Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Непознатата Евгения Воденичарова

На втория етаж на Софийската градска художествена галерия до 3 декември може да се види изложбата на Евгения Воденичарова или Гената, както я наричат нейните близки. 

Ретроспективната изложба на нейния приятел Генко Генков продължава и това е повод за размисъл около съдбата на двамата творци. Генко Генков е изключително популярен, а Евгения Воденичарова (1946-2013) е известна на тесен кръг почитатели, като до 2010 г. повечето от работите ѝ не са показвани пред публиката. 

Тя е творец с различен, запомнящ се почерк. За нея често се твърди, че не прилича на български художник. Макар да работи през 70-те години на ХХ век, Евгения Воденичарова се отличава категорично от онова, което тогава се създава от колегите ѝ. Рисувала е портрети, пейзажи, натюрморти с изключителна експресия и особен колорит.  

Евгения Воденичарова е преподавала в Художествената гимназия в Казанлък. Участвала е в изложба на преподавателите от гимназията през 1986 г., като две нейни работи – "Корида" и "Портрет на Димитър Воденичаров", са откупени от ХГ Стара Загора. През 1989 г. два натюрморта, а четири години по-късно и един експериментален пейзаж стават притежание на Художествената галерия в Казанлък.

Възможността за среща с нейния безспорен талант не бива да се пропуска. 

Повече за художничката и изложбата ѝ чуйте от куратора Красимир Илиев.

Снимки – СГХГ

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мария Гетова и Биляна Тодорова

Поезия за Севера

Две млади момичета решават да създадат фондацията "Литература над нулата". Това са Мария Гетова и Биляна Тодорова. Идеята да пътуват до различни по-малки градове в България са нарекли "Поезия за Севера". Искат там да говорят за поезия, да опознаят града и да се запознаят с нови хора, както и разбира се да представят дебютните си книги –..

публикувано на 06.05.24 в 08:24
Момент от спектакъла

Ключове към съвременното сценично изкуство

Концептуално и необвързано с конкретна художествена форма, съвременното сценично изкуство преобразява класическите пиеси и чете за първи път новите текстове, които ловят вибрациите на времето, преодолявайки ограниченията на видимата реалност. Сред заглавията в софийския афиш има и нови, написани през последните няколко години пиеси, които с..

публикувано на 05.05.24 в 09:06

Вярата и любовта в основата на иконописното изкуство

От 15 юни до 18 август българският художник Диан Костов внася съвременен поглед към   иконописната традиция с изложбата "Кръстопът — цената на избора" в Националната базилика на Светото сърце в Брюксел, най-голямата църква в света в стил Ар деко. Изложбата представя над 70 творби и е вдъхновена от търсенето на духовността в съвремието като..

публикувано на 05.05.24 в 08:38

"Вълшебната завеса" се вдига на 7 май в Търговище

Броени дни остават до началото на традиционния Международен фестивал на спектакли за деца "Вълшебната завеса". Двадесет и третото му издание ще бъде тържествено открито на 7 май от 10 часа с "Вълшебният меч" – авторски площаден спектакъл на Мим формация "Жар театър". Представлението ще се играе на площада пред Драматичния театър в Търговище, който е..

публикувано на 05.05.24 в 08:07
Славко Матанович, Емил Янев и Ели Кордева

Биоенергията на душата и свободата на духа

В своя великденски епизод 543 "Трамвай по желание" отново среща своята публика с прославената народната певица Ели Кордева и хърватския учител, лечител биоенерготерапевт и артист на духовните науки Славко Матанович. Двете артистични личности са свързани дълбоко в годините, но сега ги обединява забележителна мисия, която ще въздигне духа в Пиринския..

публикувано на 04.05.24 в 17:55