Интервютo със Сергей Стуканов, заместник главен редактор на дирекция "Тематични програми" на Украинското националн радио за "Нашият ден" разкрива начина, по който радиостанцията продължава да функционира по време на войната в Украйна.
Стуканов споделя своя път към журналистиката и радиото, започнал като изучаващ история и съосновател на неправителствена организация, целяща да разкаже историята на Украйна. След началото на войната той се премества в Киев и започва работа като радиоводещ.
В интервюто се разглеждат предизвикателствата, пред които е изправено общественото радио в условията на война, като нападенията срещу радиостанциите и преместването на част от екипа към западната част на страната. Въпреки тези трудности общественото радио остава надежден източник на информация и подкрепа за хората в Украйна.
"Пътят ми в журналистиката не беше пряка линия", казва той. "Първо, започнах да уча история, когато осъзнах важността на разказването на историческите събития в моя роден край, Донецкия регион. Това беше място, където съветските наративи и начинът на представяне на историята бяха много разпространени."
Стуканов споделя, че след "Оранжевата революция" през 2004 година той и негови колеги от университета създават неправителствена организация с мисията да запознаят хората с начина, по който Украйна е била създадена и развивана. "Започнах да пиша статии и да публикувам информация", казва той.
Радиото във време на война
Споменавайки влизането в "пълномащабна война" през 2022 година, Стуканов разказва за началото на войната и как тя променя работата на общественото радио. Преди този период той води политическо предаване всяка неделя. "Два месеца преди началото на пълномащабната война, разработихме два или три сценария за това как да продължим работата си в случай на руско нашествие", споделя Стуканов.
В началото на руската инвазия радиостанциите на общественото радио стават мишена на нападенията. "Руснаците не се опитваха да унищожат само нашите военни бази", казва Стуканов и допълва:
"От 24 радиостанции, които имаше общественото радио, четири не работят вече, но останалите си работят."
През първите три месеца на руската инвазия част от екипа работи от западната част на Украйна. "Някои от нас останаха в Киев, за да продължат работата на Украинското радио, но основното производство на съдържание се случваше от Лвов", разказва той.
Този период се характеризира с обединение на шест медийни канала в медиен маратон, в който радиото също участва. "Станахме част от този маратон, така че част от нашето съдържание беше такова, излъчено по телевизиите", обяснява Стуканов.
Работата на общественото радио в Украйна продължава въпреки предизвикателствата, които конфликтът отправя към тях.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как фалшивите, подвеждащи и изфабрикувани новини се разпространяват по различен начини в различните общности? В "Работилница за журналисти" на АЕЖ - България беше представено ново проучване на..
В Деня на патентоване на първата електрическа самобръсначка и първото изкуствено кръвопреливане в света, гост в студиото е Илиана Типова – отличник на випуска на 10-ия майсторски клас по радиожурналистика на БНР. Тя е автор и водещ на предаването за туризъм и хоби на Радио Кърджали "Накъде в неделя". За връзката между Граф Дракула, Хелоуин, гробищата..
Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни фактори – въздух, стрес, хранене, и в някои случаи се предават на следващите поколения. За епигенетичните фактори и тяхното овладяване в изпълненото със стрес ежедневие в "Terra Култура" говори..
От 2 декември всеки понеделник между 8:30 ч. и 9 ч. в ефира на "Нашият ден" ще гостуват български иноватори със зелена бизнес ориентация. Поводът е първото национално проучване на Move.bg "Зелени решения от България 2024" . За "зелените решения" в бизнеса и данните от проучването в предаването разговаряме със Саша Безуханова –..
На 25 ноември светът отбелязва Международния ден за елиминиране на насилието над жени, а в София това ще бъде подчертано със символично протестно шествие под надслов "Нито една повече". Събитието ще започне в 18:00 ч. пред Съдебната палата и ще има за цел да обърне общественото и институционалното внимание към тревожните нива на домашно насилие и..
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя..
Как политиците трупат гласоподаватели през конспиративни теории и дезинформация, коментира във "Въпреки мрежата" по програма "Христо Ботев" Тодор..
Месецът, посветен на мъжкото здраве, бе анализиран от акад. Чавдар Славов. В мотото на здравната среща в ефир използвахме популярното име на кампанията,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg