути на редактора" бе обсъден този проблем, а темата бе свързана с предстоящата..

публикувано на 28.11.24 в 11:00

Как работата ви може да предизвика алергия: Рискове за ръцете през зимата

Кожата през зимните месеци изисква специално внимание, а професионалните алергии често са предизвикателство за хората, работещи с ръце. Тези теми разгледа доц. д-р Жана Казанджиева, специалист дерматолог, в предаването Lege Artis . Ето най-важното от съветите ѝ. Слънцезащитата не е само летен ангажимент. Според доц. Казанджиева, тя е особено..

обновено на 28.11.24 в 09:39
Берлинската стена

Стените между нас 35 години по-късно

Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас?  Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..

публикувано на 27.11.24 в 18:12
„Преминаване на Сръбско-българската граница“, картина от Антони Пьотровски

Българо-сръбската война – еманципация тъкмо навреме

Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..

публикувано на 27.11.24 в 18:04

Международната кампания "Повече радост" подобрява раждаемостта

Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост"   (More Joy), организирана от  Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..

публикувано на 27.11.24 в 11:39