Освен че е един от най-авторитетните ни философи, освен че ни е познат и като фотограф, Цочо Бояджиев вече в продължение на половин век се утвърди и като един от малцината качествени и безспорни български поети. Той някак успява да съвмести всички тези роли. Всяка книга с поезия на Цочо Бояджиев има своя вътрешен пламък, своя централна точка, която задава нейния смислов тон.
Стиховете в новата му поетична книга "Ще произнасям само гласните" са някак минорни, меланхолични, навяват тъга и размисъл за преходността на живота. Сред основните теми са мимолетността на мига и на живота.
"Има такива места, от които е невъзможно да тръгнеш“, казва поетът в "Ще бъде минало" и се връща назад във времето. Но това завръщане сътворява пространствата на поезията му и някогашно и сегашно са в единство в нея. А бъдещето, както казва поетът в "Триптих" – "това, което предстои, е скрито под маската и плаща на венециански скандалджия“. Песъчинките в пясъчния часовник на времето винаги са повече от живота и времеизмерването е безполезно. А поетът, съжалявайки за пропуснати мигове, думи, срещи и любови, все още търси думата, която да преобърне живота му.
Няколко стихотворения в тази книга са допълнения към стихосбирката на Цочо Бояджиев "Епистолариум" отпреди две години, която беше вдъхновена от отделни фрази от адресирани до него писма.
Чуйте интервюто с Цочо Бояджиев.
Снимка – изд. ДА
Известният попарт художник Калоян Илиев - Кокимото открива интересна изложба в галерия "Видима", Севлиево. Роден е през 1979 г. във Варна. Завършва Факултета по изобразителни изкуства във Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий". Специализира "Графика" в класа на проф. Радко Спасов, а след това в графичния департамент на Академията за..
Механизмите, които трябва да подпомагат финансово държавните театри, почти не работят. Културните политики са в някаква агония, а е необходимо да се обърне внимание на потребностите на всеки един културен институт, за да може той максимално добре да изпълнява своята функция. Това смятат директорката на Театрална работилница "Сфумато" проф...
Навършват се 143 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора. За 13-и път ще бъде връчена Националната награда за живопис на името на художника. Ден преди награждаването на новия лауреат и откриването на изложбата на миналогодишния носител на наградата – Димитър Чолаков, в "Артефир" е разговорът с директора на Художествената галерия..
В предаването ви предлагаме документален запис от 4 ноември 2024 г. от залата на Виенската държавна опера на спектакъла на "Мадам Бътерфлай" – триактната драма от Джакомо Пучини, под диригентство на Джампаоло Бизанти. Композиторът открива сюжета за своята шеста опера по време на престоя си в Лондон, където гледа едноактната трагедия "Гейша" на Давид..
"С образа на онези деца, които бяхме" – в "Артефир" гостува авторът на мемоарната книга Андрес Сааведра Бараона . Институтът Сервантес бе домакин на представянето на книгата, написана от чилиецът Сааведра, който вече 40 години живее в България. В своята мемоарна книга Сааведра събира спомени, лица, анекдоти, съдби на онези млади..
Фондация за хуманитарни и социални изследвания – София (ФХСИ) излезе с новия брой 7 на Бюлетина "Антидемократичната пропаганда в България онлайн". Как..
Столичната галерия за модерно градско изкуство "Риволи" кани публиката на пътуване в сърцето на Португалия с поредната си изложба на водещи съвременни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg