Земеделците, които са в протестна готовност, ще се срещнат днес с премиера Николай Денков и представители на министерствата на земеделието и на финансите. Това е втората среща в такъв формат за последните 7 дни и се очаква на нея да бъдат обсъдени конкретните ставки, с които държавата може да подпомогне различните браншове. Две групи задачи останаха нерешени след първата среща между земеделците, членове на Българската аграрна камара и представителите на правителството, проведена на 22 януари.
Преди днешната среща членовете на камарата трябваше да са получили анализите на агроведомството – кой сектор колко е пострадал от войната в Украйна и заедно да предложат варианти за решение. По неофициална информация, обаче до снощи никой от земеделците не беше видял анализа на министерството на земеделието, очаква се той да им бъде представен тази сутрин, часове преди срещата в министерски съвет, където пък се очаква, заедно с Министерство на финансите да се коментират шансовете е за подкрепа на различните сектори.
В ефира на "Нашият ден" Илия Проданов, председател на Националната асоциация на зърнопроизводителите каза, че "никой не отива на такава среща с идеята, че няма да приключи успешно", но докато не приключи протестната готовност си стои. "Надявам се това днес да е последната среща", посочи още той.
По неговите думи това, което се случило от последната среща, до момента е, че са се разбрали да направят анализи сектор по сектор какви са финансовите резултати и загубите, за да може днес при премиера това отново да бъде представено.
В предаването информира още, че другото, което се случва тази седмица, е коментар по отделните закони, които са били написани в декларацията, за да се види "кой закон докъде е стигнал и какви са сроковете, които могат да се заложат, че ще бъде вкарани в пленарна зала".
Защо Законът за собствеността и ползването на земеделските земи, Законът за арендата, за браншовите организации и за аграрната камара са толкова важни?
По думите на Проданов тези закони са изключително важни, защото касаят ежедневната работа на всеки едни стопанин. Според него, ако трябва да се коментират отделно, Законът за собствеността и ползването например има изключително много неща, които трябва да се променят относно споразуменията и търговете, които се сключват.
В интервюто той акцентира още, че е много важно да се каже, че към момента земеделските производители не са предлагали текстове по закон. "Всичко, което се вдига като пушилка в момента, чрез него се опитва да се отклони вниманието от важните неща по декларацията, която сме описали", твърди той в "Нашият ден".
По думите му по Закона за промените в арендата няма "нито суров текст, нито готов текст". Споделя още, че по Закона за собствеността и ползата има има готови предварителни проекти за някои от текстовете, затова той ще бъде първият от предложените закони, който най-вероятно ще се предложи за обществено обсъждане.
"Първо, там са по-малко промените и второ, има по-малко засегнати страни. Докато при Закона за арендата всяка страна на монетата ще се обсъди внимателно, за да не остане засегнат никой – нито собствениците на земя, нито ние като ползватели“, посочва той.
Илия Проданов акцентира и върху друг проблем, свързан със Закона за браншовите организации. Според него не се обръща внимание този закон, а той е изключително важен. "Ако бъде приет, ще улесни взимането на решения на всяко едно ниво", посочва Проданов в интервюто.
През 2025 г. фермерският пазар във Варна отбелязва своята десетгодишнина, готвейки се за все по-успешни и богати събития, с все повече интерес от потребителите. Според Никола Куташки, един от организаторите на пазара, успехът на начинанието в бъдещето е повече от сигурен, защото освен качествена храна, фермерските пазари създават и безценна..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на персонала в болниците у нас. Два от тях обвързват възнаграждението с процент от средната работна заплата. Третият законопроект предвижда праговете за категориите персонал да се договарят чрез колективен..
В ефира на предаването Lege Artis , Силвия Гордеева – управител и съучредител на фондация "Живот със сколиоза", повдигна важен въпрос, свързан с липсата на цялостно финансиране от страна на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за ортопедични корсети, използвани при лечение на сколиоза. Гордеева сподели, че фондацията е отправила..
С наближаването на въвеждането на еврото в България, фармацевтичният сектор се подготвя усилено за предстоящите промени. В ефира на предаването Lege Artis , председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов коментира опасенията на аптекари и пациенти относно възможен хаос при преминаването към новата валута. По думите на Маринов,..
В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. Четирима души..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е..
Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg