Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изложба на Ара Гюлер в София

"Докато работих в архива му от снимки на Истанбул, – разказва Орхан Памук пред "Ню Йорк Таймс", – често се чудех какво в тях ме впечатлява с такава дълбочина. Дали същите снимки ще се харесат на други? Има нещо зашеметяващо в това да гледаш на снимка пренебрегнатите и все пак живи детайли на града, в който съм прекарал живота си – колите и амбулантните търговци по улиците, пътните полицаи, работниците, забрадените жени, които преминават по мостовете, обвити в мъгла, старите автобусни спирки, сенките на дърветата, графитите по стените."

Хората, които населяват фотографиите на фотожурналиста Ара Гюлер, както сам той се назовава, са във фокуса на интереса му. Истанбул, чието "око" е той, както и други места и градове, до които е пътувал и е "хващал" със своя обектив, се разкриват пред погледа на зрителя. Запечатаните образи от Ара Гюлер днес разказват историите на един отминал свят, съхраняват ги за бъдещето.

Галерия "Синтезис", музеят "Ара Гюлер" в Истанбул, Пловдивско фотографско средище и "Фотосинтезис" тази вечер (23 ноември) представят изложбата "Истанбул" на Ара Гюлер от 18.30 часа в столичната галерия "Синтезис".

За съпътстващите събития и за самата изложба – чуйте повече от Надежда Павлова и от Чагла Сарач, директор на музея "Ара Гюлер"/ Архив и изследователски център в Истанбул.

Превод в ефир Яна Пункина.

Снимки – галерия "Синтезис"

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Лешникови градини" на Хайри Хамдан – пред читателите в Пловдив

Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят, който трябва да бъде изследван от читателя. Свят, създаден от автора – в случая каза писателят, поет и преводач Хайри Хамдан.  Самият той казва, че се пита постоянно защо героите му са взели..

публикувано на 25.11.24 в 17:25
Николай Генов, Надежда Московска и д-р Катерина Кокинова

За четенето на книги

Стратегии за прилагане при четене и изисквания за жанрове. Размисли за романа на Владимир Полеганов "Другият сън". Каква подготовка изисква четенето? Трябва ли читателят да е наясно с конвенциите на съответния жанр или с начините, по които работят литературните похвати, за да чете пълноценно? Какво "изискват" от нас литературните..

публикувано на 25.11.24 в 16:40
Стефан Данаилов

Пет години без Стефан Данаилов – спомен в звук

Архивите са живи в "Terra  Култура", за да отбележат чрез хроника в звук 5 години без Стефан Данаилов . Ламбо, Мастера, майор Деянов, българския Ален Делон… Какво остава след човек, когато отпътува отвъд този свят? Може би винаги е подходящо да питаме мечтите на човека. Малкият Стефан е мечтаел да стане моряк. Съдбата обаче го кани..

публикувано на 25.11.24 в 12:47

Валерий Пощаров – човекът на пиедестал

Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се срещнете с този естетически и социален портрет на социално бедни хора.  Специален гост на предаването "ФотоФабрика – факт и фикция" е един от най-човеколюбивите съвременни артисти Валерий Пощаров,..

публикувано на 25.11.24 в 10:05

Театралното изкуство и тенденциите от Международния фестивал в Пилзен

Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..

публикувано на 24.11.24 в 08:40