Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Литературни анкети – 18 поети от 80-те

Снимка: pixabay.com

Институтът за литература при БАН възобнови преди година проекта "Литературни анкети", започнат от Иван Сарандев през 1974 г., като първата книга-анкета беше "Сеч и меланхолия" с Ани Илков. След това излязоха анкетите с Едвин Сугарев и Владимир Левчев. Четвъртата книга е посветна на 18 поети от 80-те.

Всички книги са дело на Боряна Владимирова, която задава въпросите, но преди това в детайли се запознава с творчеството на всеки анкетиран. Това е трудоемка и деликатна задача, изпълнена от нея с вещина и разбиране за спецификата на всеки автор, със задълбочено осмисляне на поезията му. Затова анкетите са като разговори, в които знаковите поети на 80-те освен своята, композират картината и на литературната ситуация в онези години. 

В четвъртата книга анкетираните поети са Йордан Велчев, Златомир Златанов, Едвин Сугарев, Кирил Мерджански, Наталия Андреева, Миглена Николчина, Ани Илков, Владимир Левчев, Ангел Ангелов - Джендема, Румен Денев, Виргиния Захариева, Бойко Ламбовски, Балчо Балчев, Иван Ненков, Мирела Иванова, Цанко Лалев, Антон Баев, Александър Секулов.

Проектът е заявен като поредица, включваща персонални, но и тематични анкети, които се осъществяват с различни кръгове автори, обединени "от различни характеристики (поколенчески, тематични, естетически и др.)". 

Както пишат от Литературния институт, стремежът е "да продължи да развива в осъвременен вид един съществен дял на литературознанието, поставящ литературните текстове в биографични и социокултурни контексти".

Чуйте Боряна Владимирова.

Снимка – Pixabay

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Автопортрет, 1983

За материалното и духовно наследство на Дечко Узунов

Казанлък е град, който освен наследството на траките и аромата на роза дамасцена може да предложи на своите гости едно пътуване в чудния свят на изобразителното изкуство. На 27 юни в Софийската градска художествена галерия се състоя лекция на тема "Дечко Узунов и неговото наследство в Казанлък". В "Артефир" д-р Пламен Петров говори за..

публикувано на 29.06.24 в 08:30

Краткият рай на Николай Искренов

Тази година наградата на редакция "Хумор и сатира" на Националния конкурс за хумор и сатира в град Кубрат спечели столичният поет Николай Искренов.  Журито оцени искрените, човешки и "кинематографични" стихове, които той бе предложил за участие. Оказа се обаче, че Николай Искренов има не само сатирични стихотворения, палитрата на неговите интереси е..

публикувано на 29.06.24 в 08:00

Кулябин, Коршуновас и една "Среща сред цъфналите праскови"

Три големи събития предстоят в рамките на фестивала "Световен театър в София" . Повече за вълнуващите театрални преживявания, които очакват българската публика  в "Артефир", разказва театроведът Асен Терзиев . Това е 18-о издание на фестивала, който е част от Културния календар на Столична община. "Страх и отчаяние в Третата империя" –..

публикувано на 28.06.24 в 16:37
Мариус Донкин

Мариус Донкин взе голямата награда на Международния фестивал "МоноАкт" – Косово

Химн за обичта и толерантността е монодрамата "Господин Ибрахим и цветята на Корана", с която актьорът Мариус Донкин спечели голямата награда на VI издание на Международния фестивал "МоноАкт" в Косово . Пет пиеси участваха в състезателната програма, като моноспектакълът по едноименното произведение на Ерик-Еманюел Шмит заслужи овациите на..

публикувано на 28.06.24 в 15:59

Международният форум за кирилицата продължава

Това издание на "Артефир" пренася слушателите на церемонията по откриването на Международния форум за кирилицата "Азбука, език, идентичност" . Двудневното събитие, инициирано от вицепрезидента на Република България Илияна Йотова, започна на 27 юни в зала 6 на НДК и продължава днес (28 юни) в Регионалния исторически музей - Пловдив...

публикувано на 28.06.24 в 15:10