Публиката обичаше Рената Ското. Великата певица си отиде от този свят в средата на август на преклонна възраст – 89 г. Съдбата ѝ бе отредила ролята на прима, а фенове и критици бяха в плен на нейната харизма. Насищаше всеки тон и фраза с емоция и драматизъм. Изграждаше ярки образи, които вълнуват и се помнят.
На 33 Рената Ското вече е звезда от световна величина. Пътят ѝ започва от Савона – градче в залива на Лигурия. Бащата бил пътен полицай, а майката – шивачка. Живеели съвсем скромно с оскъдни доходи, а любимо занимание на малката Рената са мини концертите на балкона на къщата им в центъра на Савона, като целта разбира се е: да я чуят възможно най-много хора. Получавала не само овации, но и …бонбони. "Виждате ли", ще напише по-късно в автобиографичната си книга Рената Ското, "Никога не съм пяла даром!"
Когато е на 16, семейният съвет решава: трябва да замине за Милано.
"В колежа Каносиане, който се помещава в манастир, монахините ме научиха да свиря на пиано. Разрешаваха ми два пъти седмично да ходя на уроци по пеене, макар на певиците тогава да не се гледаше с добро око.
През 1952 реших да се явя на престижния конкурс "Нови гласове" в Милано: при победа можех да разчитам на добра кариера. Направих безумен избор: явих се с арията на Виолета из "Травиата"– една от най-трудните, коварни опери особено за дебют! Журито ме изгледа снизходително, дори леко подигравателно, но постепенно промениха отношението си, наостриха слух и …буквално онемяха."
Така започва звездният път на Рената Ското. В съботната вечер (18 ноември от 20 часа) ще си припомним едно от върховите достижения на великата прима: Мадам Бътерфлай в едноименния шедьовър на Пучини. В ролята на Пинкертон – Пласидо Доминго. Лорин Маазел ръководи Амброзианския оперен хор и оркестър "Филхармония".
Българският хор "Булгапея" от Брюксел ще започне годината с първия си самостоятелен концерт през 2025 година днес от 18 ч. местно време, информира хорът на Фейсбук страницата си. Концертът ще бъде в брюкселския квартал Лаакен и е организиран от Maison de la création. Концертът на "Булгапея" ще представи българската музика и нейните богатства. Те..
Срещата ни с композиторката Албена Петрович-Врачанска започна с премиера в рамките на фестивала Rainy days в Люксембург на "24 криптографски учения за 6 пиана, 12 изпълнители и 24 ръце", премина през дисертационен труд в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и достигна до лична среща на премиерата на Втория ѝ концерт за пиано и оркестър в Първо студио на БНР...
"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в това, което правим. Най-хубавото нещо за един творец е да имаш хора, които са на твоя страна и да приемат твоята музика като тяхна си." Това сподели композиторът, пианист, аранжор и бенд лидер Васил..
A сега да станем! Шапки долу! Защото влиза един ритащ същински хард рок колос, класик. Казват, че жив класик бил онзи, дето като го срещнеш, си викаш: "Божичко, тоя още ли е жив!". Да, жив е гигантозавърът, гордо носи името Глен Хюз . Голям приятел на България и герой, който си сверява часовника с миналото в името на бъдещето. А той още го има...
В понеделник, 17 февруари, от 18 часа в концертната зала на Националната музикална академия в София ще се състои официалното представяне на наскоро издадената книга с новооткрити писма на Любомир Пипков до неговите родители от Париж. Писмата датират от края на 20-те и началото на 30-те години на ХХ век, когато големият български композитор е живял,..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Глобалната среща за изкуствения интелект в Париж постави нови въпроси и предизвикателства пред света. Технологичните гиганти очертаха бъдещето на тази..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg