В духа на конструктивния диалог и стремежа към подобрение на сътрудничеството между професионалната общност и градската управа, на 18 септември 2023 г. регионалните звена на Съюза на архитектите в България и Камарата на архитектите в България ще се срещнат с професор Вили Лилков, кандидат за кмет на столицата София. Срещата изглежда обещаваща и носи със себе си много очаквания относно бъдещето на града и сътрудничеството между архитектите и управата на София.
Архитект Петър Диков, председател на Управителния съвет на Съюза на архитектите в България (САБ), сподели своите виждания и очаквания за срещата в интервю за "Нашият ден". Той подчерта несъмнената важност на доброто взаимодействие между архитектурната общност и управата на града. Според него за архитектите, създаването на градската среда не е просто въпрос на политически избори, а те играят ключова роля като проектанти и като участници в администрацията.
Срещата с проф. Лилков се оценява като важна стъпка в правилната посока. Тя символизира уважение към професионалната общност, но същевременно дава възможност на архитектите да зададат своите професионални въпроси и да научат за намеренията на кандидата за кмет по отношение на бъдещото развитие на София.
"Важно е да се отбележи, че това е първата среща от този вид", казва арх. Диков. по думите му досега няма традиция за такова взаимодействие между кандидати за кмет на София и архитектурната колегия на града, което прави този момент още по-символичен. Това събитие може да послужи като модел за подобрено сътрудничество и комуникация между архитектите и градската управа и в бъдеще.
По думите на арх. Диков основните точки, които се очаква да бъдат обсъдени на предстоящата среща са – подходът за изграждане на градската среда, координация и сътрудничество и бъдещите планове за столицата.
Според него е важно срещата да се фокусира върху професионални дискусии и идеи, като се избегне политическата реторика. Това е шанс за архитектите и градската управа да работят заедно към по-доброто бъдеще на София и нейните граждани.
Чуйте разговора в звуковия файл.
В това издание на предаването "И рибар съм, и ловец съм" отново един до друг са рибарят Асен Масларски и ловецът Росен Мирчев. А разговорът е за гората българска. Поводът е стогодишен, та даже двойно вековен – век навърши Седмицата на гората, век празнува и лесовъдското образование в България! Гост на предаването е инж. Иван Ризов, зам.-директор на..
Болна тема ли са скрининговите програми в България – въпросът коментира в Lege Artis проф. Здравка Валерианова , онколог с над 30-годишен опит в сферата на регистрация на злокачествените заболявания, епидемиологията на рака и раковия контрол. Онкологичните заболявания са водеща причина за смъртността в световен мащаб, като ключова роля за..
Германия е сред страните с най-изразена демографска криза. Населението остарява, а това поставя сериозни предизвикателства пред здравната и социалната система. Както в много други развити държави, хората в Германия живеят все по-дълго. За последните три десетилетия средната продължителност на живота се е увеличила с около 6 години при мъжете и с около 4..
Улцерозен колит и ректорагия – все по-често ли се срещат хроничните заболявания на червата, коментира в Lege Artis гастроентерологът д-р Николай Цонев. В началото на разговора д-р Цонев подчертава, че този тип заболявания са изключително разпространени сред младите хора. Гастроентерологът посочва двете водещи чревни възпаления –..
Дали втората вълна на масовите протести в САЩ показа, че гражданската реакция е само началото на възстановяването на демократичните принципи, или край на надеждите, че това е възможно? Отговор на този въпрос търсим в "Нашият ден" заедно с политика и анализатор Момчил Даскалов. Във втората вълна от протести в САЩ са се включили по-малко хора,..
"Отвъд и вътре в спомена" е изложбата, която Долорес Дилова представя в галерия "Българи". Експозицията включва два цикъла, които изобразяват..
На 23 април се навършват 103 години от рождението на Радой Ралин, който пророчески беше възкликнал: "Революцията е една премиера. После спектакълът пада."..
През 1984 г., в чест на 40-годишнината от социалистическата революция, се организира първата българска експедиция към най-високия връх на планетата –..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg