Националният природонаучен музей при БАН ще бъде домакин на Първата национална среща на музейнте педагози.
На 1 март от 13:30 ч. събитието ще събере 33 представители на 19 музея в България, като целта е да се открои ролята на музеите в осигуряването на съвременна образователна среда, предоставянето на добри педагогически модели и новите възможности за взаимодействие. Доц. Николай Симов запознава слушателите на "Нашият ден" с инициативата.
"Винаги музеят е бил мястото, където сме се опитвали да превеждаме науката на достъпен език и да показваме красотите на българската природа. Това е нещото, което искаме да направим сега заедно с колегите – да уеднаквим стандартите и да разменим идеи за нови подходи.", казва доц. Симов.
Науките напредват, а нуждата на хората от информация и достъпът до източници е много по-голям, отколкото в миналото. Новите подходи са особено важни в този контекст.
Националният природонаучен музей заедно с другите музеи към БАН е част и от много сериозен образователен проект, наречен "Образование с наука". Резултатите вече са добри и издадените публикации, книги и учебни помагала се използват успешно в училищата, споделя гостът в предаването.
По думите на музейния представител е време учениците да излязат в природата. Така децата биха могли да се запознаят с научния подход, с различни групи животни и растения. Фауната и флората не са статични, те се променят и е важно децата да познават заобикалящата ги среда и начините за нейното опазване. Според доц. Симов всичко това може да бъде постигнато при общуването на музейната мрежа с тази на училищните преподаватели.
"Запалването на изследователския дух на децата е успех, за който си мечтаят всичките 33-ма души, които работят в тази област.", заявява гостът.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
Конкурсът World Press Photo отличава качествената фотожурналистика и награждава снимки и истории от цял свят. Това са едни от най-престижните фотографски награди, които отразяват събитията и тенденциите в света. През 2025 година победител стана кадър на палестинска фотографка, направен за "Ню Йорк Таймс", който представлява портрет на 9-годишно момче,..
Регламент на конкурса • Желаещите да участват трябвада изпратят до 3 свои стихотворения на свободна тема • Срокът е 2 0 май 202 5 година • Необходимо е да посочите трите си имена, възраст, точен адрес, телефон и e-mail за обратна връзка • За предпочитане е да използвате електронна поща, но при липса на такава възможност..
Днес, 29 април, в клуб "Петното на Роршах" в Пловдив ще се състои среща с писателя Константин Константинов , който ще представи своя нов роман "Последният войнишки император". Модератор на събитието е писателят и драматург Александър Секулов. Романът носи заглавие, вдъхновено от едно любопитно историческо понятие – "войнишки императори". С този..
Художничките Ива Колоренчова и Маркета Варадиова представят съвместна инсталация в изложбеното пространство на Чешкия център, вдъхновена от пейзажа на Чешкото средногорие. Проектът включва комбинация от метални картини и стъклени обекти, които препращат към характерната морфология и атмосфера на региона. Откриването на изложбата ще се..
Изложба "Долината на тракийските царе" с творби на ученици от русенските училища се открива днес от 16:30 ч. Художествената галерия в Русе и Община Русе си партнират с училищата в града за създаването на изложба с ученическо творчество – "Долината на тракийските царе". Събитието е част от национална инициатива на сдружение "Движение на..
На 6 март министърът на културата Мариан Бачев отстрани арх. Петър Петров от поста директор на Националния институт за недвижимо културно наследство..
Надежда Маркова е студентка в магистърската програма по квантова информатика на Физическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски". Заедно с това е и носител..
"Shining Wind/Сияен вятър" е двуезична хайку антология, която събира 139 поети от 16 държави. Тя излиза на английски и български език и има международен..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg