Как младите влизат в състезанието на живота – това като спорт ли е, или като ескалатор в метрото? Говорим за т.нар. "Синдром на отличника" – желанието да се харесаш на всяка цена на родителите, педагога, шефа на офиса... Води ли понякога до "бърнаут" и как да се избегне?
Дискусията е за младите, за успехите и разочарованията им в опитите за социална реализация. Участниците: Гергана Пожарски, философ и социален педагог, една от създателите и първи управител на Защитено жилище "Заедно", директор проекти в "Движение на българските майки", и майка на четири деца, разказва какво е важно за оформяне на младия човек още от пубертета за справяне в конкурентна среда, при това разказва и като специалист, и като личен опит.
Професор Магдалена Костова-Панайотова, декан в ЮЗУ "Неофит Рилски", разкрива защо хуманитарните науки и хуманитарното образование са важни, особено в епохата на изкуствения интелект.
Д-р Радислав Атанасов, преподавател в НСА, психолог и шахматист, обяснява защо в спорта и в спортната педагогика е много важно да обясняваш не само как се побеждава, но и как се живее успешно и когато не си победител.
Социологът и политологът Яница Петкова разкрива какви начини има за интегриране на тези слоеве от младежта, които иначе трудно намират социална реализация, а поетът и музикантът Петър Чухов разказва за своя опит като организатор на различни литературни състезания и защо вярва, че в подобни прояви със състезателен характер е наистина важен олимпийският принцип: важно е да се участва, а не непременно да се спечели медал.
В предаването "Време за наука" гостува проф. Васил Киров от Института по философия и социология към БАН, за да разгледа един от най-важните въпроси на нашето време: какво е бъдещето на работната сила в контекста на дигитализацията и автоматизацията? Дискусията се проведе под темата "Между машините ще ни заменят и няма хора", а професорът предостави..
В рубриката "Науката не спи" гостува Никола Кереков , който разказа за едно изумително явление в света на мравките. Той сподели как тези малки същества извършват сложни хирургически операции, напомнящи на медицината при хората. Кереков започна с подчертаване на важността на медицината за човечеството, като я определи като едно от най-големите..
Навръх Ивановден, в рубриката "Разговорът" в "Нашият ден", енергийният експерт Иван Хиновски разказа за своите впечатления от пътуванията си в Таити, Австралия и Океания, както и за срещите си с българи там. Той сподели детайли за начина на живот в тези региони и разкри любопитни факти за енергийните източници в Океания. Благодарение на своите..
В ефира на "Нашият ден" в рубриката "Темата на деня" бяха обсъдени перспективите за подкрепа, приобщаване и запазване на българското самосъзнание сред многобройната българска общност по света. Събеседници по темата бяха Райна Манджукова , изпълнителен директор на Държавната агенция за българите в чужбина (ИАБЧ), и Северино Кожухаров, главен..
Обещания, надежди, мечти и пожелания – декемврийските празници и посрещането на Новата година често са белязани от крайни противоречиви състояния и емоции. Семействата се събират, трапезите са в центъра на срещите, традициите повеляват. Преди официалните почивни дни напрежението и стресът бележат кулминация заради приключването със стари или отлагани..
За да можем да кажем, че киното ни предлага мотив да обичаме и питаме, а и да даваме, както дава йовковият Серафим, в "Кино с думи" гостува жената, която..
На 6 януари 2025 г. от 19.00 часа, в артфоайе "Антракт" при Камерна сцена, Народен театър "Иван Вазов", се открива изложбата " Артистът зад плаката –..
В днешната рубрика "Епизоди от живота" обръщаме внимание на една тревожна тенденция, свързана с празничната пиротехника, и нейното въздействие върху..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg