Шарков допълва, че едно от разковничета, което се обсъждаше и по време и на двете комисии – комисия по здравеопазване и комисия по бюджет и финанси, но и това, което се въртеше в публичната сфера, касае провеждането на обществените поръчки, т.нар. "търгове за лекарства", което за момента е прерогатив на Министерство на здравеопазването. Съответно имаше желание от някои народни представители, но и желание от различни неправителствени организации извън институционалната среда те да бъдат преместени в НЗОК. Нещо, за което е имало препоръка още през 2011 г. в един от докладите на Световната банка. Нещо, което трябва да бъде много добре преценено и съобразено според настоящата правна рамка.
Здравноосигурителната вноска в размер на 8% остава непроменена, защото е политически неизгодно да се повишава в настоящия момент. Винаги има икономически аргументи, както и симптоми на рецесия, които се изразяват вече ясно в Германия и част от другите държави от Западна Европа. Дали това ще достигне България и дали инфлацията ще остане на същото ниво? Ето защо няма яснота дали през следващата година няма да се повиши броят на неосигурените.
Здравният модел у нас, най-вече на болничната помощ, е свързан с все по-големи средства, без хората да стават по-доволни. Това показва проучване за Здравен барометър, чието последно издание е посветено на финансирането на здравеопазването.
По думите му друг е въпросът, когато става въпрос профилактика, превенция и всички останали елементи в системата на здравното осигуряване. От друга страна, дали гражданите посещават редовно при нужда личните си лекари, лекари специалисти и дали провеждат профилактични прегледи или правят изследвания, дали се извършва скрининг? Тъй че, това е елемент с двойна верификация.
Ето защо в бюджета на НЗОК едно от големите увеличения е за първична извънболнична помощ и специализирана извънболнична помощ. От една страна, възнагражденията на личните лекари са увеличени, за да имат те стимул, за да препоръчват регулярни прегледи на своите пациенти. От друга страна, допълнително ще бъдат и са заложени различни скринингови програми, които могат да бъдат финансирани както от страна на МЗ, така и от страна на НЗОК, за които ще има и информационна кампания в рамките на следващата година."
Националната здравна стратегия все още не е приета, коментира експертът. "В момента единственото, което се движи, е бюджетът, който така или иначе трябва да бъде приет. Продължава да липсва ясна посока как трябва да се развива здравеопазването и тепърва трябва да бъде разгледана и приета от парламента."
Казусът "Пирогов"
"Когато се говори за успешност на лечебни заведения, до голяма степен държавните такива е трудно да бъдат успешни, тъй като поддържат клиники, които не са рентабилни. Ето защо търсенето на позитивен резултат в много от случаите по-скоро е трудно. Така че в тази посока винаги трябва да се от няколко страни. "Пирогов" винаги е бил разменна монета. Въпросът тук е, че към края на годината има нужда от успокояване на нравите и поглеждане обективно на отговора на проверяващите, и да има яснота за това в каква посока трябва да се действа от тук нататък", коментира икономистът.
За разлика от предишни години, бюджетът на НЗОК в момента е сравнително стабилен, вероятно няма да се нуждае от актуализация до края на годината, но ще има нужда от отваряне на резерва за покриване на нужди на болничната помощ, смята Шарков.
Целия разговор можее да чуете в звуковия файл.
Притчата за блудния син е красноречив пример за злоупотреба със свободата и любовта. Сюжетът ѝ се повтаря често в живота. Почти всеки един от нас постъпва в една или друга ситуация като блудния син. Спасителят ни посочва правилния изход, като чрез бащината обич, ни разкрива Божието милосърдие. Ако се вгледаме внимателно обаче в притчата за Блудния..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало предложи да бъдат разследвани "соросоидите", което пък предизвика нова атака срещу медиите, известни с критични позиции към властта и осветяване на проблемите в съдебната система, както и припомняния..
Село Симеоновец се намира в община Септември, на 3 км е от шосето между София и Пловдив, а разстоянието до областния град Пазарджик е 20 км. В Симеоновец живеят около 900 човека. На едно от билата над селото има останки от солиден строеж с неизяснен произход. Според някои това е било митница, която е облагала преминаващи търговци. Според други, това е..
В навечерието на освобождаването на поредните трима израелски заложници, според споразумението между Израел и Хамас, разговаряме в "Мрежата" с Димитър Къцарков, хебраист и изследовател на процесите в Близкия изток. Хамас превърна освобождаването на тримата заложници, сред които бяха Ели Шараби, Ор Леви и Охад Бен-Ами, в цинично шоу – това се случи..
За първи път на 14 февруари в дома на семейство Златка и Атанас Панайотови в с. Бродилово ще се проведе традиционният ритуал "Зарязване на лозята". Под звуците на гайда и тъпан ще се отбележи началото на лозарския сезон и почита към Трифон Зарезан, покровител на лозарите. "Церемонията е ценна традиция, символизираща надеждата за..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в..
Когато предишния път бях на остров Мавриций надлежно се сбогувах с него завинаги, защото смятах, че едва ли ще се върна в този отрязък от рая. Но..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg