В последното издание на предаването "Нашият ден" беше представена една иновативна екоикономическа антикризисна програма, която се основава на идеите на професор по икономика Божидар Попов. Тази програма получава подкрепа от Българската академия на науките (БАН), Селскостопанската академия и редица университети, неправителствени организации и научни институции.
В интервю за "Нашият ден" проф. Попов разкрива основните принципи и цели на антикризисната програма, както и потенциалните ползи от нейното използване.
По неговите думи в "сърцето на тази програма лежи идеята за създаване на мозъчен тръст или комитет към Министерския съвет, чиято роля е да подкрепя иноваторите в различни области, особено в икономиката и опазването на околната среда". Важно е да се отбележи, че този комитет няма да получава финансиране от държавния бюджет или общините, а ще се самофинансира.
Професор Попов обяснява, че целта на програмата е да подкрепи идеи и проекти, които съчетават икономическа ефективност със съхранение и подобрение на околната среда. Това означава, че програмата ще насърчава иновации, които са не само икономически изгодни, но и имат положителен екологичен отпечатък.
Професорът дава пример за приложението на програмата в селското стопанство, където е важно да се засили контролът върху борбата с вредителите, като се използват по-ефективни и екологично приемливи методи.
По думите на проф. Попов тази иновативна и екологично насочена антикризисна програма предоставя надежда за бъдещето на България, като съчетава икономическия напредък със запазването на природните ресурси и околната среда.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Днес в "Мигранти с таланти" ви представяме една впечатляваща дама и жена с излъчване на борец - афганистанката Сара Фаизи. Родена е в Кабул през 1988 г., в модерно мислещо, светско семейство, в което всички деца, независимо от пола, са образовани и работещи. Сара завършва университет и започва работа в частна банка. През 2014 г. ситуацията в..
Хлябът заема специално място в живота на българина, а думите "Никой не е по-голям от хляба" красноречиво говорят за неговата важност през вековете. В българската традиция обредните хлябове играят съществена роля, съпътствайки важни празници и обреди като Коледа, Гергьовден, Великден, както и житейски събития като оран и сеитба . Да омесим..
В рубриката "Разговорът" имахме удоволствието да беседваме със Стоян Терзиев – журналист от Радио Пловдив, поет, автор на пет поетични книги и носител на редица лирически награди, сред които престижната награда "Орфей" за цялостно представяне на едноименния поетически фестивал през 2021 г. Освен това Терзиев е автор на разкази, публикувани в..
В предаването "Нашият ден" Снежана Ташева, преподавател по физика и английски език, писател и преводач, разказа за нестандартната идея, вдъхновила създаването на конкурс за "тъп разказ". Според нея целта е да се предизвикат авторите да излязат от зоната си на комфорт и да създадат нещо, което едновременно да ги затрудни и заинтригува читателите...
В рубриката "Темите на деня" разговаряхме с Милена Статева , доктор по психология и социален психолог, която ни разказа за един иновативен метод за изследване на потиснатите социални смисли – матрицата за социално сънуване . Методът е разработен през 1980-те години от британския изследовател Гордън Лоурънс. Той се основава на разбирането, че..
В навечерието на коледните празници и новата 2025 година в "Нашият ден" разговаряме с Георги Господинов , поет, писател, драматург и значима фигура..
Какво ни донесе 2024 година в културен план – размисъл в "Нашият ден" с Димитър Стоянович . В началото на разговора насочваме внимание към новия..
Българският културен институт в Берлин (БКИ-Берлин), НУИИ "Илия Петров" - София и галерия "Дебют" представят експозиция от икони и живопис на Станимир..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg