Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Каква лекарствена политика планира МЗ?

Снимка: Pixabay

На четвъртия месец от действието на забраната за изнасяне на инсулин здравното министерство я удължи с още един месец с мотив, че е работеща мярка и че към момента няма недостиг на инсулин у нас. Последваха нови сигнали за липса на инсулин в аптечната мрежа. Според зам.-министъра на здравеопазването виновни за недостига на медикамента са търговците на едро, които не снабдяват безотказно търговците на дребно. От Асоциацията на търговците на едро на лекарства изразиха становище, че не задържат инсулини в своите складове и ги насочват към аптеките навреме. Какво реши МЗ във връзка със зачестилите сигнали за недостиг на инсулин за пациентите и как може да се преодолее проблема с липсата на аптеки в редица населени места и решение ли са вендинг машините за лекарства?

След телевизонен репортаж за недостиг на лекарства у нас и посочени три вида инсулини, които се намират трудно, политиката на Министерство на здравепазването беше разкритикувана от ГЕРБ-СДС, а от ДПС съобщиха, че са сезирали ДАНС, Прокуратурата и МВР да разследват причините за дефицита. От Българската асоциация за развитие на паралелната търговия с лекарства представиха данни, поискани от Агенцията по лекарствата. Твърдението, че се задържа инсулин по складовете на фирмата вносител е внушение, по думите на зам.-министъра на здравеопазването, проф. Илко Гетов. 

Чуйте изказванията на предстедателя на БАРПТЛ - Боряна Маринкова, на зам.-министъра на здравеопазването, проф. Илко Гетов, на Оля Василева от Българската асоциация за търговия на едро с лекарства и на Светослав Крумов, главен секретар на Българския фармацевтичен съюз в репортажа на Елена Бейкова: 


По мнението на здравния зам.-министър, проф. Илко Гетов, в интервю за "Нашият ден", анализите показват, че проблемът с недостига е решен с временната мярка, въведена от МЗ. Има успокоение на пазара и достатъчно наличности за осигуряване на инсулиновото потребление от страна на българските граждани. "Златната среда" е намерена и заповедта ще бъде удължавана, докато се намери друго, трайно решение на проблема, заявява проф. Гетов. Той съобщава, че предстои дълга процедура на промяна на Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина, в която са заложени няколко мерки, директно или индиректно свързани с решаването на проблема с дефицита. 
Проблемът, свързан с изкривена верига на доставките в страната е плод на множество фактори, като проф. Гетов дава заявка, че решение ще се търси заедно с представителните организации. "Нашият интерес е пациентите да получават лекарствата си тогава, когато са им необходими.", уверява зам.-министърът. 

14 март е датата на която изтича тримесечният срок, даден в правото на ЕС за така наречената нотификация. В тази връзка проф. Гетов казва, че промените в закона са направени миналата година, минали са през Министерски съвет, подадени са в Народното събрание за разглеждане, а на 14 декември е нотифицирана Европейската комисия. Законодателната инициатива на МЗ е извършена и, по думите на професора, остава да бъде получена обратна връзка от европейска страна. Политическа воля за промени в лекарствената политика има. 

Друг голям проблем е липсата на аптеки в малките населени места. След предприети от министерството мерки вече има няколко открити аптеки в някои села, но трябва да мине врме преди да се направи анализ, доколко е успешна мярката. На публично обсъждане е сложена промяна в закона, свързана с вендинг автоматите, които могат да бъдат достъпни нощно време и в близост до неотложните звена за бърза помощ, съобщава проф. Гетов. 

"Нека всички да се успокоят. Няма в никакъв случай да бъдат пренебрегнати интересите нито на фармацевтите, нито на търговците на едро, нито на общините. Трябва да търсим и да намерим заедно разумен вариант така, че да подобрим достъпа на хората до лекарства.", уверява зам.-министърът на здравеопазването. 

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл: 

По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Специален фокус на "Университетската седмица на книгата в УНСС" са книжните инфлуенсъри

В Шестото издание на "Университетската седмица на книгата в УНСС" участват 20 издателства, които са подготвили намаления и промоции специално за студентите в Университета за национално и световно стопанство (УНСС). Очакват се десет премиери на книги, с участието на техните автори. Съвременни книги за съвременни деца: Защо е важно съдържанието да е..

обновено на 04.11.24 в 14:07

Да свалиш наметалото, или искейпизмът – защо?

Ескапизъм, искейпизъм, оттегляне, отдръпване, доброволно отшелничество – дълга синонимична редица, обозначаваща явление, присъщо на човечеството, откакто има човечество, но набиращо сила в модерната епоха. Говорим с философа от СУ професор Стилиян Йотов, с журналиста и писателя Иво Беров, с психолога Иван Иванов и с публициста и колумниста Диян..

публикувано на 04.11.24 в 12:50
Колаж: Георги Корнейков

"ЕкоОбщина": Френско-българско партньорство за екологични градове

Важността на устойчивото третиране на отпадъците и рециклирането, ролята на кръговата икономика и ползите от съвременни методи за управление на отпадъците са ключови теми на семинара "Отпадъци и рециклиране", организиран от Френското посолство и Френския културен институт в България. Това събитие е част от конкурса "ЕкоОбщина – устойчив град и..

обновено на 04.11.24 в 12:35
Тодор Цеков, Антон Митов и Радослав Диков (от ляво надясно)

Антон Митов представя: Теодор Цеков и Радослав Диков

Теодор Цеков е журналист в седмичния вестник "Филтър" и сайта, носещ същото име. Радослав Диков е също журналист, вече бивш – работил дълги години в Немска редакция на БНР. Сега пише фейлетони. За мухата в студиото, политиката и най-дългата дума в немския език, или "последният да затвори вратата". Полусериозно преди президентските избори в САЩ –..

публикувано на 04.11.24 в 12:14

Съвременни книги за съвременни деца: Защо е важно съдържанието да е актуално?

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" след Деня на будителите и в навечерието на второто издание на Деня на четенето, който тази година преминава под мотото "Иновациите започват с четене", Валентина Стоева от фондация "Четене" и фондация "Детски книги" сподели възгледите си за това как да стимулираме четенето сред децата и защо е..

обновено на 04.11.24 в 11:35