В рубриката "Разговорът" на "Нашият ден" събеседник е д-р Иван Чакъров. С негова помощ надникваме в Клиниката по детска клинична хематология и онкология при УМБАЛ Царица Йоанна – ИСУЛ. Клиниката, за която съвсем наскоро стана дума в медиите, защото и оттам изплуваха проблеми, но освен тях зад стените на болницата има и много професионализъм и съхранени съдби и човешки животи.
Той е от онези лекари, носещи големи сърца. От онези лекари, които държат телефона си винаги включен, и от онези лекари, които вярват. Вярват в лечението и положителния изход от заболяването. Определя Клиниката по детска клинична хематология и онкология при УМБАЛ Царица Йоанна – ИСУЛ като клиника на надеждата. Израства в семейството на двама доктори по педиатрия и някак съвсем естествено поема по пътя на родителите си.
"Аз си отдъхвам и ми олеква, когато направя и последния скенер след петата година от лечението", казва в интервюто д-р Иван Чакъров. Няма как тези думи да не се запомнят, защото са думи, описващи продължителната битка, в която влизат заедно – лекари, пациенти и родители. Битка с неясен край.
Според него може би именно "борбата с неясен край" е едно от нещата, които отблъскват младите лекари да се насочат към детската хематология и онкология. "Никога не знаеш, докато едно лечение не приключи, че си постигнал позитивния резултат, като и това е условно, защото, когато постигнеш ремисия, трябва да наблюдаваш пет години дадения пациент."
"Истината е, че всеки прекрачва прага на нашето звено със страх и много неизвестни. Благодарение на усилията на всички, които работим тук, нещата не са толкова страшни. От моя гледна точка това е болница на надеждата, а не на ужаса и тъгата", казва той.
По неговите думи хората, работещи в трите основни клиники в страната, които се борят с тези заболявания, са не повече от 50 човека. В предаването споделя, че изборът му на специалност е бил по-скоро стечение на обстоятелствата, но впоследствие много е обикнал работата си и в момента не си представя да работи нещо друго.
"През март месец се навършват 10 години, откакто съм в това отделение. В голяма степен мястото, в което се намираме, това отделение, съответства на аналогичните структури в Западна Европа. Що се касае до състоянието на клиниката, в която лежат тежко болните деца, няколко години преди моето идване е бил направен много съществен ремонт, за съжаление следите на времето са оказали своето влияние. Може би наистина има нужда от освежаване", посочва още д-р Чакъров.
Според него в момента нашето здравеопазване се намира някъде по пътя, начертан от развитите държави. Това е съпътствано от трудности от всякакъв характер. "Може би сме на правилния път и вървим по него, макар и с бавни стъпки".
Чуйте разговора в звуковия файл.
Д-р Иван Чакъров е специалист по детска клинична хематология и онкология, както и по педиатрия с над 15 години професионален опит. Практиката му е фокусирана върху деца, юноши и млади хора с онкологични заболявания - един от малкото специалисти в България по солидни тумори в детска възраст.
През 2007 г. завършва с отличие Медицинския факултет на Тракийския университет в Стара Загора. През 2011 г. придобива научна и образователна квалификационна степен "доктор по медицина" след успешно защитена дисертация.
Член е на Европейската хематологична асоциация и на Европейската асоциация по детска онкология.
Член е и на Българската педиатрична асоциация, Българското медицинско дружество по детска клинична хематология и онкология и на Българския лекарски съюз. От 2020 г. е главен асистент към Катедра по Педиатрия в МУ-София при база Клиника по детска клинична хематология и онкология, УМБАЛ Царица Йоанна - ИСУЛ, където работи близо 10 години.
В Деня на Европа – какви са предизвикателствата, коментира в " Мрежата " по програма " Христо Ботев " Капка Тодорова , кореспондентка на " Клуб Z " в Берлин. Германия – "фатален сигнал към Европа" "Разбира се, не е окончателна тази присъда, защото тепърва започва работата на правителството на Фридрих Мерц и всичко, в..
Село Ставерци се намира в община Долна Митрополия , област Плевен и в него живеят около 1500 човека. Над селото има останки от късноантично землено укрепление. Историците предполагат, че най-вероятно тук са се укрепили хунските вождове Улцендур и Емцендур, които, както съобщават античните автори, отседнали недалеч от Улпия Ескус. В източната част..
В Деня на Европа посланичката на Украйна в България Олеся Илашчук коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" бъдещето на Украйна в Европа, както и взаимоотношенията на държавата със САЩ и с Русия. * Бихте ли обяснили защо според Вас до този момент няма разбирателство по отношение на мира? "Мирът е възможен само тогава, когато няма..
Кои бяха акцентите на световния форум по киберсигурност в Сингапур? Има ли нови рискове и заплахи за държавите по света в киберсреда – какви са те? Комисар, проф. д-р на науките Илин Савов е с над 25 години професионален опит в службите за сигурност и МВР на Република България. Преподавател в няколко български и чуждестранни универитети и академии...
В рубриката "Разговорът" гостува Светослав Нунев, организатор на събития и концерти на български изпълнители в Лондон – световната музикална столица. Той има дългогодишен опит в музикалната индустрия като композитор и диджей. В ефира на предаването "Нашият ден" той сподели своите наблюдения и опит за това как българските артисти могат да пробият в..
В Деня на Европа посланичката на Украйна в България Олеся Илашчук коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" бъдещето на Украйна в Европа,..
Българският културен институт във Варшава, съвместно с посолството на България, Археологическия музей в Познан и Историческия музей град Свищов..
"Химикал Х" е новата посока, към която поема, и новата енергия, която раздава, Николай Пенчев - NikiSan. С едноименния си албум един от младите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg