"Докато работих в архива му от снимки на Истанбул, – разказва Орхан Памук пред "Ню Йорк Таймс", – често се чудех какво в тях ме впечатлява с такава дълбочина. Дали същите снимки ще се харесат на други? Има нещо зашеметяващо в това да гледаш на снимка пренебрегнатите и все пак живи детайли на града, в който съм прекарал живота си – колите и амбулантните търговци по улиците, пътните полицаи, работниците, забрадените жени, които преминават по мостовете, обвити в мъгла, старите автобусни спирки, сенките на дърветата, графитите по стените."
Хората, които населяват фотографиите на фотожурналиста Ара Гюлер, както сам той се назовава, са във фокуса на интереса му. Истанбул, чието "око" е той, както и други места и градове, до които е пътувал и е "хващал" със своя обектив, се разкриват пред погледа на зрителя. Запечатаните образи от Ара Гюлер днес разказват историите на един отминал свят, съхраняват ги за бъдещето.
Галерия "Синтезис", музеят "Ара Гюлер" в Истанбул, Пловдивско фотографско средище и "Фотосинтезис" тази вечер (23 ноември) представят изложбата "Истанбул" на Ара Гюлер от 18.30 часа в столичната галерия "Синтезис".
За съпътстващите събития и за самата изложба – чуйте повече от Надежда Павлова и от Чагла Сарач, директор на музея "Ара Гюлер"/ Архив и изследователски център в Истанбул.
Превод в ефир Яна Пункина.
Снимки – галерия "Синтезис"
Доц. д-р Владимир Златарски представя в "Артефир" документалното изследване на германския журналист Хералд Йенер, озаглавено "Вълче време. Германия и германците 1945 – 1955". По думите на доц. Златарски, който заедно с проф. Богдан Мирчев, е консултант на изданието, книгата представлява сериозно явление на нашия книжен пазар. "Това е..
Срещнахме ги в пълен състав на петото издание на чудесния фестивал "Хисарлъка Expirience", където, под една шатра накичена с красиви тениски, торбички и други неща, те, заедно със своите съмишленици и ментори, очакваха малки и големи да се потопят в чудния свят на древното източно изкуство оригами. "Те" са Лили Гогова, нейният съпруг Николай и двете..
В редакция "Хумор и сатира" следим какво става не само у нас, но най-вече по света, защото оттам може да падне нещо полезно, ценно или вкусно. За една възможност от далечна Япония ще разкажем в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ще чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Климент..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във Великобритания. Там тя е част от обществото на Оруел и предлага на българските читатели свое изследване на непознати факти от живота на писателя. "Когато завършва Итън, Оруел заминава в Бирма, където пет..
"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази вечер (17 юли) в 18 часа. Васил Захариев е график, бил е ректор на Художествената академия, преподавател, интересувал се е от изкуството на Българското възраждане, а изложбата, която има дълъг живот..
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите..
Доц. д-р Владимир Златарски представя в "Артефир" документалното изследване на германския журналист Хералд Йенер, озаглавено "Вълче време. Германия и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg