Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

След края на една година. Какво се случва в родното образование?

| обновено на 02.01.24 в 13:14
Снимка: БГНЕС

През 2023 година България преживя важни моменти в образователния сектор. След пандемичната вълна, образователните институции се опитаха да се адаптират към новата реалност и предизвикателствата, които тя носи. Представителите на образованието се изправиха пред редица въпроси и предизвикателства, но и внедриха иновативни подходи, за да подобрят качеството на образованието в страната.

Едно от ключовите събития за образователния сектор през тази година беше публикуването на резултатите от международното изследване PISA 2023 г. То предоставя информация за образователните постижения на учениците от различни държави по света. Резултатите обаче не бяха особено обнадеждаващи за България.

Както посочи председателят на Института за прогресивно образование и директор на частна професионална гимназия по дигитални умения в София, Олга Траянова в ефира на “Нашият ден”, резултатите от PISA 2023 показват, че има нужда от подобрение в развиването на уменията на българските ученици. В предаването тя подчерта важността на подготовката на учениците да се справят с различни жизнени ситуации и прилагат своите познания в практика.

Според представителя на сдружение "Образование без граници", Иван Господинов, резултатите от PISA 2023 са ниски и посочи, че силните резултати на определени ученици не са резултат от образователната система, а се дължат на семейни и лични фактори.

Тази информация ни изправя пред сериозни предизвикателства в областта на образованието. За да подобрим образователната система в България, трябва да обърнем внимание на множество аспекти - от обновление на учебния план до подкрепа за учители и инвестиции в образователни технологии.

След връщането към стандартното присъствено обучение, иновациите в образованието продължават да се развиват. "Дигиталната раница" се явява като важен инструмент за образование, предоставяйки учениците и учителите с нови възможности за обучение и обмяна на информация.

Независимо от предизвикателствата, пред които сме изправени, образованието остава ключов фактор за развитието на обществото. Продължавайки да инвестираме в него и да подкрепяме образователните иновации, можем да създадем по-добра бъдещност за нашите деца и страната като цяло.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
адв. Велислав Величков

Какво означава депутати да разпитват граждански активисти и журналисти

Какви опасности за свободата на изразяване и демокрацията крият предложените за гласуване в НС през тази седмица проектозакон за "чуждестранните агенти" и съставянето на парламентарна комисия за "установяване на факти и обстоятелства относно дейността на Джордж Сорос  в България за целия период на прехода", коментира в "Мрежата" по програма..

публикувано на 08.02.25 в 08:45

Същински врачки сме

В редакция "Хумор и сатира" – не, че го искаме, но често пъти какъвто абсурд напишем в нашите сатири, такъв се случва не след дълго. Подробности и примери ще има в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", композирани и изпети от Рашко..

публикувано на 07.02.25 в 15:30
адв. Христиан Митев

Съвети на адвоката: адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев, дългогодишен консултант на предаването, отговаря на слушателски въпроси. Иван Матеев, Велико Търново: Аз съм инвалид, прикован съм към леглото и живея от социални помощи. В началото на годината получих известие, че дължа по старо дело за имот съдебни такси в размер на 200 лв.,..

публикувано на 07.02.25 в 14:45

LET’S GO 2025: 30 000 лв. за най-добрите социални идеи

Българският център за нестопанско право обяви началото на кандидатстването за 15-ото издание на програмата LET’S GO: Програма за предприемачество за НПО за 2025 г. Тази инициатива е насочена към гражданските организации, които желаят да стартират стопанска дейност, свързана с тяхната мисия. LET’S GO е интензивна тримесечна програма, която ще се..

обновено на 07.02.25 в 13:54

Превенция на насилието: Ролята на учениците в училищната среда

Институтът по социални дейности и практики (ИСДП) участва като партньор в международния проект CARING – инициатива, насочена към предизвикване на социалните норми с цел намаляване на насилието над деца в училище. Проектът обхваща ученици, учители, родители и местни образователни институции, като в него участват общо 32 училища от България, Румъния,..

обновено на 07.02.25 в 13:11