Академична почтеност, интелектуална автономност, образование, нравственост, свобода, отговорност, саморефлексия, съзнание, памет, воля, емпатия всички тези словосъчетания от думи ни водят към заглавието на един труд, който вече е на книжния пазар "Научна етика". Автор е доц. д-р Катя Михайлова.
Прилагаме ли правилата на принципната почтеност на практика в научните изследвания, както в колегиалните взаимоотношения?
"Времената са тези, които предизвикват. Именно в тежките времена, в най-непочтените времена е най-нормално да се родят такива трудове, които се отнасят до почтеността, защото тя е човешко желание", споделя авторката.
По нейните думи задачата ни днес е да съхраним човека в неговата човечност, а не да тръгнем след изкуствения интелект и да не знаем в какви "овце" ще ни превърне той.
"Истинско университетско образование без почтеност не може да съществува. Образование включва в себе си думата образ. Чрез образованието, училищно или университетско, ние предаваме на нашите ученици на нашите студенти, на тези, които остават след нас, образа, които те да следват. Ако този образ е без почтеност, Земята не я чакат добри неща", посочва доц. д-р Катя Михайлова.
Образованието трябва да чувства почтеността. Нека мълчаливият свидетел в нашето общество да проговори. Има два начина, за да се реагира на непочтеността – етичен и правен."
Повече можете да чуете в звуковия файл.През последните години прави впечатление, че артсцената във Велико Търново се развива много активно. Съвременното изкуство в града вече има свои установени "места" и инициативи. Конкретен повод да говорим за събитията там е българо-германската изложбата "Рецепта II". Тя е представена до 18-и май в изложбените зали "Рафаел Михайлов" по инициатива..
В Драматичния театър "Сава Огнянов" - Русе текат последните репетиции на премиерния спектакъл "Крал Лир". Постановката по прочутата Шекспирова трагедия е дело на един от най-добрите млади румънски режисьори Думитру Акриш, който поставя за втори път на сцената на Русенския театър. Преди две години той направи там спектакъл по пиесата "Изчезващи" от..
"60 години Сатирата има дом на ул. "Стефан Караджа" № 26" е специална изложба, с която Сатиричният театър "Алеко Константинов" отбелязва годишнината от представлението "Много шум за нищо", реж. Гриша Островски, с което сградата е официално открита. На тържеството днес (15 май) от 17:30 ч. във фоайе "Зрители" ще бъдат открити и маски на..
Авторката на мемоарния роман "Танцът на делфините" – актрисата Клара Армандова, гостува в "Артефир" преди премиерата в Дом на културата "Средец" от 18:30 ч. По думите на Армандова книгата не е просто автобиографична – тя съчетава спомени, художествени елементи и свидетелство за една отминала епоха. Описаният период се простира от 50-те години..
Романът "Морската градина" на мексиканската писателка Софи Бехарано де Голберг е роман за България . За живота на едно семейство български евреи по време на Втората световна война. За спасението, напускането на родината и Европа. За историческите усилия на един народ да защити максимално сънародниците си от еврейски произход. В "Артефир"..
Медицинските сестри и акушерките настояват за по-високи възнаграждения и по-добри условия на труд. Ще бъдат ли изпълнени исканията – интервю в Lege Artis..
В рамките на Европейската седмица на общественото здраве тази година, темата за "Здравословно стареене срещу мултиморбидности в цифровия свят" беше във..
За първи път на български език излиза сборник, обединил беседите, които писателят Хорхе Луис Борхес изнася през 1977 г. в театър "Колизей" в Буенос Айрес...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg