На днешния 10 октомври Институтът за пазарна икономика (ИПИ) представя резултатите от своето последно изследване с наименование "Икономически центрове в България - 2023".
Изследването, проведено от Петър Ганев, старши изследовател, и Адриан Николов, икономист в ИПИ, се фокусира върху концентрацията на икономическата активност в страната.
То представя икономическите центрове в България, които не се ограничават от административните граници на общини и области и се основава на разнообразни данни, включително информация за предприятията, данни за пазара на труда, демографската динамика и стопанските взаимовръзки между различните общини в страната.
Трудът разглежда икономическите центрове като съставни от две основни части: ядро и периферия. Ядрата представляват общините с най-силна местна икономика, докато периферията са общините, най-тясно обвързани с икономиката на съответното ядро. В проучването бяха открити 16 големи икономически центъра в България, които обхващат общо 132 общини. Някои от тези центрове имат повече от едно ядро, което се дължи на съществуващите взаимовръзки между различните ядра и наличието на обща периферия или зона на влияние.
За да научим повече за значението и резултатите от изследването, в “Нашият ден“ разговаряме с Адриан Николов от Института за пазарна икономика.
По неговите думи проучването е изключително важно, защото ни предоставя ясна представа за географската картина на икономическата активност в България. Според него то ни дава възможност да идентифицираме икономическите центрове, които играят ключова роля в стопанското развитие на страната.
Николов посочва, че изследването се провежда веднъж на десет години, защото използва данни от преброяването на населението, което е важен индикатор за трудовата миграция.
Кои са потребителите?
“Много от текущите и бъдещите кметове ще намерят полезна информация в нашето издание, която ще им помогне да съсредоточат усилията си за развитие на техните общини. Това изследване е много полезно за бизнес сектор, тъй като предоставя подробна информация за икономическите центрове в България“, казва той.
По думите му бизнесът може да извлече ползи от това изследване, като определи стратегии за развитие, инвестиции и разширение в регионите с най-силна икономика. Той споменава още, че знанието за икономическите центрове и тяхната периферия може да помогне на предприятията да адаптират своите бизнес модели и ресурси, за да се възползват от потенциала на конкретните региони.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Чл.-кор. проф. Атанас Семов гостува в "Нашият ден", за да представи новоизлязлата си книга "Конституцията и Европейският съюз", както и да коментира разделението в обществото ни на теми като въвеждането на европейската единна валута и идеята за обучение по религия и добродетели в българското училище. Проф. Семов заявява: "ЕС е първата в..
За българо-ирландските бизнес отношения, ирландското икономическо чудо, довело до милиарди чуждестранни инвестиции, за сходствата в историческата съдба и манталитета на българския и ирландския народ, за културния обмен между двете държави – разговор в "Нашият ден" с Н. Пр. Катрин Банън, посланик на Ирландия в София . Преводът в ефир е на Емилия..
За "софийската тежка транспортна стачка", туристите и пенсионерите. На прага на лято 2025 Гърция въвежда нови правила за кемпери и каравани. Какви са правилата, забраните, глобите и как се смеят чайките? Хърватия – "страната на лазурното море, красивите острови и абсурдните правила за туристи". Транспортни ненормални правила – кой как може да шофира в..
Директорката на 98-о начално училище "Св. Св. Кирил и Методий" в София – Милена Милева-Дрончева, с радост гостува в ефира на "Семейно радио", за да представи голямото и щастливо семейство на единственото общинско начално училище в София. Основано през далечната 1885 година, школото преминава изпитанията на вековете, за да привлича днес деца..
Опазването на околната ни природа винаги е било сред интересите на водещите на "И рибар съм, и ловец съм" и то не само защото ловците и риболовците са призвани, а и задължени, да работят в тази посока. Както повечето от тях, Росен Мирчев и Асен Масларски го правят с душа и сърце. Те с удоволствие гостуваха на Спасителния център за диви животни..
На 13 май Централната минерална баня в София навърши 112 години. Сградата, която е построена по проект на архитектите Фридрих Грюнангер и Петко Момчилов,..
Емоционалната интелигентност (EQ) се открива в способността да разпознаваш, разбираш и управляваш собствените си емоции, като това включва и..
Най-дълго поставяният американски мюзикъл в историята пристига да дебютира пред родните меломани като част от своето европейско турне, за да оживее в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg