Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българският ChatGPT – колко и с какво е различен?

| обновено на 18.01.24 в 14:23
Снимка: Pixabay

В рубриката "Денят делово" на предаването "Нашият ден" гостува Димитър Димитров, изследовател от Федералния технически университет в Цюрих и докторант в групата на проф. Мартин Вечев, който се занимава с изкуствен интелект и поверителност на данните на потребителите. Той споделя важни аспекти от работата с данни и технологиите, които използват изкуствения интелект.

В интервюто Димитър Димитров разглежда необходимостта от осигуряване на сигурност и поверителност на данните при прехвърлянето им между различни организации и при обучението на изкуствения интелект. Той подчертава, че това е от изключителна важност особено когато големи обеми данни се използват за обучение на машини.

Гостът обяснява и процеса на създаване на българската версия на Chat GPT и как тя е подобна на този известен модел. Тази версия представлява значителен принос за българското общество, тъй като езиковите модели са фундаментална част от съвременния изкуствен интелект и играят ключова роля в развитието на нови технологии.

Създаденият български езиков модел, наречен "Биджи джипити", позволява на хората да комуникират с изкуствения интелект в свободен текст. Важното различие с Chat GPT е, че "Биджи джипити" е отворен модел и може да бъде използван директно от хората, без да си дават личните данни. Това дава свобода и възможност за интеграция в различни софтуерни приложения.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Обновената сграда на минералната баня в Банкя

Термалното наследство на България в един клик – първа карта на минералните бани

В рубриката "Разговорът" разговаряхме с арх. Ивайло Захариев от Българската асоциация за термално наследство. Темата на разговора е първата карта на минералните бани в България , липсата на стратегия за развитието на този ценен ресурс и бъдещата визия за термалното наследство у нас. Арх. Захариев подчертава, че към момента държавата не..

обновено на 17.02.25 в 11:33

Апостола на свободата в ефира на "Terra Култура"

В навечерието на 152-рата годишнина от обесването на Васил Иванов Кунчев - Левски прозвучават откъси от радиоефира на "Terra Култура" от последното десетилетие – за делото и личността на Апостола на свободата. "Историческият образ на Апостола е завещан на днешните поколения, както и отговорността, с която тръгва към Голгота", казва през..

публикувано на 17.02.25 в 11:32

Творческа работилница в Стара Загора: Подкрепа и социализация за специални деца

В рубриката "Епизоди от живота" представяме една вдъхновяваща инициатива, която цели да осигури подкрепа и социализация за деца и лица с увреждания. В Стара Загора, на улица Венера 9, в квартал Малък Железник, започна дейност творческа работилница, създадена по инициатива на сдружение "Заедно с теб можем". Създателят и председател на..

публикувано на 17.02.25 в 09:44
Дългоопашат синигер

Мисия, дейности и постижения на Българското дружество за защита на птиците

В рубриката на "Нашият ден", в която гостуват зелените новатори на България, говори Стойчо Стоев , директор "Природозащита" към Българско дружество за защита на птиците (БДЗП). Гостът разказва за провежданите от БДЗП курсове за разпознаване на птици : " Важна част от нашата работа и мисия е да запознаем хората с птиците и да ги привлечем..

публикувано на 17.02.25 в 09:22
Любомир Аламанов

Любомир Аламанов: Липсата на правила води до това да има само едно правило

Комуникационната индустрия позволява много широк обхват от най-различни комуникационни форми – от съвсем стандартните материали, интервюта, статии, до всякакви по-странни и по-нетрадиционни идеи, творчески концепции, клипове, картини. На комуникацията това ѝ е хубавото, че умее да обединява от алгоритмичния стратегически подход до изумително богати..

публикувано на 17.02.25 в 09:15