Американската търговска камара в България (АТК) представи на 11 декември доклада "Икономическите отношения България – САЩ: инвестиции, работни места, търговия 1990-2022" в Националния пресклуб на Българската телеграфна агенция (БТА) в София. Докладът, изготвен от Института за пазарна икономика (ИПИ), предоставя обобщени данни и анализ на икономическите отношения между България и САЩ през последните десетилетия.
В доклада са представени последните обобщени актуални данни за търговските отношения между България и САЩ, както и за влиянието на американските инвеститори в страната. Този доклад надгражда предишни изследвания и предоставя по-реална оценка на инвестициите на САЩ у нас и техния обем, въздействие и присъствие по различните региони на България.
Според доклада инвестициите на САЩ в България за периода 1990-2022 г. се изчисляват на над 5,5 милиарда лева. Това представлява значително увеличение спрямо данните за 2018 г., когато инвестициите се оцениха на над 4 милиарда лева. Американските компании, които са инвестирали в страната, са създали близо 41 000 работни места в различни региони, включително Разград, Севлиево, Исперих, Добрич, Велико Търново, Раковски и София. Те са активни в различни сектори на икономиката, като преработващата промишленост, енергетика, информационни и комуникационни технологии и търговия.
Докладът разглежда и инвестициите на Канада в България, като установява, че те достигат стойност от 1,1 милиарда лева и са създали близо 5 200 работни места в различни региони на страната. Канадските компании в България се занимават предимно с дейности в минната индустрия и при споделените услуги.
На пресконференцията за представянето на доклада присъстваха главният изпълнителен директор на АТК Иван Михайлов, изпълнителният директор на ИПИ Светла Костадинова и Лъчезар Богданов, старши икономист в ИПИ, който представи доклада и откри нови перспективи за развитие на икономическите отношения между България и САЩ. Изследването на доклада допринася за по-добро разбиране на значението на американските инвестиции за българската икономика и насърчава бъдещите възможности за сътрудничество между двете страни.
В интервюто, проведено в предаването "Нашият ден", Лъчезар Богданов, главен икономист в Института за пазарна икономика, допълни доклада с някои интересни наблюдения. Той подчерта важността на разбирането на действителната картина на американския бизнес, който оперира в България. По думите му се разбира, че много от глобалните корпорации предпочитат да започнат бизнеса си в определена страна, но да управляват дейността си през европейска централа. Този факт обаче не се отразява в официалната статистика и резултатите подценяват реалния обем на американските инвестиции в България. Според изследването, тези инвестиции са три пъти по-големи, отколкото се предоставя в официалните статистики.
В допълнение към този факт, Богданов сподели, че американските компании в България са разнообразни и се занимават с различни видове дейности. Най-големите сектори, в които те са активни, включват енергетика, преработваща промишленост, информационни и комуникационни технологии, медицина и здравни технологии.
Изследването и докладът предоставят важни данни и информация за икономическите отношения между България и САЩ, което може да бъде от полза както за инвеститорите, така и за правителствените органи и бизнес обществото като цяло.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Точка Илиева е артист на свободна практика с дълбок интерес към уличното изкуство, което използва като платформа за социални и екологични послания. Нейни стенописи красят стени в различни части на България, като последната ѝ творба е част от новия център на организацията "Грийнпийс". В предаването "Нашият ден" Илиева разказва за своята работа и..
Как политиците трупат гласоподаватели през конспиративни теории и дезинформация, коментира във "Въпреки мрежата" по програма "Христо Ботев" Тодор Галев , доктор по социология в БАН, директор "Научни изследвания" в Центъра за изследване на демокрацията. "Разпространението на комбинация от конспиративни теории и дезинформация се случва главно през..
Наистина има хора, които живеят в Бога и за Бога и законът на вечната правда е непрестанно техен спътник, но дори и тези помазани души не са съвършени и винаги има нещо, което не им достига, за да стигнат до съвършенство. Тази истина се доказва и от днешното евангелско четиво, в което се разказва за един юдейски законник, който от малък е закърмен с..
В студиото на "Семейно радио" изгрява слънце от любов по време на гостуването на фамилията на актьора и баща за пример Димитър Иванов-Капитана. Семейната среща е в навечерието на "Беше ми 100лично" в зала 1 на НДК на 25 ноември – първият комедиен спешъл за един от най-успешните стендъп комици и единствен вентролог в България. В..
Село Сталийска махала се намира на 10-ина километра от общинския си център Лом и е най-голямото село в общината. Преди години в него са живеели около 5 хиляди човека, днес жителите са малко над 1100. През 1474 г. възниква Ефляковча (Влашка) махала със 7 къщи на левия бряг на река Лом. Първите заселници са дошли от Румъния /Влашко/ и затова името..
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя..
В студиото на "Семейно радио" изгрява слънце от любов по време на гостуването на фамилията на актьора и баща за пример Димитър Иванов-Капитана...
Село Сталийска махала се намира на 10-ина километра от общинския си център Лом и е най-голямото село в общината. Преди години в него са живеели около 5..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg