Какви с начините за получаването на застрахователни обезщетения за материални щети, причинени от наводненията по Южното Черноморие?
"Всички заявления за претенции ще бъдат приети от застрахователите независимо от това, че сроковете, които са посочени в договорите на хората за подаване на уведомление са доста кратки.
Това казва в интервю за БНР Нина Колчакова, генерален секретар на Асоциацията на българските застрахователи.
Тя допълва, че има изключително много уведомления за претенции. Пострадалите трябва да се обърнат към техния застраховател и да следват стриктно неговите инструкции. Не трябва да представят документи за това, че наводнението се е случило и то беше широко отразено от медиите. Не бива да се свалят регистрационните номера, ако пострадалото средство е каравана или кола, която е отнесено в морето.
"Не говорим само за пострадалите от природното бедствие по южното Черноморие. Имаме коли потънали в Егейско и Йонийско море", посочва Нина Колчакова.
Тя коментира, че липсва точна статистика до колко жилищният фонд е застрахован. По изчисления на Асоциацията на българските застрахователи едва между 10% и 15% от недвижимото имущество на гражданите е застраховано. Този факт поставя нашето общество в голям риск поради липсата на защита. Средно за Европа са межди 30% и 50%. Обикновено, това е в държавите където застраховането на недвижимото имущество е задължително. Например във Франция е 100%.
Финансовата грамотност е много важно житейско умение, което всеки един български гражданин трябва да притежава, казва в заключение Нина Колчакова.
Чуйте подробности в звуковия файл.
Все повече деца пътуват в чужбина по различни поводи – обучение, международни състезания и олимпиади, гостувания и други. Имат ли право на свободно пътуване децата у нас и в чужбина? Какви са изискванията, за да могат да пътуват децата в чужбина и какви документи са необходими за това? Кога се налага съдът да се намеси? Какво да направим при..
Реформата в МВР. Скандалът с ГДБОП. Има ли чадър над престъпни групировки и лица? Кой ги покровителства? Как да спрем безумната война по пътищата на България? Достатъчни ли са сериозни законодателни промени? Къде е разковничето? Адв. Иван Демерджиев , ексминистър на вътрешните работи, коментира в ефир много от наболелите въпроси в системата:..
Във Велико Търново, в Изложбени зали "Рафаел Михайлов", от 17:30 ч . ще се състои благотворителна художествена изложба "Жени за жени". Изложбата е в подкрепа на раждаемостта и борбата с репродуктивните проблеми. Събраните средства от продажбата на художествените произведения ще бъдат дарени на Фондация "Искам бебе". Слушайте!
В село Рибново, област Благоевград, тази вечер ще бъде представена първата в България фотографска изложба, посветена на белия щъркел . Автор на кадрите е фотографът Гери Войнова. В основата на реализацията на изложбата стои Димитър Попов – председател на Българското дружество за защита на птиците (БДЗП). Фотографиите са заснети през..
Тодор Костадинов от берковското село Боровци обича виното и това си личи, когато човек се разходи из двора на къщата му и из избите и енотеката в мазетата на същата тази къща, че и на съседната, която Тодор купува, за да превърне в малка къща за гости с три тематични винени стаи, от които гостите не могат да си тръгнат, докато не изпият цялото вино,..
Реформата в МВР. Скандалът с ГДБОП. Има ли чадър над престъпни групировки и лица? Кой ги покровителства? Как да спрем безумната война по пътищата на..
Той е на 25, бъдещ лекар, който избира своя път в детска възраст и върви по него уверено, с много вдъхновение и ентусиазъм. Стоимен Димитров завършва..
Пламена Николова, културолог и образователен експерт от фондация "Rise Bulgaria" и Яна Алексиева, изпълнителен директор на асоциация "Родители" коментират в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg