Завръщаме се в един петъчен ден, а именно 10 ноември 1989 година. Според мнозина това е обикновен работен ден. Години по-късно става ясно, че няколко души в държавата знаят, че България няма да бъде същата само часове по-късно. Слуховете си пъплят, "нещо ще се случи" – шепнат столичани.
Точно в 18:00 ч. новината за смяната на Тодор Живков мигновено се разпространява в страната. Първо прозвучава в новините на Българското национално радио. Броени минути след това и в ефира на Българската национална телевизия.
В следващата 1 минута и 14 секунди можете да чуете документален запис от Архивния фонд на БНР на прословутия ноемврийски пленум на ЦК на БКП. От поста генерален секретар е освободен Тодор Живков, управлявал над 30 години страната.
Чуйте повече в звуковия файл.
34 години и 3 дни по-късно в ефира на "Terra култура" се питаме как сме, къде сме? През 2023 г. социалните мрежи някак по ботевски, глухо и тъжно звънтяха постове със специфичният поздрав "Честит ДС ноември". Явно с отпратка към спечелилия градоначалник на столицата на последните местни избори след оспорван балотаж. Странно съвпадение е споменаването на едно и също име. Тогава през 1989 г. и днес в различни тълкования коментари в медиите присъства Петър Младенов. Сигурно има защо.
Единствената надежда е, че ако в този момент някъде някой прегръща новородено българче с любов и никога няма да му разкаже точно тази приказка, защото знае, че детето му ще има бъдеще в България, изчистена от подмяната. И този българин или тази българка ще бъдат категорични, че промяната трябва да започне от днес. А закъснението от 34 години и три дни ще се навакса бързо.
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава Величков от Инициатива "Правосъдие за всеки". Оставането на Борислав Сарафов на поста му "Висшият съдебен съвет (ВСС) реши да направи едно обсъждане и да стигнат до едно становище, не решение, а..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите атаки и далеч не само. Как и защо в близко бъдеще само AI модели ще могат да се изправят срещу Deep Fakes. Коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Борис Грозданов , ръководител на..
Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..
Споделеното родителство – защитен ли е най-добрият интерес на детето? Защо е важно за детето да има съвместно упражняване на родителските права, равностойно и равнозначно участие на двамата родители в живота му? Народното събрание прие на първо четене 3 законопроекта за промени в Семейния кодекс, свързани със споделеното родителство, внесени от ИТН,..
На 10 юли десетокласникът Кристиян Вълев – момче с детска церебрална парализа, изкачи връх Мусала с помощта на специализирана количка. Тази негова мечта сбъднаха доброволците от фондация "Ела и ти". Събитието с наслов "С Криско на Мусала" е част от тяхната кауза за по-достъпни природни гледки и кътчета, с което за пореден път напомнят, че планината е..
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg