Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Да предадеш доброто нататък – с автомобил

Снимка: Pixabay

Едно благородно намерение. Това представя рубриката "Темите на деня" в предаването "Нашият ден".

Гостът в ефира, Николай Карадашков, е успешен млад IT специалист, чието желание е да предостави своята хубава кола на абитуриент, лишен от възможностите на своите съученици.

Самият Карадашков е бил абитуриент само преди 8 години. Той разказва, че в деня на своя бал не е имал всичко, което е искал. Благодарение на доброто образование и професионалното си развитие, Николай днес притежава материалната възможност да повдигне самочувствието на някой зрелостник в неговия най-празничен ден. "По-добре е да предадеш нататък", вярва младият мъж.

За себе си Николай твърди, че никога не е избирал приятелите си по финансовото им положение. Въпреки това той признава, че подрастващите се водят по примера на връстниците си и често самочувствието им зависи от това да могат да подражават на материално задоволените сред тях.

Проблемът, според Карадашков, се корени в технологиите, до които децата в днешно време имат неограничен достъп.

Засега обявата за красивото превозно средство е харесана 1300 пъти, но никой не се свързал с нейния автор.

"Представям си точно момче, каквото бях и аз – автомобилен фен, който няма кола, но иска да си направи хубави спомени", казва Николай, решен да осъществи добрия жест.

Целия разговор чуйте от звуковия файл.


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ботаническата градина на БАН опазва опрашителите в градска среда

Проф. Светлана Николова , директор на Ботаническата градина на БАН в София, представя в "Нашият ден" новата инициатива за опазване на опрашителите в градска среда. От 6 юни посетителите на Ботаническата градина ще могат да се насладят на красива, медоносна градина с десетки видове растения,  чийто прашец и нектар са храна за пчелите и..

публикувано на 04.06.24 в 13:48

Как да задържим младите лекари в страната?

В рубриката "Време за наука" на предаването "Нашият ден"  Мария Куманова , директор на Дирекция "Демография" към общината, сподели как Бургас адресира демографската криза чрез модерна философия за детско здравеопазване и задържане на младите лекари. В Югоизточна България, включително Община Бургас и всички общини в региона, се сблъскват с проблеми в..

обновено на 04.06.24 в 13:35
Атанасовско езеро

Биоразнообразието в Бургас и хората от града

Знанието може да се развива цял живот. Българската фондация "Биоразнообразие" насърчава гражданската наука чрез поредица от инициативи. Радостина Ценова – представител на фондацията, разказва в "Нашият ден" за новите кампании, свързани с опознаването и опазването на биоразнообразието в Бургас . Бургас е разположен на три езера и едно море...

публикувано на 04.06.24 в 12:32
Василена Мирчева и зам.-кметът по образованието Михаил Ненов

Как сиропиталище се превърна в най-модерното училище в Бургас?

Зам.-кметът по образованието в Бургас Михаил Ненов разказва за "първокласното начало" в бургаските училища, иновативните образователни политики и изграждането на ново училище на брега на морето. Яна Кършийска: Младото поколение чете и има отношение към книгите В ефира на "Нашият ден" Михаил Ненов сподели следното: "Идеята за първокласно..

обновено на 04.06.24 в 12:26
д-р Петко Петков

Как ин силико експериментите заместват тестовете върху животни?

Лабораторията по математическа химия изработва модели за прогнозиране на вредни за човека и околната среда токсикологични обекти. Този тип модели се наричат "ин силико модели" (in silico) и представляват компютърни симулации на биологични експерименти – алтернатива на тестовете с животни . Възможността всички ние да използваме безопасна..

публикувано на 04.06.24 в 11:49