Донка Дойчева е политолог от Мюнхенския университет "Лудвиг-Максимилиан", а също и психолог и учебен терапевт. В интервюто си за предаването "Нашият ден" тя споделя интересни наблюдения и мисли по въпроса за обучението и ученето.
Една от ключовите теми, засегнати от Дойчева, е как ученето може да се превърне в хоби. Тя подчертава, че как обучението трябва да се учи, е от съществено значение, но ни липсва образователен предмет, посветен на тази тема. Тя стига до този извод по време на втората си магистратура по психология, когато осъзнава, че може би е забравила как се учи. Този опит я кара да се замисли за това какво ограничава ученето ни и как се формират тези ограничения.
Според Донка Дойчева ограниченията идват често от средата. Децата не се раждат с мнението, че не разбират математика или са глупави. Такова мнения се формира чрез критика и негативен опити. Тя подчертава, че критиката не е подходящ инструмент за стимулиране на желанието на децата да учат. Тя не поражда любопитството и желание – двата инструмента, които могат да помогнат на децата да учат по-ефективно.
Освен това Дойчева обръща внимание и на образователната система и нейния принос към ниската гласоподавателска активност в страната. Тя споделя мнението, че липсата на гражданско образование и политическо образование играе своята роля в този проблем. Това я насочва към работата на учебен терапевт и нейните занимания с деца, страдащи от дискалкулия, обучителни затруднения в областта на математиката.
Дискалкулията може да се развие, когато детето изпитва затруднения при ученето на математика и се поставя пред множество неуспехи. Този процес може да доведе до оттегляне и формиране на убеждение, че математиката не е за него. Дойчева настоява, че е важно родителите и образователната система да разберат, че дискалкулията е обучително затруднение, а не неспособност. Тя подчертава също, че психологически фактори могат да създадат ограничения при ученето, които трябва да бъдат разбрани и преодолени.
Това са само някои от многото интересни мисли и наблюдения на Донка Дойчева по въпросите за образованието и ученето.
Чуйте повече в звуковия файл.
Тази година на 30 април беше обнародван един нов Регламент 1183 на ЕП и на Съвета, който влезе в сила и с него се измени регламентът относно електронната идентификация и удостоверителните услуги при електронни трансакции на вътрешния пазар . Именно с този нов регламент беше въведена правната рамка на т.нар. "европейски дигитален портфейл за цифрова..
Днешният гост в рубриката „Мигранти с таланти“ е Анна Кузнецова от Москва, Русия, която успешно развива иновативен сладкарски бизнес в София. За първи път Анна посещава България на 5-годишна възраст, след като е диагностицирана с астма. Майка ѝ научава за благоприятния климат в Сандански и решават да прекарват по няколко месеца годишно там. Именно..
Рубриката "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз" на предаването "Законът и Темида" се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз . Можете да я слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа по програма "Христо Ботев". Шестата рубрика ще посветим основно на личните данни в правото на Европейския съюз..
През декември 2015 г. бе основано Сдружението на българите на остров Крит с амбициозната цел да защитава правата на българските граждани на острова и да съхранява родните традиции и култура. Под ръководството на Петър Анастасов, който живее в Гърция повече от две десетилетия, организацията изиграва ключова роля за укрепването на българската общност в..
В Мелитополския държавен педагогически университет "Богдан Хмелницки" в Украйна се проведе деветата поредна Международна научна конференция за млади българисти. Събитието бе организирано от Центъра по българистика и лектората по български език, литература и култура в университета, като акцентът тази година бе поставен върху темата " Младите в..
От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК. Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава..
В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков,..
"Безсъдбовност" е най-известният роман на унгарския писател от еврейски произход Имре Кертес. Това е първата книга от неговата трилогия за Холокоста,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg