За квантовите компютри и технологии и България е темата на разговора с докторанта по физика Иво Михов. Не само у нас, но и в много държави по света вече има създадени квантови компютри, но са необходими много средства, за да могат те практически да навлязат в масова употреба, уточни Михов.
"В началото при използването на днешните компютри е съществувал същият проблем – множество грешки при експлоатацията на технологиите, този процес се наблюдава днес и при квантовите компютри. – разясни физикът. – В момента технологията е достъпна само за специалистите, които извършват различни тестове и отстраняват грешките, но съвсем скоро ще приключи изработването на различни алгоритми, които ще подпомогнат навлизането на квантовия компютър в реалния живот. В нормалния компютър имаме битове, които могат да заемат нула или едно, докато в квантовия компютър имаме кюбити, които могат да заемат нула, едно, или всяка стойност по между тях", разясни в предаването "Следобед за любопитните" Иво Михов.
Това предполага и много по-обширни дейности и работа, която може в бъдеще да се извършва с квантовия компютър. Квантови компютри се използват вече за направата на по-добри лекарства, за изработка на нов тип молекули и на нови типове материали. В бъдеще квантовите компютри ще намерят широко приложение в различни области на живота на човека, чрез създаването на различни усъвършенствани алгоритми, прогнозира Иво Михов. В света вече компютри създават литературни текстове за секунди или минути и това е също едно бъдещо приложение на новия тип компютър.
Квантовите сензори са една технология, която ще промени живота ни, прогнозира докторантът по физика Иво Михов. Те са три порядъка по-чувствителни, отколкото тези, които използваме в момента. Те ще бъдат в основата на различни производства в бъдеще. Чрез тези сензори ще могат да се изследват много по-детайлно от мозъчната дейност до руините в даден район, допълни той. В Центъра за квантови технологии към СУ "Климент Охридски" има отделни групи колеги, които се занимават с квантовите сензори, технологии и компютри, уточни Михов.
"Един квантов феномен – много нови възможности за квантовите технологии и спектроскопия". С тази презентация докторантът Иво Михов от Центъра за квантови технологии на Софийския университет "Св. Климент Охридски" спечели годишната докторантска стипендия на фондация "Карол Знание" в началото на тази година.
В изключително силен финал докторантът с научен ръководител акад. Николай В. Витанов получи подкрепата на журито, като представи "Смайващо наблюдение при лоренциановите импулси".
Подробности – в звуковия файл.
"Моята борба за дете и процедурата стартира през ноември-декември 2006, а дъщеря ми се роди през 2019 година след много усилия и борба. През този период видях проблеми в обществото ни, за които не предполагах, че съществуват, а именно за проблемите на бездетните двойки в България, които са над 200 000 в момента. Над 50 000 семейства у..
Ивайло Петров е млад и много деен човек, носител на много награди и отличия, включително и на именната стипендия "Джон Атанасов" на фондация "Еврика". Защо обаче определям Ивайло Петров като много деен човек? Защото дори в момента той завършва две магистратури – една в Техническия университет във Варна, но в същото време учи магистратура и в..
Месецът, посветен на мъжкото здраве, бе анализиран от акад. Чавдар Славов. В мотото на здравната среща в ефир използвахме популярното име на кампанията, която наричаме и "мустакатия ноември", но и заглавието на един изключително показателен "мъжкарски" филм. Защото отговорността на по-силния пол винаги е била не само в полза на собственото здраве, но..
Много от слушателите на "Покана за пътуване" със сигурност са ходили до Сицилия, единият от двата италиански острова с автономен статут. Първата ни асоциация от там, естествено е вулкана Етна и природни красоти, а втората – мафия. Но едва ли в съзнанието ни ще изникне кинофестивал. А точно на такъв, при това за документални филми с..
Институтът по математика и информатика - БАН, учредител на Регионалния академичен център на БАН - Бургас, стартира нов проект BG-RRP-2.011-0004 "Иновативна софтуерна платформа за сериозни образователни игри с креативна визуализация за изграждане на компетентност и отговорно управление на природните ресурси" (ProNature). Ръководител на проекта е доц...
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Месецът, посветен на мъжкото здраве, бе анализиран от акад. Чавдар Славов. В мотото на здравната среща в ефир използвахме популярното име на кампанията,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg