Eмисия новини
Audio Player
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В памет на Рената Ското

Публиката обичаше Рената Ското. Великата певица си отиде от този свят в средата на август на преклонна възраст – 89 г. Съдбата ѝ бе отредила ролята на прима, а фенове и критици бяха в плен на нейната харизма. Насищаше всеки тон и фраза с емоция и драматизъм. Изграждаше ярки образи, които вълнуват и се помнят.

На 33 Рената Ското вече е звезда от световна величина. Пътят ѝ започва от Савона – градче в залива на Лигурия. Бащата бил пътен полицай, а майката – шивачка. Живеели съвсем скромно с оскъдни доходи, а любимо занимание на малката Рената са мини концертите на балкона на къщата им в центъра на Савона, като целта разбира се е: да я чуят възможно най-много хора. Получавала не само овации, но и …бонбони. "Виждате ли", ще напише по-късно в автобиографичната си книга Рената Ското, "Никога не съм пяла даром!"


Когато е на 16, семейният съвет решава: трябва да замине за Милано.

"В колежа Каносиане, който се помещава в манастир, монахините ме научиха да свиря на пиано. Разрешаваха ми два пъти седмично да ходя на уроци по пеене, макар на певиците тогава да не се гледаше с добро око.

През 1952 реших да се явя на престижния конкурс "Нови гласове" в Милано: при победа можех да разчитам на добра кариера. Направих безумен избор: явих се с арията на Виолета из "Травиата"– една от най-трудните, коварни опери особено за дебют! Журито ме изгледа снизходително, дори леко подигравателно, но постепенно промениха отношението си, наостриха слух и …буквално онемяха."


Така започва звездният път на Рената Ското. В съботната вечер (18 ноември от 20 часа) ще си припомним едно от върховите достижения на великата прима: Мадам Бътерфлай в едноименния шедьовър на Пучини. В ролята на Пинкертон – Пласидо Доминго. Лорин Маазел ръководи Амброзианския оперен хор и оркестър "Филхармония".

Рената Ското в ролята на Мадам Бътерфлай
Рената Ското в ролята на Мадам Бътерфлай



Снимки - ФС на Рената Ското
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Паул Хиндемит събира Вилиана Вълчева и Росен Идеалов

Софийската филхармония посреща изтъкнатия български кларинетист Росен Идеалов, който ще представи забележителния Концерт за кларинет и оркестър на Паул Хиндемит. Диригент на вечерта ще бъде Вилиана Вълчева, която допълва програмата с Трета симфония на Йоханес Брамс. Според Росен Идеалов в целия концертен репертоар за кларинет Концертът на Хиндемит..

публикувано на 01.04.25 в 08:55

Легенди от Nightwish гостуват в София и Варна

Любимката на българската публика, Таря Турунен, и бившият ѝ колега от Nightwish , Марко Хиетала, пристигат в София за концерт в зала "Асикс Арена" на 4 април, а два дни по-рано – на 2 април, канят варненските си фенове в Двореца на културата и спорта. Слушайте! 

обновено на 31.03.25 в 09:51
Васил Найденов

Васил Найденов – чудото, което става с нас в музиката

Вървиш, не спираш, силуети на хора се движат около теб, но ти чуваш само неговия глас. Превзел те е. Говори ти за старата любов, която е като сън, несбъднат сън. Толкова пъти си го слушал, когато ти е било тежко, но и в мигове на щастие също, и знаеш, че ще ти помогне. Той просто те разбира – точно теб, непознатия, който живее със смисъла в думите му...

публикувано на 31.03.25 в 09:05

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 1 до 15 април 2025 г.

1 април Свири Оркестърът на Италианска Швейцария с диригент Давид Афхам. 3.00 часа – Роберт Шуман (1810-1856), Концерт за виолончело в ла минор, оп. 129. Солист: Трулс Мьорк (виолончело). 3.26 часа – Йохан Себастиан Бах (1685-1750), Сарабанда из Сюита за виолончело № 2 в ре минор, BWV.1008. Изпълнява Трулс Мьорк (виолончело). 3.31 часа – Лудвиг ван..

публикувано на 31.03.25 в 08:45

Международният фестивал "Контрасти" отбеляза юбилейното си 30-о издание

От 29 септември до 6 октомври 2024 година Лвов туптя под ритъма на Международния фестивал "Контрасти". Темата на юбилейното издание беше "Ретроспекция", разглеждайки духът на времето от идеята за създаването на фестивала през 1994 и съвременния му вид. В последните две издания на фестивала разговарям с Дзвенислава Сафиан – музиколог, магистър в..

публикувано на 30.03.25 в 12:15